Hem Gezelim Hem Yiyelim Diyenlere Özel Yemek Müzeleri, Türkiye

Hem Gezelim Hem Yiyelim Diyenlere Özel Yemek Müzeleri

5 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Hem Gezelim Hem Yiyelim Diyenlere Özel Yemek Müzeleri
Herkesin seyahat anlayışı birbirinden farklıdır. Kimi saatlerce güneşlenmeyi, şehrin bütün sokaklarını dolaşmayı ya da eğlence mekanlarında sabaha kadar eğlenmeyi tercih ederken, kimileri ise şehirdeki müzeleri tek tek ziyaret etmeyi ya da bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacağı tüm tarihi mekanları görmeyi tercih edebilir. Ama genellikle seyahatlerde herkesin düşkün olduğu bir ortak nokta vardır o da temel ihtiyaçlarımızdan olan yemek! Gittiğiniz yer neresi olursa olsun ağız tadınıza uygun bir lezzet arar, hatta bölgenin meşhur tatlarını demek için yanıp tutuşursunuz. Bu tatları denedikten sonra bir de tarihteki gelişimini öğrenmek isterseniz aradığınız yer hiç şüphesiz yemek müzeleridir. Gelin dünyadaki bazı ilginç yemek müzelerini hep birlikte keşfedelim.

1 – Peynir Müzesi / Hollanda

amsterdam peynir müzesiBu müzenin, peynir çeşitliliğiyle dünyada ün salmış Hollanda'dan başka bir yerde olması zaten düşünülemezdi. Başkent Amsterdam'da yer alan ve bölgenin meşhur peynirlerinin sergilendiği müzede özellikle de inek sütünden yapılan ve Hollanda'nın geleneksel peyniri olan Goudo'nun yapılışı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve burada yer alan peynirlerden satın almak mümkün. 1982 yılında günümüze kadar hala ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden yapı, ben tam bir peynir tutkunuyum ve seyahat severim diyen herkesi büyük bir içtenlikle kabul ediyor.

2 – Çikolata Müzesi / Belçika

belkçika çikolata müzesiGelelim çikolatalar diyarı Belçika – Brüksel'deki Çikolata Müzesi'ne. Jacques Çikolata Fabrikası olarak açılan ve sonradan müzeye dönüştürülen bu yapı, çikolatanın tarihi, paketlenmesi hatta ustaları tarafından yapımına yakından tanık olacağınız mini bir gösteri imkanı sunuyor. Burada izleyeceğiniz gösterinin sonunda yapılan çikolataları tatma imkanı da bulacağınız müzede, saymak bitmeyecek kadar çok çeşit görme olanağı bulabilirsiniz.

3 – Makarna Müzesi / İtalya

roma makarna müzesiİtalya'dan Çin'e doğru uzanan geçmişiyle makarna hakkında oldukça detaylı bilgiler edineceğiniz Makarna Müzesi'nde, çok ilginçtir ki makarna konulu akademik çalışmalar ve antik çağdan günümüze kadar gelen eserlerin yer aldığı bir kütüphane yer alıyor. Hepimizin sıklıkla tükettiği; ancak İtalyanların gizli bir tarifi olduğuna inanılan makarna, belki de Roma'da yer alan Makarna Müzesi'nde size sandığınız çok daha fazla şey öğretecek ne dersiniz?

4 – Hardal Müzesi / ABD

abd hardal müzesiBuraya kadar her şey iyi tamam da hardalın da müze mi olur diyorsunuz; ama neden olmasın. Tahmin edersiniz ki bu müze diğerlerinden çok daha farklı bir hikayeye sahip. ABD Wisconsin'de Barry Levonson adında bir taraftar, tuttuğu takımın yenilmesinin ardından markette uzun bir süre hardal rafını seyre dalmış ve bu hardalların ona bir şey anlatmaya çalıştığına karar verip, koleksiyon yapmaya başlamış. Hardal Müzesi'nin açılmasına vesile olan bu hikaye ise bugün müzede dünyanın çeşitli ülkelerinden 5 bin 300 hardal çeşidinin yer almasına vesile olmuş.

5 - Zeytinyağı Müzesi / Türkiye

adatepe zeytinyağı müzesiAkdeniz kültürünün hakim olduğu İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde de bulabileceğiniz Zeytinyağı Müzesi için biz çok da uzaklara gitmeye gerek yok diye düşündük. Küçükkuyu'ya bağlı bir köy olan Adatepe'de 2001 yılından beri faaliyet gösteren Çanakkale Adatepe Zeytinyağı Müzesi, zeytinin dalından kopmasının ardından soframıza gelişine kadar geçtiği tüm aşamaları ve sabun üretimine dair her şeyi gözler önüne seriyor. Zeytinyağı ve doğal sabunlardan satın alma imkanı da sunan müze, daha önceleri sabunhane olarak işletilen bir fabrikada hizmet veriyor.

6 – Yanık Yiyecekler Müzesi / ABD

abd yanık yiyecekler müzesiListemize bize oldukça ilginç gelen bir müzeyle devam edelim, Yanık Yiyecekler Müzesi. ABD'nin Virjinya eyaletinde yer alan bu müzenin ortaya çıkış hikayesi tahmin ettiğiniz üzere bir o kadar ilginç. Deborah Conant'ın bir akşam arkadaşlarına hazırladığı yemeği yakması ile başlayan hikaye bir süre sonra bu yiyeceklerin sergilenir hale gelmesine vesile olmuş. Siz de yolunuz buraya düşersen yanmış tostlar ve çok çeşitli yiyeceklerin sergilendiği müzeyi ziyaret ederek faklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

7 – Alimentarium Gıda Müzesi / İsviçre

isviçre gıda müzesiİsviçre'nin Vevey kasabasında yer alan bu müze, dünyadaki ilk gıda müzesi olarak tanınıyor ve tarihi 1985 yılına dayanıyor. Bünyesinde muhteşem Cenevre Gölü manzarasının hakim olduğu ve oldukça zengin bir arşive ev sahipliği yapan müzede, neler mi var? Dünya mutfaklarından çeşitli malzemeler, ziyaretçilerin gıdalar hakkında bilinçlendirildiği interaktif ekranlar ve tabi ki derslerin verildiği yemek atölyeleri. Kısacası hem manzarası hem de müzenin kendisi ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Hele şükür bir müzemiz var. Aslında bizim de peynir müzemizin olması gerekiyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Gaziantep soframız, Hatay soframız, başlı başına bir müzedir.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Madrid'deki "Museo del Jamon" (Jambon Müzesi) unutulmamalı.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Saray Bosna'da da Bira Müzesi ve Köln Çikolata Müzesi unutulmamalı.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Aslında çok yer var ama ilk aklıma gelen Edinburgh'ta Scotch Whisky Heritage Center'da viski yapımını merak edenler için çok güzel.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)