Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Manisa'nın Şifa Dolu Rotası: Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa'nın Şifa Dolu Rotası: Kurşunlu Kaplıcaları

Paylaş
Burak Delibacak  
Eklenme: 15 Kasım 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Manisa'nın Şifa Dolu Rotası: Kurşunlu Kaplıcaları
Tarihi birikimi ve doğasıyla dikkatleri üzerine toplayan Manisa, aynı zamanda binlerce yıldır yoğun ilgi gören bir şifa merkezi olma özelliği taşıyor. Kentin bu yönünü kavramak için öncelik verilebilecek yerlerin başında ise Salihli’ye deyim yerindeyse bir taş atımı uzaklıktaki Kurşunlu Kaplıcaları geliyor.

Bu yazının devamında, şifalı suları kadar doğal güzelliğiyle de konuklarının hayranlığını kazanan kaplıcalara nasıl gidilebileceği, çevresindeki konaklama seçenekleri ve görülmeye değer cazibe noktaları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Binlerce Yıldır Şifa Dağıtan Bir Doğa Harikası

Manisa'nın Şifa Dolu Rotası: Kurşunlu Kaplıcaları

Kurşunlu Kaplıcaları, sıcaklığı 43 ila 91 santigrat derece arasında değişen kaynaklardan gelen şifalı suları sayesinde binlerce yıldır ziyaretçilerine şifa dağıtmaya devam ediyor. Kaplıca bu özelliğini; kalsiyum sülfat, kükürt ve hidrojen sülfür gibi mineraller açısından zengin sularına borçlu.

2.172 mg/lt mineral yoğunluğuna sahip kaplıcalar; romatizma, cilt ve kadın hastalıklarının tedavilerini destekleyici özelliğe sahip. Bu hastalıklara ek olarak ameliyat sonrası eklem ağrıları ve kireçlenme sorunları yaşayan bireyler de rahatlamak için Kurşunlu Kaplıcaları’nı ziyaret ediyor.

Birçok hastalığın tedavisini destekleyici özelliğine ek olarak konumu sayesinde yazın en sıcak günlerinde bile kaplıcaların bulunduğu bölgede serin havanın keyfini sürebilirsiniz. Zaten bu özelliğinden dolayı kaplıcalar, yalnızca gezginlerin Manisa gezilecek yerler listelerinde kendisine sıklıkla yer bulmuyor. Yerel halk da özellikle hafta sonları buraya yoğun ilgi gösteriyor.

Kurşunlu Kaplıcaları Yakınında Gezilecek Yerler

Manisa'nın Şifa Dolu Rotası: Kurşunlu Kaplıcaları

Çevresinde birçok gezilecek yer ve yapılabilecek aktivite imkânı bulunması, Kurşunlu Kaplıcaları’nın en sevdiğim yönlerinden birini oluşturuyor. Örneğin burada tatil yaparken, birkaç saatinizi Sart Antik Kenti’ni ziyaret etmeye ayırabilirsiniz. Lidya Krallığı’na uzun süre boyunca başkentlik yapmış kent, şehircilik anlamında birçok ilki bünyesinde barındırıyor.

Antik kentten sonraysa rotanızı, eşsiz kültürel izler taşıyan Bin Tepeler’e çevirebilirsiniz. Lidya Kraliyet Mezarlığı ismiyle de anılan bu bölgede, 90’a yakın kümülüs bulunuyor. Lidya krallarının ve soylularının mezarlarının yanı başında ise büyüleyici güzellikteki Marmara Gölü yer alıyor.

Yok olma tehlikesi altındaki göl, doğa gözlemi yapmak için Manisa’daki en ideal noktalar arasında sayılıyor. Ancak bu noktada, bölgenin doğal güzelliklerini keşfetmek adına kaplıcadan pek fazla uzaklaşmanızın gerekmediğini de söylemeliyim. Zira tesisin kurulu olduğu vadi, 2011 yılında ciddi bir yangın tehlikesi atlatmış olmasına rağmen yoğun bitki örtüsüyle dört mevsim konuklarına farklı sürprizler sunuyor.

Tüm bu hareketliliğin ardından acıktığınızı hissederseniz, tesislerin hemen üst tarafındaki fırına gidip pide yiyebilirsiniz. Alternatif olarak piknik alanında özgürce kendin pişir kendin ye deneyimi yaşamayı da düşünebilirsiniz.

Konaklama Açısından da Birçok Seçenek Bulunuyor

Manisa'nın Şifa Dolu Rotası: Kurşunlu Kaplıcaları

Tıpkı gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler gibi "Kurşunlu Kaplıcaları’nda nerede kalınır?" sorusuna yanıt bulmak da oldukça kolay. Zira Salihli Belediyesi tarafından işletilen kaplıcaların bünyesinde 86 adet apart konaklama ünitesi bulunuyor. Alternatif olarak sizlere Kurşunlu Kaplıcaları’na giden yol üzerindeki Lidya Termal Otel’i tavsiye edebilirim.

Bu seçenekler dışında yakınlık avantajından dolayı La Bella Salihli, Özçelik Otel, Elit Lara Butik Otel gibi Salihli’nin merkezindeki seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Kurşunlu Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Kurşunlu Kaplıcaları hakkında kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlere detaylı bilgiler vermeyi amaçladığım bu yazımda, son olarak sizlere bölgeye nasıl ulaşabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Kurşunlu, Salihli merkeze yalnızca 6 kilometre mesafede yer alıyor. Manisa’nın merkezinden bu doğa harikası bölgeye gitmek niyetindeyseniz, rahat hareket etme imkânı sağlamasından dolayı araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Daha ekonomik seçeneklere yönelmek istediğinizde ise Salihli yönüne giden toplu taşıma araçlarında yerinizi alabilirsiniz. Hatta zamanınız biraz bolsa, trenle yolculuk etmeyi bile düşünebilirsiniz. Salihli’den ayrıca Kurşunlu Kaplıcaları’na gün içerisinde sıkça dolmuş seferi düzenleniyor.