Toros Dağları’nda Görülmesi Gereken 11 Keşif Noktası, Türkiye

Toros Dağları’nda Görülmesi Gereken 11 Keşif Noktası

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Toros Dağları’nda Görülmesi Gereken 11 Keşif Noktası
Türkiye'nin en önemli doğal güzelliklerini barındıran Toros Dağları, kısaca Toroslar, Teke Yarımadası'ndan Suriye sınırına kadar uzanıyor. Akdeniz kıyılarına paralel uzanan, yaklaşık iki bin kilometrelik bu dağ zincirinin sunduğu bakir doğa, pek çok hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor.

Toros Dağları; Batı Toroslar, Orta Toroslar ve Güneydoğu Torosları olarak ayrılıyor. Birbirinden güzel mağara, şelale ve el değmemiş ormanlara sahip olan Toroslar, her göreni büyüleyen nadir doğa harikalarından. Biz de sizler için Toroslar'ın akıllarda kalan keşif noktalarını derledik. Hazır olun çünkü bu yazıyı okuduktan sonra bir an önce Toroslar'a gitmek isteyeceksiniz!

1 - Altınbeşik – Düdensuyu Mağarası, Batı Toroslar

düdensuyuAntalya'nın İbradı ilçesi, Ürünlü köyünde yer alan Altınbeşik Mağarası, Batı Toroslar'ın en önemli değerlerinden biri. Turkuaz rengi suyuyla Türkiye'nin en büyük su mağarası olması özelliğine sahip Altınbeşik Mağarası'nda dilerseniz botla gezebiliyorsunuz. Üç katlı olan mağaranın sadece bir bölümü ziyarete açık ve mağara sarkıt ve dikitleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

2 - Yedigöller, Aladağlar, Orta Toroslar

kapuzbaşıYedigöller Kayseri, Niğde ve Adana illeri arasında yer alan Aladağlar'ın 3500 metre yüksekliğinde bulunuyor. Yedi adet buzul gölünden oluşan Yedigöller, Toroslar'ın büyüleyici doğasını gözler önüne seriyor. Yazın rengarenk çiçeklerin süslediği göllerin çevrsinde kamp yapmak serbest. Ayrıca yaz mevsiminde burada yaylacılık da yapılıyor. Buraya kadar gelmişken Toroslar'ın ünlü şelalelerinden olan Kapuzbaşı Şelaleleri'ne de uğramadan dönmeyin.

3 - Yedi Kaza Yaylaları, Geyik Dağları, Batı Toroslar

eğrigölGeyik Dağları'nda yer alan Yedi Kaza Yaylaları, pek çok vadi ve yayladan oluşuyor. Adını içinde bulunduğu yedi kazadan alan bu yaylalara ayı zamanda Taşeli Platosu ve Geyik Platosu da deniliyor. Yaylaların olduğu bu bölgede, yaklaşık 2300 metre yükseklikte harika bir manzara sunan Eğrigöl yer alıyor. Yaylalarda doğayla baş başa kalıp anı yaşamak, Eğrigöl'ün güzelliğini sakince seyre dalmak insana büyülü anlar yaşatıyor.

4 - Çetmi Şelalesi, Orta Toroslar

çetmi şelalesiElli metre yükseklikten bir göle dökülen Çetmi Şelalesi, Konya'nın Taşkent ilçesinde, Çetmi Kanyonu'nda yer alıyor. Halk arasında Ayboğazı olarak da anılan şelalenin bulunduğu coğrafya sahip olduğu bakir doğası ile insana huzur aşılıyor. Yemyeşil doğanın içinde kuş sesleri eşliğinde yapacağınız bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz şelale çevresinde piknik yapabilir, sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

5 - Molla Deliği Mağarası, Tahtalı Dağı, Batı Toroslar

tahtalı dağı kemerAntalya'nın Kemer ilçesinde, Tahtalı Dağı'nın yamacında yer alan Molla Deliği Mağarası'nda pek çok sarkıt ve dikit bulunuyor. Mağaranın sonunda ulaşması epey zor olan bir de gölet olduğu biliniyor. Bu doğa harikası mağaranın çevresinde yürüyüş ve kamp yapabilir, doğanın etkileyici güzelliği karşısında şehir hayatının tüm stresinden kurtulabilirsiniz.

6 - Çinili Göl, Bolkar Dağları, Orta Toroslar

karagölNiğde'nin Ulukışla ilçesinde, 2600 metre yükseklikte yer alan Çinili Göl, aynı zamanda Dipsiz Göl olarak da biliniyor. Bolkar Dağları'nın en büyük buzul gölü olan Çinili Göl, muhteşem manzarasıyla her göreni etkisi altına alıyor. Bulutların arasında, çiçek ve bitki kokuları eşliğinde doğaya doyacağınız bu gölün çevresinde özellikle yaz aylarında kamp ve yürüyüş yapabilirsiniz. Çinili Göl'ün yakınında bir diğer doğa harikası Karagöl bulunuyor. Karagöl'ü de Çinili Göl ile birlikte keşfedebilirsiniz.

7 - Eynif Ovası, Batı Toroslar

eynifAntalya'nın İbradı ilçesinde, Toroslar'ın eteğinde yer alan Eynif Ovası, özellikle bakir doğası ve Yılkı Atları'yla ünlü. Sayıları binin üzerinde olan ve grup halinde ovada özgürce yaşayan Yılkı Atları'nın soylarının Osmanlı süvari birliklerine dayandığı söyleniyor. Yemyeşil doğada diledikleri gibi yaşayan bu atları yakından izlemek için Eynif Ovası ziyaretçilerini bekliyor.

8 - Gürleyen Kanyon, Orta Toroslar

yerköprüKonya'nın Hadim ilçesinde yer alan ve içinden Balcılar Çayı geçen Gürleyen Kanyon, yaklaşık 12 km uzunluğunda. İçinden akan suyun çıkardığı ses nedeniyle adının Gürleyen Kanyon olduğu söylenen bu doğal oluşum, özellikle yürüyüş ve macera sevenler için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Ayrıca ülkemizin ünlü şelalelerinden olan Yerköprü Şelalesi de bu kanyona yakın bir konumda yer alıyor. Kanyonu gezdikten sonra şelaleyi de keşfetmenizi öneririz.

9 - Ormana Köyü, Batı Toroslar

ormanaSiz hiç Düğmeli Evler'i duydunuz mu? Bahsi geçen bu evler Toroslar'ın eteklerinde, Antalya'nın İbradı ilçesinde, Ormana Köyü'nde yer alıyor. Düğmeli Evler terimi, Ormana ve çevresinde yer alan, yöreye özgü bir mimariye sahip olan yapılar için kullanılıyor. Bu yapılar çimento yerine taş ve katran ağacından inşa ediliyor. Evlerin iskeletinde kullanılan bu ağaçlar iskeletin dışına çıkıyor ve dolayısıyla düğme gibi görünüyor. Köy sokaklarında dolaşarak bu tarihi evleri keşfetmek harika bir deneyim sunuyor.

10 - Emli Vadisi, Aladağlar, Orta Toroslar

emli vadisiNiğde sınırlarında bulunan Emli Vadisi, sahip olduğu bakir doğası ve harika manzaralarıyla doğa tutkunları için vazgeçilmez bölgelerden biri. Aladağlar'ın eşsiz güzelliklerini barındıran vadide birbirinden güzel trekking rotaları bulunuyor. Burada ayrıca bir kamp işletmesi de var. Dilerseniz yürüyüş sonrası bu alanda kamp yapabilirsiniz.

Melas Kervan Yolu, Batı ve Orta Toroslar

giden gelmez dağlarıFotoğraf: antalya.com.tr

Melas Kervan Yolu; Konya ile Antalya'yı birbirine bağlayan, Toroslar'da yer alan tarihi bir yol. Bu yolu yürümek isteyenler için üç başlangıç noktası bulunuyor. Bunlar Akseki, Manavgat ve Seydişehir ilçeleri. Giden Gelmez ve Geyik Dağları, Melas Vadisi gibi gür ormanlık alanları kapsayan, vahşi hayvanlarla karşılaşılabilen, sarp tepeler ve derin kanyonlardan oluşan ve yüzyıllardır varlığını koruyan bu kervan yolu, sınırları zorlayan ve unutulmaz anlar yaşatan bir macera vaat ediyor.

Ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerine sahip olan Toros Dağları'nda keşfedilecek çok daha fazla nokta var. Dağ yamaçlarında yer alan köyler, göller, endemik bitkiler, ağaçlar, kamp alanları ve vadilerle kaplı olan Toroslar, her yaştan insanı etkilemeyi başarıyor. Yürüyüş, tırmanış, izcilik faaliyetleri gibi pek çok aktive yapabileceğiniz bu coğrafyayı keşfettikçe tadına doyamayacak, buraya tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)