Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi Kahveciler, Türkiye

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi Kahveciler

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi Kahveciler
Türk Kahvesi, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri, hiç şüphesiz. Yorgun olduğumuzda, şöyle bir nefes almak istediğimizde, dertlendiğimizde, özel günlerimizde, en yakınlarımızla koyu sohbet ettiğimiz her anda bize eşlik eden, "Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var" dediğimiz bir mertebeye koyduğumuz, mutlaka her evde olan, biter bitmez koşup aldığımız bir içecek, Türk Kahvesi.

Yapılan araştırmalara göre ilk olarak eskiden Habeşistan, günümüzde ise Etiyopya olarak bilinen topraklardan çıkan ve önce Yemen'e giden, sonrasında ise dönemin tüccarları sayesinde tüm Ortadoğu'da yayılan Türk Kahvesi, Osmanlı İmparatorlu'ğunun da vazgeçilmez içeceklerinden biri olmuştur. Osmanlı döneminde başlayan kahvehaneler ve kıraathane kültürü zamanla güçlenmiş ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

2013 yılında Unesco tarafından 5 Aralık tarihi "Dünya Türk Kahvesi günü" olarak takvimlerde yerini aldı. Bu nedenle de bu yazımızda artık günümüzde çok fazla olmasa da Türkiye'nin dört bir yanından hem lezzeti hem de geçmişi ile hala ayakta olan tarihi kahvecilerden bahsetmek istedik. Hazırsanız bazılarının lezzeti, bazılarının atmosferi için tercih edebileceğiniz, Türkiye'nin en eski kahvecilerinden bahsetmeye başlayalım.

Türkiye'nin Tarihi Kahvecileri

1- Mandabatmaz, Beyoğlu

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi Kahvecilerİstanbul'da tarihi kahveciler denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Mandabatmaz, Beyoğlu'dan yıllardır aynı sokakta yer alıyor. 1967'den beri sahibinin kendi elleri ile hala eski usulle pişirdiği Türk kahvesi şimdi çocuklarının eliyle pişiyor. Salaş taburelerde oturup, soluklanacağınız ve tadını başka bir yerde bulamayacağınız Mandabatmaz Türk kahvesini mutlaka tatmanızı ve evinize de bir kaç paket almanızı tavsiye ediyoruz.

2- Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Fatih

Kapalıçarşı'ya yolunuz düştüğünde uğrayabileceğiniz ve adeta avlusunda otururken geçmişe ışınlanacağınız bu medrese yıllardır turistler tarafından oldukça rağbet gören ve yerlilerle birlikte her daim kalabalık olan tarihi bir yapı. Nargilecileri ile meşhur olan mekanda güzel bir Türk Kahvesi içmenizi tavsiye ederiz. Adeta dönemin Osmanlı kahvecisi mekanında gibi hissedeceksiniz.

3- Erol Taş Kahvahanesi, Cankurtaran

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi KahvecilerTarihi ve nostaljik bir yer mi arıyorsunuz? Erol Taş kahvehanesine girdiğinizde adeta yeşilçam filmlerine ışınlanacağınızı garanti ediyoruz. Yeşilçam oyuncularından Erol Taş'a ait olan kahve eski bir kıraathane görünümünde. Salaş, nostaljik yerler sevenler için, pek bilinmeyen İstanbul tarihi kahveciler arasında olan bu mekanı tarihi yarımada gezisi sırasında soluklanma mekanı olarak kaydetmenizi tavsiye ediyoruz

4- Pierre Loti, Eyüp

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi KahvecilerBelki kahvesi ile değil ama bulunduğu konumuyla türk kahvesine en yakışan yer, Eyüp'te bulunan Pierre Loti tepesi. Teleferikle çıkabileceğiniz bu tepe tarihi ile ön planda olması ve güzelim Haliç manzarasına karşı soluklanabileceğiniz tarihi ve meşhur kahveci mekanları arasında.

5-Çınaraltı Kafe, Çengelköy

Yine kahvesi ile değil ama bulunduğu konumuyla yıllardır yerli ve yabancı pek çok insanın gözdesi olan Çınaraltı Kafe, Çengelköy'de boğaz manzarasını izleyebileceğiz bir konumda yer alıyor. Her gün, her saat kalabalık olan bu mekana dışarıdan yiyecek getirerek, mekanın sunduğu içecekleri içebilir, Türk kahvesi eşliğinde boğazın sularına karşı İstanbul'un keyfini yaşayabilirsiniz

6- Affan Kahvecisi, Antakya

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi Kahvecilerİstanbul'dan ziyade Anadolu'nun bir çok şehrinde tarihi
kahveciler hala yaygın olarak duruyor. 1911 yılından beri faaliyette olan, Antakya'nın tarihi sokaklarında gezerken farkedeceğiniz Affan Kahvesi sıradaki durağımız. Hatay usulü "Süvari" denilen çay bardağında servis edilen buraya özgü türk kahvesini yudumlarken, kıraathanede vakit geçiren yerlilerle sohbet etmenizi de tavsiye ediyoruz.

7- Tahmis, Gaziantep

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi Kahvecilerİpek yolunun geçtiği, yıllar boyunca tüm medeniyletlerin ticaret yolu üzerinde yer alan Gaziantep, kahve kültüründen ve ticaretinden oldukça etkilenmiş. 1635 yılında kurulan ve bir kaç defa yer değiştiren Tahmis Kahvesi, günümüzde Gaziantep'in en değerli kültür noktalarından birisi. "Tahmis" kelime anlamı olarak kahvenin dövüldüğü yer anlamındadır. Gaziantep'e yolunuz düştüğünde burada mutlaka bir Menengiç kahvesi içmenizi ve mekanın otantikliğini yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

8- Arasta Kahvesi 1661, Safranbolu

Osmanlı'nın miraslarından biri olan Safranbolu'da geçmişten günümüze kadar gelebilen kahvehane olması hiçte şaşırtıcı değil. Eski çarşıda yer alan ve közde pişirilen kahvesi ile damak tadınızı şaşırtacak olan bu mekanı Safranbolu seyahatiniz sırasında mutlaka listenize almanızı tavsiye ediyoruz.

9- Madamın Kahvesi, Bozcaada

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi KahvecilerAslında tarihi bir mekan olmamasına rağmen, türk kahvesi üzerine yaptıkları araştırma ve yeni karışımları ortaya çıkarmakta oldukça başarılı olan Madamın kahvesi, tarihi ve şirin sokaklarında kaybolacağınız Bozcaada'da yer alıyor. Mekanın Ada esintisi ve damla sakızlı türlerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Yolunuz adaya düşmezse üzülmeyin, internetten kahve karışımlarını farklı gramajlarda söyleyebilir ya da Kadıköy-Moda semtinde bulunan kafesinde Madamın kahvesinin tadına bakabilirsiniz.

10- Kahveci Ömer Usta, İzmir

Tarihi Kemeraltı çarşısında hizmet veren Kahveci Ömer Usta, dibek türündeki karışım kahvesi ile ünlü olmasının yanında Üsküp'te öğrendiği pişirme tekniğini uygulaması ile de ünlü. Fincanda pişirme yöntemi ile servis ettiği kahvenin tadını muhakkak beğeneceğinizden eminiz. Dibek kahvesi yanı aıra Damla sakızlı karışımı da mevcut.

11- Taş Kahve, Cunda

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? Türk Kahvesi İçebileceğiniz Tarihi KahvecilerCumda denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Taş Kahve, yıllara meydan okuyan hali ile tüm ziyaretçilerini hala daha şaşırtıyor. Mis gibi yeni dövülmüş kahvenizi burada içtikten sonra kendinize ve sevdiklerinize de mutlaka paketler halinde türk kahvesi almanızı tavsiye ediyoruz.

12- Kahveci Ali Erel, Kozahan

Geldik son önerimize. Şöyle açık havada, yemyeşil ortamda, tarihi çınarın altında bir yorgunluk kahvesi içmek kim istemez? Yolunuz Bursa'ya düştüğünde, merkezde yer alan tarihi Koza Han'ın avlusunda, birbirinden renkli ve eski fincanlarda servis edilen ve en önemlisi bakır cezvede kahve içmenin keyfini Ali Erel'de mutlaka yaşayın deriz. Fincanınızı kendiniz seçebilirsiniz, bizden söylemesi.

Keşke ülkemizin tarihi kahvecileri günümüzde daha fazla olabilse, Avrupa'daki şehirlerde olduğu gibi 400 yıllık, 500 yıllık diyebilseydik. Umuyoruz elimizdeki bu değerler de yok olup gitmez ve tarihi kahvecilerimize yıllar sonra da gidip, anılarımızı yad edebiliriz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)