Termal Tatilin Size Sağlayacağı 7 Fayda

4 Yorum

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

Termal Tatilin Size Sağlayacağı 7 Fayda
İster büyük şehirde yaşayın ister küçük, yıl boyunca günlük yaşamın getirdiği yoğunluk nedeniyle mutlaka tatile çıkma ihtiyacı duyarsınız. Zaten her ne kadar siz yorgun olmadığınızı düşünseniz de bir müddet sonra vücudunuz artık dinlenmeye ihtiyacı olduğunun sinyallerini vermeye başlar. Böyle bir durumda sıcak havaların geri gelmesini beklemenize elbette ki gerek yok. Termal tatilde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Biliyoruz yaz tatilinin yeri ayrıdır fakat termal tatili bir kez deneyimledikten sonra artık kışın tatile gitmenin de bambaşka bir keyif olduğunu fark etmeniz çok da zamanınızı almaz. İşte sizi arındıracak ve belki de hayatınızda yepyeni bir sayfa açacak termal tatilin size sağlayacağı 7 fayda.

1 – Şifa Bulmanın En Güzel Yoludur

termal banyoTermal deyince aklımıza ilk gelen şey tabi ki şifa özelliği. Mide, bağırsak rahatsızlıklarından tutun cilt hastalıklarına, solunum sistemindeki sorunlardan, fiziksel rahatsızlıklara kadar çok geniş bir alanda şifa kaynağı olan termaller, birden fazla yöntem uygulanarak rahatsızlıkları vücuttan kovmanın en etkili yollarından biridir. Kaplıcaların şifalı suları sayesinde rahatsızlıklarınız hafifleyebilir hatta tümden yok olabilir. Peki hiçbir rahatsızlığınız yoksa? O zaman da pek tabi termal tatile çıkabilirsiniz. Çünkü bu seyahat sağlıklı yaşam, ruhsal arınma, kendinizle baş başa kalma hatta kilo verme gibi pek çok konuda sizin için faydalı olacaktır.

2 – Tüm Stresinizden Arınırsınız

termal tatilin faydalarıYapılması gereken onca görev, teslim edilmesi gereken onca iş derken çalışma hayatının siz yorduğu dönemlerin olması çok normal. Hele bir de güneşin artık yüzünü döndüğü soğuk kış günlerinde… Bu gibi zamanlarda biraz da olsun durup nefes almak ve kendinize vakit ayırmak size en iyi gelecek şeylerden biri olabilir. Bu nedenle siz de termal tatil deneyimini yaşayarak ihtiyacınız olan tüm enerjiyi depolayabilir, yıl boyunca günlük yaşamın getirdiği ve size yorgunluk veren tüm stresinizden arınabilirsiniz.

3 – Yeni Bir Tecrübe Edinirsiniz

termal ve spaTatil deyince birçoğumuzun aklına deniz, kum ve güneş geliyor olsa da size iyi gelecek güzel bir kış seyahatinin yolu hiç şüphesiz termal tatilden geçiyor. Özellikle bu seyahat türünü daha önce hiç tecrübe etmediyseniz sizin için muhteşem bir deneyim olacağından emin olabilirsiniz. Düşünsenize gününüzün büyük bir kısmını SPA merkezinde, termal havuzda, saunada ya da jakuzide geçireceğiniz bir tatil ne kadar kötü olabilir, öyle değil mi?

4 – Cildiniz Toksinlerden Arınır

cilt toksinleriTermal tatilin yalnızca bedeninizde ortaya çıkan romatizma ağrıları ya da bağırsak rahatsızlıkları gibi sindirim sorunlarına iyi gelmekle kalmadığını belirtmiştik. Öyle ki bu seyahat sırasında vücudunuzda gördüğünüz değişimler aynı zamanda estetik amaçlı olarak da size oldukça fayda sağlar. Özellikle mineralli sular sayesinde hücre metabolizmasının hızlanması sizin vücudunuzdaki toksinlerden arındırarak zayıflamanıza ve cildinizin güzelleşmesine etki eder. Böylece hem günün sonunda hem de seyahatiniz dönüşü kendinizi çok daha hafiflemiş hissederseniz.

5 – En Sağlıklı Tatiliniz Olur

sağlıklı termal tatilÖyle ya da böyle pek çoğumuzun başına gelen şeylerden biridir tatilde kilo almak. Hatta aktivitelerin kısıtlı olduğu, “'Nasıl olsa tatildeyiz canım!”' diyerek başlanan sınırsız yemek yeme isteği, seyahat boyunca uzanıp saatlerce dinlenmek ve daha sayabileceğimiz nice durumun sonunda kaçınılmaz sondur bile diyebiliriz. Ancak vücudunuza adeta bir detoks olacak termal tatil belki de bugüne kadar geçirdiğiniz en sağlıklı tatillerden biri olabilir. Seyahat boyunca hem yediklerinize dikkat ederek hem de cildinize iyi bakarak çok daha güzel sonuçlar almanız mümkün.

6 – Bedeniniz Kadar Ruhunuz Da Dinlenir

termal dinlenmeMasaj olanakları da bulunan termal banyoların, şifalı suların ve SPA hizmetlerinin bedeninize çok iyi geleceği yadsınamaz bir gerçek. Ancak tüm yıl boyunca hissettiğiniz onca yorgunluğun ardından ruhunuz dinlenmeye, zihniniz ise arınmaya ihtiyaç duyar. İşte termal tatilin getirdiği tüm olanaklar zihninizin yepyeni bir başlangıç yapmasını sağlarken hafızanızın uzun bir müddet boşalmasına ve kendinizi çok daha dingin hissetmenize de yardımcı olur.

7 – Kışın Yapılabilecek En Güzel Tatil Tipidir

terma tatilTermal tatilin en güzel yanlarından biri de kışın geçirebileceğiniz en güzel seyahat tiplerinden biri olması. Öyle ki eğer kayak, kamp ya da ekstrem sporlara ilgi duyurmuyor ve yalnızca kendinizle baş başa kalmak, dinginleşmek istiyorsanız size en iyi gelecek olan şey hiç şüphesiz termal tatil olacaktır. Bedensel rahatsızlıklarınıza da iyi gelecek olan seyahate çıkmadan Ülkemizdeki Hangi Kaplıca Hangi Hastalığa İyi Geliyor yazımıza göz atarak rotanızı kolaylıkla belirleyebilirsiniz.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

İnsan sağlığı için termalizme inanan biri olarak, termallerden mutlaka yılda en az 3 ay faydalanmak lazım. Sağlık=termal.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Tansiyonu olanlara yasaktır termal, dikkat ediniz. Çünkü sıcak, tansiyon hastalarının dikkat etmesi gerekir.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Yaz ya da kış tatilleriniz en az 8'er gün olmalı. Telefonunuz tatil boyunca kapalı olmalı.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Tatil demek, yaşamın güzel günleri ve işte yaşıyorsunuz demek. Tatil demek, çalışma ortamındaki streslerden arınmak demek. Tatilin sonunda yaşam savaşına barış eli uzatmak demek. Tatiliniz iyi geçtiyse, hayat mutluluk demek, huzur demek.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)