Seyahatin Farklı Hali: Karavan Çeşitleri

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Yunus Emre Şahin

Seyahatin Farklı Hali: Karavan Çeşitleri
Türkiye'nin birçok farklı noktasında farklı türlerde konaklama seçeneklerine sahip işletmeler yer alıyor. Oteller, moteller, apartlar, suitler, günlük kiralık daireler ve bungalovlar bu konaklama türlerinin yalnızca birkaçını oluşturuyor. Ama bunlara ek olarak insanlar artık doğayla iç içe olabileceği hem seyahat edip hem de konaklayabileceği yeni konaklama seçeneklerine yoğunlaşıyor. Son yıllarda ülkemizde karavan ve karavancılığa ilginin artmasının sebeplerinden biri de pandemi sonrası değişen alışkanlıklarımız oldu.

Karavan nedir öncelikle buna açıklık getirmek gerekiyor. Aslında karavanlar ‘minimalist yaşam' felsefesinin ortaya çıkmasıyla birlikte yaşamsal ihtiyaçlara minimum ölçüde cevap veren “'evler”' olarak düşünebilir. Karavanlar diğer bir deyişle araç ve evleri birleştirerek tek çatı altında sunan hareketli yaşam alanları. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle vakit geçirmek; dalga seslerini dinlemek veya ormanın derinliklerine doğru keşfe çıkmak, yani kısacası istediğiniz zaman istediğiniz yerde konaklama lüksü karavanla oldukça mümkün. Tatil planı yaparken karavanları değerlendirebilir, doğanın tam ortasında özgürlük hissinin yanında, sunulan esnekliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Karavan kiralamadan ya da satın almadan önce size en uygun olanı bilmeniz için tüm seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız. Oldukça fazla türde, şekilde ve stilde karavan çeşitleri mevcut. Karavan tasarımları ve fiyatları da bu ölçülere göre değişiyor elbette.

Karavan Çeşitleri Nelerdir?

Seyahatin Farklı Hali: Karavan Çeşitleri
  • Çekme Karavan
  • Motokaravan
  • Pick-Up Karavan
  • Dönüştürülmüş Karavan

Ana hatlarıyla bakıldığında karavanlar aslında 4 farklı çeşitte diyebiliriz. Çekme karavanlar isminden de anlaşılabileceği gibi araçların arkasına bağlanarak istenilen yere götürülebiliyor; motorlu karavan seçenekleri ise motorlu taşıt olarak geçen türdeki karavanlar. Bunlar aracın ve karavan olanaklarının tek çatı altında buluştuğu karavan modelleri. Pick-Up araçların arkasına kurulan ve temel ihtiyaçları barındıran Pick-Up karavan çeşitlerini de listeye dahil etmek gerekiyor. Öte yandan son yıllarda hem Türkiye hem de dünya genelinde birçok farklı ülkede artan sayılarıyla dikkat çeken Dönüştürülmüş Karavan çeşitleri mevcut. Bunlar aynı zamanda Camper olarak da geçiyor. Panelvan ya da minibüslerin karavana dönüştürülmüş haline Camper adı veriliyor.Çekme Karavan

Seyahatin Farklı Hali: Karavan ÇeşitleriÇekme karavan, hem şehir içinde hem de şehir dışı yolculuklarında karşımıza oldukça fazla çıkan karavan çeşidi. Bu tip karavanlar araçların arkasına bağlanıyor ve çekiliyor. İsmi de tam olarak buradan geliyor. Tabi çekme karavanların taşınabilmesi için kendi aracınızın de belirli bir güce sahip olması gerekiyor. Zira yokuşlarda ve dik sayılabilecek arazide çekme karavanın aracınızdan daha ağır olmaması şart. Sabit bir motor bulunmadığı için bunları aynı zamanda bağımsız birer ev gibi de düşünebilirsiniz. Özel aracınızla bu karavanları kamp alanlarına götürebilir ve sabit şekilde kullanabilirsiniz. Manevra kabiliyetinin çok fazla olmamasına karşın avantajı diğer karavan türlerine oranla biraz daha fiyat olarak uygun olması. Zira bunun sebebi de motorlu araçlardaki aksamların hiçbirinin bu karavanlarda yer almıyor oluşu.

Moto Karavan

Seyahatin Farklı Hali: Karavan ÇeşitleriEn fazla tercih edilen ve kullanılan karavan türlerinden biri de moto karavanlar. Bu tip karavanlarda araç ve ev bir arada. Yani doğrudan karavan içerisinde seyahat edebilirsiniz. Farklı bir araca ihtiyaç duymadan hareket edebiliyor olması en büyük avantaj. Sıfır ya da ikinci el olarak satın alınırken aracın yaşına, motor durumuna ve diğer teknik aksamlara bakmak ve genel bir rapor almak çok büyük önem taşıyor. Üstelik yaz-kış seyahat edileceği düşünüldüğünde bu tip karavan çeşitlerinde yalıtım konusunda da ekstra hassas davranmak gerekiyor.

Pick-Up Karavan

Seyahatin Farklı Hali: Karavan ÇeşitleriPick-Up araçların arkasına kurulan Pick-Up karavanlar, çoğunlukla sadece uyku ihtiyacını karşılayan ‘karavanın en basit hali' şeklinde tanımlanabilir. Tabii kendi içerisinde de birçok farklı modeli mevcut. Mesela aracınızı park ettikten sonra arkadan açılan ve genişleyen türde Pick-Up karavanlar bulunuyor. Çekme karavanlara göre doğrudan aracınıza monte edildiği için daha kompakt yapıda ve araçla manevra konusunda herhangi bir problem çıkarmıyorlar. Fonksiyonellik için dışarıdan mutfak alanına erişilebilen, çeşitli göz ve dolaplarla saklama alanı barındıran modellere göz atmakta yarar var. Yani bunlar aslında küçük karavan tipleri.

Dönüştürülmüş Karavan (Camper)

Seyahatin Farklı Hali: Karavan ÇeşitleriCamper karavan çeşitleri, camlı ya da kapalı kasa minibüslerin karavana dönüştürülmüş şeklini temsil ediyor. Burada devreye mimari açıdan özelleştirme yapısı ve diğer kişisel tercihler nezdinde olan seçenekler giriyor. Yani sıfır veya ikinci el olarak satın alabileceğiniz herhangi bir minibüsü karavan haline getirebilirsiniz. Tabii bu noktada çok kapsamlı bir araştırma yapmalı; elektrik sistemini, yalıtımı, ısıtma ve soğutma sistemini hesaba katmalısınız. Dünya genelinde dönüştürülmüş karavanların sayısı oldukça fazla. İnsanlar doğrudan kendi ihtiyaçlarına göre araçları baştan tasarlayıp karavana uygun hale getiriyorlar. Tuvalet, duş, mutfak ve yatak alanının bir arada sunulduğu mini bir ev görevi gören dönüştürülmüş karavanlar güneş panelleriyle güçlendirilerek elektriği depolamanızı da sağlıyor. Bu karavan çeşidini büyük karavan olarak da nitelendirmek yanlış olmaz. Zira diğer karavan modellerine oranla daha geniş bir kullanım alanı sunuyorlar.

Genel hatlarıyla bakıldığında karavan türlerinin eksi ve artılarını da bir araya getirelim:

Seyahatin Farklı Hali: Karavan Çeşitleri
  • Dönüştürülmüş karavanlar ile içerisinde barındırdığı tuvalet, duş, mutfak ve yatak odası bölümleriyle kendinize özel bir alan yaratabildiğiniz için uzun süreli seyahat ve konaklamalar için oldukça uygun.
  • Çekme karavanlar güçlü ve yüksek tork gücü sunan araçlara ihtiyaç duyarlar. Mevcut kullandığınız otomobil ya da araç buna uygun değilse alternatiflere göz atmalısınız.
  • Pick-Up karavanlar için uygun bir araca sahip olmalısınız. Doğrudan araca monte edilerek kullanılmaya başlanabilen bu karavan bölümleri aslında dönüştürülmüş karavan ya da çekme karavanlar kadar geniş bir alan ya da fonksiyonellik sunmuyor; doğada daha fazla zaman geçirmek ve sadece uyumak için bir alana ihtiyaç duyanlara hitap ediyor.
  • Motorlu karavan çeşitleri ise uzun vadeli seyahatler ve konaklamalar için uygun. Üstelik yalnızca Türkiye değil yurt dışında da bu tip karavanlarla seyahat edebilirsiniz. Yani uzun vadeli düşünüldüğünde bu karavan modelleri seyahatlerde daha esnek bir kullanım sunuyor.

Kendinize en uygun karavan türünü belirleyip genel bir araştırma yaptıktan sonra en iyi karavan markaları arasından seçim yapabilirsiniz. Tabii sıfır ya da ikinci el olarak satın alabileceğiniz karavan modellerini de bu doğrultuda göz önünde bulundurabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)