Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 Rota

16 Yorum

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 Rota
Ülkemizin her yanı gizli hazinelerle dolu. Keşfedilmemişliğin verdiği güzellik bambaşka… Ancak keşfetmenin verdiği özgürlük ve coşku duygusunu bastırabilmek mümkün değil maalesef. Bu nedenle ülkemizin az bilinen, belki de hiç bilinmeyen cennet köşelerini belirlerken, İlk durağımız Ege oldu. Ege'de tatil yerleri, egede tatil köyleri arasında az bilinen olağanüstü ve en güzel tatil yerleri Ege rehberini sizin için derledik.

1- Adatepe, Çanakkale

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaÇanakkale Küçükkuyu'da gezerken, Zeus Altarı tabelasından 4 km içeri girdiğinizde kaşınıza çıkar Adatepe köyü. Kazdağları'nın yamacında, zeytinlikler arasında şirin bir köy Adatepe. Eskiden Türk-Rum barış içerisinde yaşarlarmış. Köyün hemen bitişiğinde, Edremit Körfezi'nin tüm ihtişamını gözler önüne seren Zeus Altarı yer alıyor. Adatepe Efsanesini bilmeyenler için, rivayete göre Zeus, meşhur Troya Savaşı'nı buradan yönettiği söyleniyor. En güzel tatil yerleri arasında en çok tercih edilen Ege köyü, Adatepe. Tatiliniz boyunca keyifle konaklayabileceğiniz rengârenk konseptlere sahip Adatepe Otellerini keşfetmek işin, sitemizin sunduğu sayfadan yararlanabilirsiniz.

2- Sarıkız Tepesi, Edremit

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaBalıkesir Altınoluk'tan 18 km yürüyüş rotasıyla Sarıkız Tepesi'ne ulaşırsınız ve gördüğünüz güzellikler ağzınızı açık bırakır. Burası Kazdağları'nın en yüksek zirvesi; tam 1776 metre. Kazdağları'nın popüler güzellikleri olan Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri'nin yanında pek adını duyuramamış Sarıkız Tepesi. Eğer bölge hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz Sarıkız Tepesi sayfamıza göz atabilirsiniz. Ayrıca tatilinizi renklendirecek, konforlu Kazdağı Butik Otellerisayfamızdan en güzel konaklama yerlerini görebilirsiniz.

3- Patricia, Ayvalık

patricia cunda adasiCunda Adası'nın arka tarafında, el değmemiş bir doğa harikası Patricia. Ormanlık ve zeytinliklerin çevrelediği Patricia, adanın kuzey ucunda yer alan iki köycüğün ortak adı aslında. Patricia, bir zamanlar Rumların yaşadığı ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş şirin bir Ege kasabası. Eğer Cunda Adası'nın sahip olduğu güzellikleri hakkında daha geniş kapsamlı bilgi isterseniz, Cunda Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar adlı sayfamıza göz atabilirsiniz. Konaklama tesislerinden oluşan listemize ise Cunda Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

4- Arpaz, Nazilli

arpaz koyuAydın Nazilli'nin 10 km güneyinde, anılarıyla baş başa yaşamaya çalışan bir köy Arpaz. Şimdilerde ismi Esenköy olarak geçiyor. Köyün girişinde Avrupa tarzında inşa edilmiş bir şato karşılıyor sizi. Şatonun hemen ardında bir Türk konağı bulunuyor, üflesen yıkılacak. Geçmiş dönemlerde Nazilli'den Davas'a uzanan bir hükümetin merkezi olan Arpaz, bugünlerde tarihin gölgesinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Nazilli ilçesinde, Arpaz bölgesine yakın konaklama listemize Nazilli Otelleri
sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

5- Geyre, Mudanya

geyre koyuAydın'ın Karacasu ilçesinde bulunuyor Geyre. 7. yüzyıla kadar Aphrodisias Antik Kenti olarak bilinen Geyre, Anadolu halkının en eski yerleşim noktalarından biri. Türkiye'nin en güzel antik heykel koleksiyonlarından birine sahip olan Afrodisias Müzesi burada bulunuyor. Tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Geyre gezinizde bölgeye gayet yakın ve konforlu konaklama tesislerini Mudanya Otelleri sayfamızdan keşfedebilirsiniz.

6- Eski Güllübahçe, Söke

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaAydın'ın Söke ilçesinden 18 km uzaklıkta olan Eski Güllübahçe, ilk görüşte aşkın tanımını yeniden yapıyor. Ege'nin belki de en güzel köy meydanına sahip olan Eski Güllübahçe, 40- 45 yıl önce terk edilmiş. Eskiden Rumların yaygın olarak yaşamlarını sürdürdükleri bir bölge olduğundan, tarihi bir dokuya da sahip. İçerisinde pek çok müze olmasa da sahip olduğu ruh, hissetmeye değer. Eğer Eski Gülbahçe'yi keşfetmek isterseniz, Söke Otelleri sayfamızdan en güzel tesislere ulaşabilirsiniz.

7- Doğanbey, Söke

doganbey koyuAydın'ın Söke ilçesine 36 km mesafede, Samsun Dağı'nın güney yamacında bulunuyor Doğanbey Köyü. Sessiz, sakin yaşayan bir Rum köyü olan Doğanbey, yavaş yavaş keşfedilmeye başladı bile. Asıl ismi Domatia olan Doğanbey köyü, Türkiye'nin ilginç noktalarından biri. Eğer Doğanbey ve çevresinde bir tatil yapmak isterseniz, Doğanbey Otellerisayfamızdan çeşitli konaklama tesislerine göz atabilirsiniz.

8- Kapıkırı, Milas

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaMuğla'nın Milas ilçesinde, Bafa Gölü'nün kıyısında büyüleyici bir köy ve Ege'de en güzel tatil yerleri deyince ilk akla gelenlerden Kapıkırı. Eskiden Herakleia Antik Kenti derlermiş buraya. Mehtap ışığı altında parlayan Kapıkırı, antik kentin harabeleriyle bir arada yaşıyor. Kapıkırı'na geldiğinizde, birbirinden ilginç mitolojik hikayeler duymaya hazır olmalısınız. Milas otelleri de bölgenin kendisi gibi tarihi yapılardan oluşuyor. Bölgedeki en keyifli konaklama önerileri için Milas Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

9- Sedir Adası, Marmaris

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaMuğla'nın Marmaris ilçesinde, kıyıdan bir ya da iki mil açıkta, zeytin ormanlarının arasından göz kırpıyor Sedir Adası. Adada adım attığınız her yerde karşınıza Antik Kedrai Kenti'nin kalıntılarıyla karşılaşmanız mümkün. Yazın kalabalığından geçilmiyor pek. Ama kışın bir başka güzel burası. O ünlü Kleopatra Plajı var ya, hani tuhaf bir kumu var, işte o Sedir Adası'nın sahip olduğu güzelliklerden biri. Marmaris ilçesi sadece Sedir Adası ile değil, sahip olduğu pek çok doğal ve tarihi bölgeyle öne çıkan bir yer. Bu yüzden gitmişken kesinlikle Marmaris'i de gezmenizi tavsiye ederiz. Birbirinden kaliteli konaklama tesisleri hakkında Marmaris Otelleri sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

10- Eski Datça, Datça

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaNe varsa eskilerde var diye boşuna söylenmiyor. Muğla – Datça'dan 3 km önce sağda, Dadia işaretli bir sapak var. Onu takip ederseniz Eski Datça'nın büyüleyici güzelliği karşılayacaktır sizi. Ege'de tatil yerleri denilince ilk akla gelen yerlerden birisi küçük bir Akdeniz köyü olan Eski Datça. Bal rengi kesme taşlardan yapılmış evleri, sokaklara renk veren begonvilleri ile istiridye içine saklanmış inci misali. Ünlü şair Can Yücel, köyün en seçkin müdavimlerindenmiş. Hatta mezarı da köyün girişinde bulunuyor. Datça içerisinde, doğal güzelliklerin ve yeşilliklerin arasında huzurlu bir şekilde konaklayabileceğiniz kaliteli otelleri Datça Otelleri sayfamızdan görüntüleyebilirsiniz.

11- Taşlıca, Marmaris

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaMuğla'nın Marmaris ilçesinde, Bozburun Yarımadası'nın keşfedilmemiş bir köşesi Marmaris Taşlıca Köyü. Ayrıca Ege'de tatil yapılacak sakin yerler denince de akla ilk gelenlerden. Taşlıca'da gezinirken kendinizi bir Afrika safarisinde hissetmeniz olası. Mesela karşınıza birden yabani atlar çıkabiliyor. Türkiye'nin en güzel koylarından biri olan Serçe Limanı da burada bulunuyor. Taşlıca Köyü hakkında daha detaylı bilgilere Marmaris Taşlıca Köyü sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca konaklayabileceğiniz en güzel pansiyonlara da Marmaris Pansiyonları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

12- İztuzu, Dalyan

Ege'de Az Bilinen Olağanüstü 12 RotaMuğla'nın Dalyan beldesi yakınlarında bulunan İztuzu Plajı, Avrupa'nın en iyi plajı seçilmişti 2011 yılında. Yaz aylarında sakin bir tatil gerçirmek isteyenlerin tercih ettiği İztuzu, Ege'de tatil yerleri arasında ilk sırada olan bir destinasyon. Egede tatil köyleri arasında en çok tercih edilen bölgelerden birisi olan İztuzu, Kışın ıssız ve büyüleyici bir görünüme sahip. Dikkat; kumların altından her an bir kaplumbağa yumurtası çıkabilir. Doğal güzellikleri ve harika plajlarıyla ülkemizin en gözde tatil bölgelerinden Dalyan'da konaklayabileceğiniz yerlere göz atmak için Dalyan Otelleri sayfamızı kullanabilirsiniz.
16 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
16
/

-

Egeli olup da bilmediğim ne kadar çok yer var! Ben bu ülkeyi bitirdim diye düşünürken, bu yazılar beni bu ülkeye bağlıyor! Nereden başlasam? :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Bu yerler bilinmeyenlerin belki 100'de biri... Muhteşemdir Ege... Assos taraflarında bir de Sokakağzı bölgesine uğrayın...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Güzel tanıtımlar...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Tüm bu yerleri bulmanızdan ziyade fotoğraf seçiminiz için de ayrıca tebrikler. Detayını, yazısını okumadan fotoğraflar heveslendiriyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Bu ülkeyi gezerek bitirmeye sizin ömrünüz yeter mi acaba?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Bu yaz tesadüf eseri Patricia Koyu'na gitmiştim. Yolu biraz bozuk ve tozluydu fakat deniz ve doğa, zeytin ağaçları çok güzeldi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Çok güzel ve özel seçimler, her zaman kullandığımız bir cümle var; 'ülkemizin her yeri güzel' diye, gerçekten güzel ve muhteşem, sağlıklı iken gezip görmek, kültür, doğa sevgisini yaşamak, yaşatmak önemli! Tüm bu güzelliklere İzmir'de yaşayıp yakın olmak da bir başka ayrıcalık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

İyi de kurban buraları gezmek için sponsor lazımdır. Milletin açlıkktan nefesi kokyor gurban, para nerede?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Ege'nin bir başka az bilinen rotası da Karaburun'dur. Bakir koyları ve köyleri ile Homeros'un Rüzgarlı Mimas'ını listenize eklemenizi öneririm.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Evet gerçekten güzel yerler ama Marmara Adası'nda da çok güzel yerler var, görmek lazım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Arpaz ve Marmaris Taşlıca Köyü dışında hepsini gördüm, gerçekten çok güzel yerler. Geyre'ye gidince mutlaka Afrodisias Müzesi'ne de gidin. Benim favorim Eski Datça, bu seneki rotamı belirledim, öncelikle Arpaz sonrasında Taşlıca, teşekkürler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Adatepe köyünü gördüm, çok harika bir yer. Kazdağları, Küçükkuyu görülmeye değer yerler, herkese tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

1 oda dolusu Euro olacak (500 Euro), sadece yiyip, içip, gezeceksin. : ) Hayal ederken bile ayağımın bağı çözüldü. Makara bir yana, yurdumun her kösesi ayrı bir güzel. Bir İzmirli olarak Ildırı'ya gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Gidip göreceğiz diye, keyif yapacağız, sosyal medyaya foto atacağız diye tüm pisliklerinizi gittiğiniz yerlerde bıraktınız, talan ettiniz her yeri. Tüm güzellikleri yok ettiniz. Oturun oturduğunuz yerde.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Arpaz konusunda fazla hayal kurmayın. Muhtemelen şatonun içine bile giremeyeceksiniz. Bir benzeri Koçarlı Cihanbeyli Kulesi. Anca uzaktan resim çekebildik. Afrodisias'a giderseniz de Anatolia Restoran ve Butik Otel'i mutlaka deneyin.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Arpaz'a gitmek isterseniz ana hedef Arapapıştı Kanyonu olmalı. Yol üzerinde önce Yörük Ali Efe Müzesi'ni (evini), sonra Arpaz'ı ziyaret edebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)