Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Okuma Alışkanlığınızı Dışarıya Taşıyacak Keyifli Mekanlar: Kitap Kafeler

Okuma Alışkanlığınızı Dışarıya Taşıyacak Keyifli Mekanlar: Kitap Kafeler

Paylaş
Sevgi Özdil  
Eklenme: 12 Eylül 2017
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Okuma Alışkanlığınızı Dışarıya Taşıyacak Keyifli Mekanlar: Kitap Kafeler
Biraz kahve ve kitap kokusu, biraz insan ve fısıltılı muhabbetlerin mekanı, kitap kafeler. Gün geçtikçe sayılara azalmaya başlasa da onları ayakta tutmak için direnen bir kesim hala var. Eski dönemlerde çok daha fazla rastladığımız kitap kafelerin sayıları gün geçtikçe azalıyor. Ama hala dimdik ayakta olanlar kitap ve kahve tutkunlarını ağırlamaya son hız devam ediyor.
1 - Fahriye Kafe /Kadıköy Kafe Fahriye

Dekorasyonuyla biraz nostaljik takılmak isteyenlerin uğrak yeri Fahriye. Barış Manço ile özdeşmiş Moda'nın işlek sokaklarından Leylek Sokak’ta ev sıcaklığında bu kitap kafe. Peki, neden Fahriye acaba diye sorarsanız da hemen anlatalım. Kafenin adı; ünlü sanatçımız Müjde Ar’ın canlandırdığı 'Fahriye Abla' karakterinden geliyor. Yeşil perdeleri, yüksek tavanı, kitaplığı, eski eşyaları ve inceden çalan müzikleriyle oldukça keyifli bir atmosfer yaratılmış. Kitap konusunda da çok fazla çeşit bulabilirsiniz. Çay, kahve, kek kurabiye, tatlı çeşitlerinin yanı sıra mantı ve günün yemeği de servis edilen lezzetler arasında.
2 - Tasarım Bookshop & Cafe / Kadıköy Kafe tasarım bookshop

Adının kendini ele verdiği bu kafe de Kadıköy'de, Moda Sahnesi’nin hemen paralel sokağında. Kitap okumak, sokağı izlemek, bilgisayarla iş yapmak ya da sadece dinlenmek için bile olsa kapısından içeri mutlaka bir adım atın. Ayrıca kitap okumak için de kafede sadece Türkçe değil bir sürü yabancı kitap da mevcut. Sakin sakin kitap okumak, tez yazmak, ders çalışmak veya toplantıya hazırlanmak… Siz adına ne derseniz deyin Tasarım Bookshop & Cafe Moda'da, keyifli sakinlik arayanlara kapılarını açıyor.
3 - Minoa Cafe & Bookstore / Beşiktaş Minoa Cafe & Bookstore

Beşiktaş'ın en hareketli noktalarından biri olan Akaretler’de kitap tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Tam manasıyla işte kitap kafe dediğin böyle olur, dedirten bir mekan burası. Dükkanın içinde kafe olarak ayrılmış bölüm kitap bölümüne oranla daha küçük kalmasına karşın oldukça geniş bir menü sunuyor. Oluşturulan atmosfer de çok keyifli, kitaplardan yapılmış bir aydınlatma ve farklı birçok detay daha…
4 - Akademi 1971 / Kadıköy Akademi 1971

İçeri girer girmez burada olan herkesin kitaplara, tezlere, ödevlere ve çalışmalara kapanmış durumda olduğunu ilk anda fark edersiniz. Burası bir kütüphane değil belki ama kütüphane kadar işlevsel. Hem çalışmalarınızı yapabilir hem de bir şeyler yiyip içebilirsiniz bu mekanda. Mekan ayrıca, zaman zaman düzenlenen dikkat çekici etkinliklerle de ön plana çıkıyor. İmza günleri, film gösterimleri bu etkinlerden sadece ikisi.
5 - M.O.C / Şişli  M.O.C nişantaşı

Yazının başından bu yana sanki tüm kitap kafeler Kadıköy'de toplanmış gibi görünse de Avrupa Yakası'nda da çok keyifli kitap kafeler var. Kadıköy insanının kitap düşkünlüğünü bir kenara koyarsak Teşvikiye'nin de bir kitap kafesi var. 2 katlı bu keyifli mekan insanların buluşma noktası olduğu kadar açıp okuyabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz kitaplarla ve dergilerle dolu. Ayrıca harika tatlıları ve kahveleri olduğunun da altını çizmeden geçmeyelim.
6 - FilBooks / Beyoğlu  FilBooks

Alternatif bir kitap kafe. Bağımsız yayınların, çocuk kitaplarının yanı sıra fotoğraf kitaplarının, sanat kitaplarının bolca bulunduğu bu mekan farklı çizgisi ile Cemre Yeşil'in dokunuşlarına sahip. Cemre Yeşil ve onun kardeşi Faik Ali Yeşil'in elinden çıkan bu mekanı onların dilinden kısaca özetlemek gerekirse; 'FİL, fotoğraf kitaplarına, kahvelere ve atölyelere adanmış bir mekandır.' Mekan su yeşili renkleriyle, kütüphanesiyle, koltuklarıyla yani her şeyiyle tarz ve keyifli bir dükkan.
7 - Page Cafe Gallery / Kadıköy page cafe gallery

Farklı tasarımı ve müdavimleriyle Page; sürekli değişen duvarlara ve kütüphaneye de sahip. Bunun yanında leziz mi leziz Julius Meinl kahvelerini atlamamakta fayda var ilk kez gidecek olanlar için. Kitaplığın önünde büyük, uzun bir masa var. Sınav dönemleri bu masalar sanki öğrencilere rezerve edilmiş gibi. Sınav dönemleri burası o kadar kalabalık yani. Kitaplar dışında dergileri de bu mekanda okuyabilirsiniz. Mekanın adından da anlaşılacağı gibi burası hem bir kafe hem de sanat galerisi. Duvarlarında zaman zaman farklı isimlerin sanat yapıları da sergilenmekte, gelip görebilirsiniz.
8 - Sancho Panza / Kadıköy Sancho Panza

Duvardan duvar ve yerden tavana uzanan kütüphanesi, kitapları ile açıldıktan hemen sonra tam bir Kadıköylü oldu, Sancho Panza. (Sancho Panza; Cervantes'in eseri Don Kişot'un baş kahramanı olan Mançalı Şövalye Don Kişot'un seyisidir.) İki katlı olan bu mekanın ikinci katı öğrenciler ve freelance çalışanlar düşünülerek bir kütüphane gibi tasarlanmış. Julius Meinl kahvelerinden birini yudumlarken ikinci kata çıkıp kitabınızı rahatça okuyabilirsiniz.
9 - Cafe Lumiere / Beyoğlu Cafe Lumiere

Önden bakında küçücük görünse de arkaya doğru yol aldığınızda yemyeşil koskocaman bir bahçe var. Bünyesinde bizce hatırı sayılır düzeyde kitaba sahip olan bu mekan bölgede en keyifli kitap okuma duraklarından biri. Öyle ki mekan yaklaşık 200 yıllık bir binada, Çukurcuma'nın rengarenk ve en enerjik noktalarından sadece biri. Mekan menüsü ile de oldukça dikkat çekici. Çoğu zaman günlük olarak iki menü sunuluyor konuklara. Bu iki menünün adı da tam olarak içeriği karşılıyor; kırmızı ve yeşil. Kırmızı menüde et, yeşil menüde de bolca sebze bulunuyor. 10 - Bonus: Bi Kitap Kafe Değil Ama Burası Cherrybean Coffee / Kadıköy Cherrybean Coffee

' Şehirde taze kahve var.' Bu harika mekan İstanbul'da hem Anadolu Yakası hem de Avrupa Yakası insanları ile buluşuyor. Galata'da ve Moda'da Cherrybean'a rastlamak mümkün. Açılıştan kapanışa tıpkı Avrupa Yakası sakinleri gibi Anadolu Yakası sakinleri de burayı hiçbir zaman bir başına bırakmamaya kararlı. Kitaplardan bahçesine, kahvesinden sıcacık sohbetlerine… Burası bir harika dostum, dedirtiyor müdavimlerine. Harika dedirten özelliğinin en başında da mekanın kitap okumaya teşvik eden bir paylaşım kütüphanesine ev sahipliği yapması. Güzel bir görev üstlenmiş olan bu mekan bir kitap kafe değil, tam bir kahveci. Herkes buraya bağışlamak istediği kitapları getirebilir, kütüphaneden okumak istediği kitapları alabilir.

Yorumlar

UÐURCAN İnal 
14.01.2020
Açıkçası bu yazıyı okuduktan sonra bu listedeki kafeler de gerçekten kitap okuyacağımı düşünmüştüm. En azından Kadıköy'dekiler için; ama büyük hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek istiyorum. Boşuna ümitlenmenizi tavsiye etmiyorum.
süha başatlı 
13.09.2017
Güzel bir yol gösterici olmuş, ama başlıkta sadece İstanbul’a ait yerler olduğunu belirtmemişsiniz. Eminim en azından Ankara ve İzmir’de de benzer yerler vardır.