Şeb-i Arus Şenliklerinde 738. Yıl, Faydalı Bilgiler

Şeb-i Arus Şenliklerinde 738. Yıl

1 Yorum

Faydalı Bilgiler Editor

Şeb-i Arus Şenliklerinde 738. Yıl

Mevlana'nın 800. doğum yılı olan 2007, UNESCO tarafından Mevlana yılı ilan edildi, birçok yerli ve yabancı turist bu sayede ünlü düşünür ile tanıştı...

Mevlana'yı daha yakından tanımak isteyen yerli ve yabancı turistler, tüm yıl boyunca Konya'yı ziyaret ederken, Aralık ayında ziyaretçi saysı bir hayli artıyor...

Mevlana’nın yaşadığı yer olan Konya’da her yıl 17 Aralık tarihlerini kapsayan hafta boyunca Şeb-i Arus şenlikleri düzenleniyor. Kelime anlamı “Düğün Gecesi” olan Şeb-i Arus günü, Mevlana’nın öldüğü gün olarak biliniyor.

Kutlamaların yapılmasının sebebi ise, Mevlana’nın öleceği günü, düğün gecesi, yani sevgiliye, Allah’a kavuşma gecesi olarak nitelendirmesi. 17 Aralık ve kapsayan haftalarda Konya’nın birçok yerinde semazen gösterileri düzenleniyor.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Şeb-i Arus döneminde, Konya’da yer alan oteller dolup taşıyor. Bu yıl için ise %95 oranında bir doluluk olduğu görülüyor.

Mevlana’nın ölümünün 738. yılının kutlandığı bugünlerde, siz de İstanbul’dan hareketle düzenlenen Şeb-i Arus turlarına katılabilir, ülkenin manevi değerlerinden birini yakından tanıma fırsatına erişebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Tatil Budur'un Şebi-Arus kültür turlarını tavsiye ederim. :) Muhteşem bir program ve rehberler eşliğinde. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)