Ölmeden Önce Dünya Üzerinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer, Türkiye

Ölmeden Önce Dünya Üzerinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

12 Yorum

Yapmadan Dönme Sevgi Özdil

Ölmeden Önce Dünya Üzerinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer
Dünyanın öyle yerleri var ki tam bir doğa harikası adeta cennetten bir köşe. Bir de insan eli yapımı yerler var ki oralar da görenleri kendine aşık edecek kadar görkemli ve esrarengiz. Dünya üzerinde herkesin mutlaka ölmeden önce görmeliyim dediği birçok yer vardır. Bizler de bu kez sizlere farklı yerlerin bulunduğu bir liste hazırladık. Gelin şimdi hep birlikte bizim seçtiğimiz bu yerlere bir göz atalım.

1 - Santorini / Yunanistan

SantoriniSantorini, hemen yan komşumuz Yunanistan'da yer alan adalardan biri. Bozulmamış mimarisi, daracık ve inişli çıkışlı ada sokakları görmeye, sıcakkanlı insanları tanışmaya değer. Akdeniz ve Ege'de turistler tarafından en çok rağbet gören yerlerden biri olan Santorini'ye Türkiye'den de gitmek oldukça kolaydır. Bodrum'dan Santorini'ye, Kos Adası üzerinden kolayca ulaşabilmektedir. Ayrıca Schengen vizesi olmayanlar Bodrum'da bulunan günlük vize merkezlerinden seyahatleri süresince yeterli olacak Schengen vizelerini alabilirler. Güncel bilgiler için turizm acentalarından yardım alabilirsiniz.

2 - Bryce Kanyonu / ABD

Bryce KanyonuUtah'ta bulunan ve Bryce Kanyonu adı verilen bu bölge aslında bir kanyon değildir. Burası parçalannmış bir plato olan Paunsaugunt Platosu'nun doğu tarafında yer alan bir doğal oluşum noktasıdır. Aslında bu doğal oluşum; rüzgar, su ve buz erozyonuyla oluşmuş peribacalarıdır. Bu oluşumlar hem biçimleri hem de oluşum şekilleri yönüyle ülkemizdeki Kapadokya peribacalarıyla oldukça benzer bir yapıdadır. Bryce Kanyonu doğa ve fotoğraf meraklılarının özellikle dikkatini çekmektedir.

3 - Lhasa / Çin

Lhasa
Tibet Özerk Bölgesi'nin başkenti ve en büyük şehri olan Lhasa, aynı zamanda Tibet budizminin de ruhani başkentidir. Eski dönemlerde Budistlerin ruhani başkanı ve Tibet hükümdarı Dalay Lama bu şehirde yaşamaktaydı. Yasak Kent olarak da bilinen bu yer çok uzun yıllar yabancılara kapılarını açmamıştır. Öyle ki, 1904 yılına kadar Tibetlilerden başka kimse bu kente adım atamamıştır. Himalaya Dağları'nın yüksek tepelerinden birinin üzerindeki düzlükte denizden 3.600 metre yüksekte kurulmuş olup görüntüsüyle, tütsü kokulu görkemli manastırlarıyla ve saraylarıyla bu kent asla unutulamayacak bir görüntüye sahip.

4 - El-Uksur / Mısır

Luxor MısırAntik Mısır şehri Thebes'in kalıntılarının üstüne inşa edilmiş olan şehir, dünyanın en büyük açık müzesi olarak da bilinmektedir. Bu antik kent, piramitlerden sonra her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Nil'in kıyısında bulunan Luxor (El-uksur), Mısır'ın en büyüleyici antik kenti. Karnak, Thebes ve Krallar Vadisi'ne olan yakınlığı ile tarih severler için kesinlikle ölmeden önce görülmesi gereken bir yer.

5 - Lalibela / Etiyopya

LalibelaOrta Çağdan kalma, kayalara oyulmuş toplam 11 kilise ile tanınmaktadır. Burası ayrıca pek çok Etiyopyalı için de bir hac ve ibadet yeri olarak kabul edilmektedir. Bu kiliseler masif bir kayadan yekpare halinde oyulmuştur. Kiliseler içerisinde en büyük ve en gösterişli olanı hiç kuşkusuz Kurtarıcının Kilisesi olarak adlandırılan Beta Medhane Alem'dir. 33,5 metre uzunluğa ve 10,5 metre yüksekliğe sahip bu kilise, dünyanın en büyük monolitik kilisesidir. Buradaki kiliselerin pek çoğu tüneller ya da derin geçitler vasıtasıyla birbirine bağlanmış durumdadır.

6 - Chand Baori / Hindistan

Chand BaoriHindistan'ın Rajasthan eyaletindeki Abhaneri köyünde yer alan Chand Baori basamaklı su kuyusu, mimarisiyle dikkat çekmektedir. Toplamda 13 katlı ve 3.500 adet basamağı olan su kuyusu, bölgenin su ihtiyacını karşılamak ve yağmur sularını biriktirmek amacıyla yapılmıştır. Yapıda bu kadar çok merdiven olmasının sebebi ise köy halkının merdivenleri kullanarak su seviyesine daha rahat ulaşmasıdır.

7 - Tromsø / Norveç

tromsdalenDünyanın sadece kutup bölgelerinde görülen aurora borealis yani kuzey ışıkları; gökyüzünde oluşan ve yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kasım ile Şubat ayları arasında görülebilen ışık gösterisini izlemek için Tromso en uygun yerlerden biridir.

8 - Bahamalar

bahamalarGoogle Earth'den bakıldığında bile direk kendini belli eden yeryüzündeki cennet; Bahamalar. Sadece iki mevsimin yaşandığı, kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derece olan hava sıcaklığı ile Bahamalar tüm yıl ziyaret edilebilmektedir. Sahip olduğu incecik bembeyaz kumları, masmavi tertemiz denizi ve denizaltı canlılığı ile gitmeden bile herkesi kendine aşık edecek kadar güzeldir.

9 - Mù Cang Chải / Vietnam

Vietnamda pirinç teraslarıBu bölge pirinç terasları ile oldukça ünlüdür. Mu Cang Chai, pirinç terasları dağın yamaçları boyunca uzanmaktadır. Adeta sonsuzluğa uzanıyormuş hissi veren bu pirinç terasları yaklaşık 2.200 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Bu pirinç tarlası terasları ülkenin ulusal peyzajları olarak da kabul edilmektedir.

Bonus: Disneyland / ABD - Fransa

DisneylandHiç kuşkusuz herkesin çocukluk hayalidir, masallar diyarı; Disneyland. İlki ABD'nin Los Angeles şehri sınırları içinde kalan Anaheim kentinde bulunan bu eğlence parkının ikincisi ise Paris'te açılmıştır. Amerika'da bulunan biraz uzak kalsa bile Fransa'daki bizlere daha yakındır. Dünya'nın en büyük eğlence parkı ve önemli turizm merkezlerinden olan Disneyland, kurucusu Walt Disney'in kahramanlarını görebileceğiniz onlarla vakit geçirebilme imkanını bulabileceğiniz yerdir ve ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden sadece en eğlenceli olanıdır.
12 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
12
/

-

Dünya üzerinde görülmesi gerekenlerin arasında Mekke ve Kapadokya yok mudur, Trabzon yok mudur? Ne varsa bizim ülkemizde var, yabancı ülkeleri reklam yerine kendi ülkemizi tanıtalım lütfen...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (7)
12
/

-

Sayın Volkan, dünyanın birçok yerini görmüş bir kişi olarak söylediğiniz Peri Bacaları doğru, bunun yanında dünyada o kadar çok çok güzel ve enteresan, hem tabiat hem insan yapısı yerler var ki! Belki size de bu yerleri görmek nasip olur. Google'da arayın, dünyanın en enteresan, güzel, görülmeye değer yerleri diye bir girişimde bulunun, hem bilginiz artar hem içiniz, hem beyniniz bayram etmiş olurlar. Ben dünyanın birçok görülmesi lazım yerlerini gördüm. Bana göre görülecek yerler, Mısır Piramitleri, Kamboçya'daki Angor Vat, Peru'daki Machu Pitchu, Çin'deki duvar ve ilk İmparator Qin Shi Huang'in kilden yapılmış ve her biri değişik askerler, Amerika'daki Grand Canyon, Hindistan'daki Chand Baoriye, gene o memlekette 5 değişik yerdeki kaya tapınaklarını ilave, Etiyopya'daki Lali Bela Kiliseleri'ni, eğer dalgıçsanız Avustralya'daki Grat Barrier Reef, Alaska'da yahut Kuzey Kutbu'nda Aurora Borealis, Türkiye'deki peribacaları ve yeraltı şehirleri, 14-15'inci asırdan hala aynı kalan Venedik şehrini de şahsen ilave etmek isterim. Saygılarımla.

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Hani Pamukkale, Ürgüp, Dalyan?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (2)
12
/

-

Sevgili Onur Bey, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca hayatı sadece Türklük, Müslümanlık ve Türkiye olmaktan da kurtardığınız için daha çok teşekkür ederiz. Ben Bahama gibi bir yerde çalışmak isterdim. Bir hemşire olarak hayalim bu. Saygılar.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Onur Bey; ne güzel dünya vatandaşı olmuşsunuz! Tavsiyelerinize teşekkür ederiz.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Norveç, görünce gözlerim kalp kalp oldu, buraya en kısa sürede gitmek dileği ile diyorum o zaman. :) Sevgiler.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Merhaba, elinize sağlık bu güzel yerleri inceleme imkanı sunduğunuz için teşekkür ederim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Peru'da Machu Picchu, Vietnam'da Halong Körfezi, Hindistan'da Taç Mahal ve Agra Kalesi'ni de unutmayalım.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Kanki Bahamalar ABD'ye ait değil bu arada.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
12
/

-

Bence Nevşehir ve Karadeniz de olmalıydı.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
12
/

-

Ben Türkiye aşığıyım. Bu 10 görülecek memleket arasında Türkiye'de görülecek bir yerimiz yok muydu, mesela Karadeniz?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
12
/

-

Bana göre: 1-Peri Bacaları 2- Yellowstone Ulusal Parkı U.S 3-Como Gölü 4-Niagara Şelalesi 5-Angel Şelalesi Venezuella 6-Macellan Geçidi 7-Machu Picchu 8-Bali 9-Sidney 10 -Auckland Yeni Zelanda 11-Las Vegas Nevada /US. (Vegas'ta yasanan Vegas'ta kalır :)) 12 - İrlanda

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)