Adım Adım Balayı Planlama Rehberi

1 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Adım Adım Balayı Planlama Rehberi
Balayı, hayatımız boyunca yaşayacağımız en anlamlı seyahat türlerinden biri. Hemen hemen herkesin hayallerini süsleyen bir balayı rotası vardır kuşkusuz. Ancak; hayalini kurduğunuz o balayının gerçekleşmesini istiyorsanız, bu iş için kolları sıvamanız gerektiğini bilmenizi isteriz. Zira sihirli bir değneğiniz yoksa, ciddi bir zaman ve paraya ihtiyacınız olacak demektir. Gözünüz korkmasın. Doğru planlama ile rüya gibi bir balayı geçirmemeniz için hiçbir sebep yok. O halde başlayalım!

Akışına Bırakmak İyi Bir Fikir Değil

balayı planlama rehberiİnsanlar, düğün ve ev kurma telaşesinden dolayı balayı planlama işine çok fazla eğilmiyorlar. Akışına bırakmak, sonraya ertelemek ya da kendilerini bir tur firmasına emanet etmek daha kolay geliyor. Bir balayında yaşanacak en kötü şeyler neler olabilir? İlk sırayı şüphesiz seçtiğiniz otelin berbat çıkması alır. Bunu uçağı kaçırmak takip eder. Sonra sırasıyla kötü hava şartları ve lezzetsiz yemekler gibi sayısız şey sayabiliriz. Parayı çöpe atmış hissi gerçekten insanı derin bir üzüntüye boğuyor. İşte doğru planlama bu yüzden önemli. Tüm bu sorunları yaşamamak için okumaya devam edin.

Zamanlama Her Şeyden Önemli

balayı planlama rehberiZamanlama her şeyden önemli çünkü zamanlama her şey demek. Eğer balayına ayıracak zamanınız kısıtlıysa, o halde ona göre bir yer seçmelisiniz. Zaman probleminiz yoksa, seçtiğiniz yerde onu nasıl harcayacağınızı planlamalısınız. Burada mesafe, yolculuk süresi, aktarmalar, jetlag gibi unsurları mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sadece 10 gününüz varsa 16-17 saatlik yolculuklar fazlasıyla yorucu olacaktır. Dolayısıyla kıta değiştirmek pek mantıklı bir hareket olmaz bu noktada. Uzun mesafeli bir yolculuk ve belki jetlagı atlama süresi derken birkaç gün sonra dönüş yolculuğuna geçmek, balayınızı keyiften çok külfete dönüştürecektir.

Dikkate Alınması Gereken Bir Diğer Unsur; Hava Durumu

balayı planlama rehberiMevsimsel faktörler de doğru zamanlamanın bir parçası. Düğün tarihiniz zaten belli. Bu nedenle rota seçerken hava durumunu baz almanız gerekiyor. Yurt dışının popüler balayı rotalarına bir bakalım. Mesela Karayipler eylül ve ekim aylarında kasırgaların dört döndüğü bir bölge. Bazı yerlerde muson yağmurlarına maruz kalmanız olası. Yılın ikinci yarısında Tayland, taşı toprağı süpüren yağmurlarıyla ünlü. İşin bir de düşük-yüksek sezon faktörü var tabi. Mevsimle kumar oynanmaz. Böyle bir noktada işi şansa bırakmak balayınızın seyrini büyük ölçüde değiştirecektir.

Kendi Balayını Tasarlamanın Faydaları

balayı planlama rehberiHer şey dahil oteller, düğün yorgunu çiftler için oldukça çekici bir alternatif. Tabi bir de çeşitli jestler var. Oda süslemesi, odaya içecek ve meyve sepeti ikramı, odaya kahvaltı servisi, alakart restoranda ücretsiz akşam yemeği, otel içi aktivitelerde bir takım indirimler, vs. gibi. Bu noktada insanın kendini tanıması önemli. Kendi seyahatinizi tasarlamanız ilk başta yorucu gelebilir, zira birçok işle uğraşıyorsunuz. Ancak balayınızı hem dinlenerek hem de yeni yerler keşfederek geçirmek bizce çok daha güzel bir deneyim. Üstelik sandığınızdan çok daha kolay ve daha az maliyetli bir yöntem. Biraz araştırma ile üstesinden gelebilirsiniz. Eşinizle yeni deneyimler elde etmek, evliliğinize yeni bir boyut da kazandıracaktır.

Konaklama Kalitesi Balayınızı Doğrudan Etkiliyor

balayı planlama rehberiOtel seçiminizin kesinlikle seyahat konseptinize uygun olması gerekiyor. Normal şartlarda uygun fiyatlı otellerde konaklayan ve lüks aramayan biri olabilirsiniz. Ancak balayı çiftleri biraz daha konfor ve ayrıcalık isteyebiliyorlar içten içe ki en doğal hak bu da. Dolayısıyla konaklama kalitesi, balayınızı doğrudan etkileyecek bir unsur. Düğün sonrası tüm yorgunluğunuzu atabileceğiniz, saçma sapan sorunlarla meşgul olmayacağınız, pencereden baktığınızda nefes kesici bir manzarayla karşılaşacağınız, lezzetli yemeklerle mest olacağınız, kısacası mükemmele yakın bir otel seçmek, çift olarak sizi daha fazla mutlu edecektir.

Balayı Planlama Zaman Çizelgesi

balayı planlama rehberiSize balayı planlamanın neden bu kadar ince bir iş olduğunu aktardıktan sonra gelelim kalan zamanınızı nasıl değerlendireceğinize. Kendi tavsiye ve tecrübelerimiz doğrultusunda, yukarıdaki maddeleri de baz alarak size bir zaman çizelgesi hazırladık.

Balayından 1 Yıl Önce

balayı planlama rehberiGenellikle hayal kurmakla başlayan zaman dilimi. Bu dönem, hayaller ve hayatlar arasındaki ince çizgiyi geçmeden önceki kısım oluyor. Ancak ne kadar uç bir hayaliniz olursa olsun, nereye gitmek istiyorsanız orayı seçin ve hedefinizden şaşmamaya çalışın. "Daha çok var" düşüncesine kapıldığınız an hayatlar çizgisine daha yakın durmuş olursunuz. Bu dönem rehber kitaplar ve dergiler edinebilir, gezi bloglarından ilham alabilirsiniz.

Balayından 9 Ay Önce

balayı planlama rehberiArtık düğün ve ev gibi giderler için bütçeniz netleşmiş olmalı. Elinizdeki paradan ne kadarını balayına ayıracağınızı kararlaştırmanız gerekiyor ki, rotanız kesinleşsin. Bütçenize göre otelleri, gezilecek yerleri, yapılacak aktiviteleri listelemeye başlayabilirsiniz.

Balayından 6 Ay Önce

balayı planlama rehberiSeyahat tarihlerinizi netleştirmek için en uygun zaman. Artık gideceğiniz yerle ilgili derin araştırmalar içine girebilirsiniz. Bir önceki adımda oluşturduğunuz liste için son dokunuşlarınızı da yapabilirsiniz artık.

Balayından 4 Ay Önce

balayı planlama rehberiE artık temel atma törenine hazırsınız. Otel rezervasyonu, uçak bileti, pasaport ve vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Daha geçe kalmayın, çünkü artık düğün işlerine de yoğunlaşmaya başlayacaksınız. Tüm bunların aradan çıkmış olması çift olarak sizi bir hayli rahatlatacaktır.

Balayından 2 Ay Önce

balayı planlama rehberiArtık son kontroller. Her şey tamam mı, eksik gedik var mı netleştirin. Her şey planladığınız gibi mi gidiyor, yoksa istem dışı balayı bütçenize dokunmak zorunda kaldınız mı? Kaldıysanız, misafirlerinizin düğününüzde vereceği hediyelere bel bağlamak zorunda kalabilirsiniz. Her şey yolundaysa ne mutlu size.

Balayından 1 Ay Önce

balayı planlama rehberiGeliyor gönlümün efendisi! Artık her şeye sayılı günler kalmış vaziyette. Bu noktada gideceğiniz yerle alakalı her türlü bilgi ve tavsiyeyi detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ünlü restoran, bar ve yerel turlara rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Rüya gibi bir balayı sizi bekliyor artık.

Dilerseniz güncel balayı otel fiyatlarına linkten ulaşabilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Yunanistan'ın en güzel dokuz plajını ön plana çıkaracağınıza, Kaş-Kalkan'daki Kaputaş Plajı ve antik Patara kumsallarından bahsetseniz ülkemiz için faydalı olacak ama siz de diğerleri gibi ticarete döktünüz. Bu yöredeki butik otellere bir bakın, Yunanistan'dan çok daha iyi ve uygun fiyatlar.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (2)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)