İstanbul'da Cennetten Bir Köşe: Mihrabat Korusu, Türkiye

İstanbul'da Cennetten Bir Köşe: Mihrabat Korusu

Yorum Yok

Rota Önerileri Burak Delibacak

İstanbul'da Cennetten Bir Köşe: Mihrabat Korusu
İstanbul'un Anadolu Yakası'na yönelik bir gezi programı oluşturuyorsanız, Mihrabat Korusu'na mutlaka yer ayırmanızı tavsiye ederim. Neden mi böyle bir önermede bulunuyorum? Çünkü son derece güzel manzaralar, yemyeşil atmosfer ve çok daha fazlası İstanbul'un bu cenneti andıran noktasında sizleri bekliyor.

Korunun Kökenleri III. Ahmed Dönemi'ne Uzanıyor

İstanbul'da Cennetten Bir Köşe: Mihrabat KorusuMihrabat Korusu'nun tarihi söz konusu olduğunda, eminim birçoğunuz yüz görümlüğü olarak hediye edildiğini biliyorsunuzdur. II. Abdülhamit Dönemi'nde gerçekleşen bu olayın bir tarafında Osmanlı'nın Berlin elçisi Sadullah Paşa'nın eşi Necibe Hanım, diğer tarafında ise Mısırlı Abbas Halim Paşa'nın kızı Rukiye Hanım bulunuyormuş.

Koru, her ne kadar bu olay ile tarih sahnesindeki yerini almış olsa da kökenlerinin çok daha eskilere dayandığı düşünülüyor. Aslında bu düşüncenin ortaya çıkmasında da yine bir hediye verme durumu söz konusu.

Rivayete göre Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, boğazın bu bölgesine Mihrabat Kasrı'nı inşa ettirmiş. Yapım sürecinin tamamlanmasının ardından ise hemen Sultan III. Ahmet'e armağan olarak sunmuş. Lakin koruya ismini verdiği düşünülen bu yapı, yeniçeri isyanı sırasında yakılmış. Rukiye Hanım da kendisine hediye edilen yeşil alanı çok beğenmiş olacak ki yıkılan bu kasrın yerine asırlar sonra benzerini inşa ettirmiş.

Boğazın Her İki Yakasına Hâkim Konumda

İstanbul'da Cennetten Bir Köşe: Mihrabat KorusuFotoğraf: mihrabatkorusu.com

Yaklaşık 210 bin metrekarelik alanı kaplayan Mihrabat Korusu, İstanbul'un yoğurdu ve tarihi atmosferi ile ünlü semti Kanlıca'nın üst kısmında yer alıyor. Konumu gereği yeşil alan, boğazın iki yakasını aynı kare içerisinde görmeyi mümkün kılıyor. Dolayısı ile hem İstanbul tatili yapan gezginleri hem de yaşadığı kentin güzelliklerine farklı açılardan şahit olmak isteyenleri kendisine çekmekte hiç zorluk yaşamıyor.

Küçük bir çam ormanını andıran yeşil alan; Ortaköy Sahili'nin, İstinye Koyu'nun ve Rumeli Hisarı'nın enfes manzarasının seyredilebileceği en ideal yer olarak tanınıyor. İstanbul'un birbirinden güzel bu noktalarına ek olarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de tüm görkemi ile korunun ziyaretçilerini selamlıyor.

Tabii bana göre hemen sol tarafında kalan küçük koya odaklanmak bile olumsuz düşüncelerden arınmak ve sakinleşmek için fazlasıyla yeterli oluyor.

Aktivite Zenginliği ile Aileler İçin Biçilmiş Kaftan

İstanbul'da Cennetten Bir Köşe: Mihrabat KorusuMihrabat Korusu asırlar boyunca padişahları, devletin üst kademesindeki isimleri ve onların misafirlerini ağırlayan bir yer konumundaymış. Şimdilerde ise bünyesinde barındırdığı farklı olanaklar sayesinde özellikle çocuklu ailelere keyifli vakit geçirme fırsatı sunuyor.

Özellikle hafta sonu artan ilginin merkezinde, Mihrabat Korusu'ndaki kafe ve restoranlar yer alıyor. Eğer aklınızda İstanbul Boğazı'nın enfes manzarası eşliğinde kahvaltı keyfi yapma fikri varsa, buraya gelmeyi düşünebilirsiniz. Gerçi serpme kahvaltı için belirlenen kişi başı fiyat biraz yüksek. Ama gerek atmosfer gerekse de manzara, bu olumsuzluğu nötralize ediyor.

İstanbul'u en popüler etkinlik alanları arasındaki koruda kahvaltı keyfi dışında yürüyüş yapabilir, amfi tiyatrodaki etkinliklere katılabilirsiniz. Tabii siz bunları yaparken çocuklarınızın da keyifli vakit geçirmesini arzularsanız, onları yaşıtlarıyla güven içerisinde etkileşime girebilmeleri için oyun alanlarına yönlendirebilirsiniz.

Mihrabat Korusu'na Nasıl Gidilir?

İstanbul'da Cennetten Bir Köşe: Mihrabat KorusuMihrabat Korusu'na ulaşım için yolculuğunuza nereden başlayacağınıza bağlı olarak farklı seçenekleri kullanabilirsiniz.

Koruya ulaşım konusunda toplu taşımadan yararlanmayı düşünüyorsanız, Üsküdar'dan Beykoz yönüne yolcu taşıyan İETT otobüslerine veya minibüslere binebilirsiniz.

Boğaz havasını içinize çekerek bu yolculuğu gerçekleştirmek isterseniz, koruya aşağı yukarı 1,5 kilometre mesafedeki iskeleye uğrayan vapurlara binebilirsiniz. Çengelköy-İstinye, Anadolu Kavağı-Üsküdar ve Bebek- Emirgan hatlarında yolcu taşıyan vapurlar, farklı sıklıklar ile Kanlıca iskelesine yanaşıyor.

Avrupa ve Anadolu Yakalarından kendi aracınızla Mihrabat Korusu'na gitmeyi planlıyorsanız, köprünün Kavacık çıkışından sapıp tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu yöntemi benimseyen misafirler için koruda ücretli bir otopark bulunuyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)