Manisa Gastronomi Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Arzu Aksaya

Manisa Gastronomi Rehberi
Ege bölgesinde, Spil Dağı gölgesindeki Manisa'nın bir adı da "Şehzadeler Şehri" olarak biliniyor. Osmanlı döneminde tahta çıkması muhtemel şehzadeler saltanat idaresi konusunda ilk eğitimlerini burada alır, ilk tecrübelerini de burada kazanırlarmış. Aralarında Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman'ın da olduğu tam 16 şehzade Manisa'da sancak beyliği yapmış. Ama şehir sadece Osmanlı'daki hatıralarıyla değil, 4000 yıllık yerleşim yaşıyla da takdire şayan bir kültür birikimine sahip. Gastronomi alanındaki her lezzetin de bu görmüş geçirmişliğiyle mutlak bir alakası var.

Yolunuz düştüğünde otoyol kenarında yediğiniz köftelerden ve güç kuvvet misali mesir macunundan az çok tanıyıp bildiğiniz Manisa lezzetlerini biraz daha açalım diye mutfağa kadar girdik biz de! Sizin için hazırladığımız "Manisa'da nerede, ne yenir? Manisa'nın neleri meşhurdur?" adlı detaylı içeriğimiz ile Manisa gastronomi rehberi!

Mesir Macunu

Manisa Gastronomi RehberiKanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın hastalığına iyi gelen mesir macunu, Manisa'yla özdeşleşmiş ve UNESCO Kültürel Miraslar Listesi'ne girmiş en bilinir gastronomi ögesi. İçinde 41 çeşit baharat olan bu karışımın mucidi Sultan Cami Medresesi'nin başhekimi Merkez Efendi. Anasondan, kakuleye, kişnişden safrana birbiriyle arkadaş birçok tat barındıran bu macun dualarla karıştırılıp, her Nevruz bayramında Sultan Camii'nin minare ve kubbelerinden halka dağıtılıyor. Ama tatmak için Manisa Mesir Macunu Festivali'ni beklemenize de gerek yok, şehirde birçok noktada kavanoz olarak satışı da yapılıyor. Her yıl 21-24 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nin bu yıl Pandemi nedeniyle yapılamayacağı açıklandı.

Manisa Kebabı

Manisa Gastronomi RehberiŞehrin en meşhur yemeklerinden biri olan Manisa kebabı tam 300 yıllık bir lezzet. Görünüşü İskender kebabı hatırlatmasına rağmen "ama ben Manisalıyım" diye bağırıp damak çatlatan tadının sırrı ise sumağının Spil dağında yetişmesi ve kısık kömür ateşinde pişirilmesi. Pidelerinin et suyuna bulanması ve üzerine konan yağın donmaması için bakır kapta sunulması da adetten. Manisa kebabını şehrin merkezinde bulunan Şehzadeler Kebap Salonu, Gülcemal Kebapçısı ve Spor Kebapçısı'nda layıkıyla yiyebilirsiniz.

Bohça Kebabı

Manisa Gastronomi RehberiManisa, zeytinyağlı Ege mezeleri kadar et yemeklerinde de oldukça yaratıcı. Bohça kebabı da yumuşacık krep içinden fışkıran lokum gibi etiyle, Manisa'nın mutlaka denenmeli diyeceğimiz lezzetlerinden. Evlerde davet yemeği olarak hazırlanan bohça kebabını, Manisa merkezdeki Şafak Kebap, Spor Kebapçısı ve Gülcemal Kebapçısı'nda tadabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

570 TL

En Uygun Fiyata Git

Akhisar Köftesi

Manisa Gastronomi RehberiEge seyahatlerinizde Manisa civarındaki yol tesislerinde bir mola verdiğinizde mutlaka tatmışlığınız vardır Akhisar köftesini. Köfte köftedir diyenlerle ters düşen lezzetinin sırrı, yapımında ille de dana kaburgasından sıyrılan az yağlı etin kullanılması. Tabii bir de hazırlandıktan sonra küllenmiş köz üzerinde pişirilir ki lezzeti damakta bir yere kazılı kalsın. Tereyağıyla yağlanmış pide üzerinde ve yanında köz biber domatesle servis edilen Akhisar köftesi, 2012'de coğrafi ürün özelliğiyle tescillenmiş. Manisa'nın merkezinde onlarca köfteci arasından sizin için önereceklerimiz ise Paşa Mahallesi'nde konumlanan Can Köfte ve zincir köfteci olarak her ilde yaygınlaşmış Köfteci Ramiz.

Akhisar Surası

Manisa Gastronomi RehberiManisa'da bayram sofralarının baş tacı olan Akhisar surası aslında dana kaburgadan yapılan bir dolma çeşidi. İç malzemesinin aktörü ise sadece pirinç ve baharatlar. Yemeğin gelenekselleşmiş sunumunda Kurban Bayramı'nın ilk gününün akşamında kurban eti fırına sürülüyor ve ikinci gün kahvaltıda yeniliyor. Yanında ise genellikle ayran ya da yeşil salata tüketiliyor. Kalabalık sofraların bereketi olan bu yemek bir bayram klasiği. Akhisar surası günümüzde en çok da Manisa köylerinde yapılıyor ama dilerseniz Halil Efe Gurme Şarküteri ve Kasap sizin için özel hazırlayabiliyor.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

800 TL

En Uygun Fiyata Git

Kula Güveci

Manisa Gastronomi RehberiAdı üstünde bu lezzetin asıl diyarı Manisa'nın Kula ilçesi. Kuzu ya da oğlak etinden yapılan Kula güvecinde et bir gün öncesinden dinlenmeye bırakılıyor, sonrasında da güveçlere konularak odun ateşinde ortalama 5 saat pişiriliyor. Ve bu lezzete domates ile biberden başka hiçbir şey de eklenmiyor. Manisa'da Kula ilçesinin çıkışında bir esnaf lokantası olan Kula Sofrası ve Şehzadeler'deki Şafak Kebap bu yemeği en iyi yapan yerlerden. Gitmişken tatmanızı öneririz.

Kula Usulü Tarhana

Manisa Gastronomi RehberiTarhana bizim milli çorbamız olmasına rağmen her bölgede yapımı farklı. Manisa'da yapılan tarhanayı diğer tarhanalardan ayıran şey ise Sarıgöl bölgesinin bir mahallesinde yetişen emcelli biberin tarhanaya kattığı tat farkı. Bu biber 150 yıldır kendi tohumundan ve sadece tarhana yapmak için yetiştiriliyor. Manisa'nın tarhanalarına bu biber dışında tıpkı mesir macunu gibi şifa niyetine birçok malzeme karıştırılıyor. Hatta hünnap, elma, ayva, patates tadı bile alabiliyorsunuz. Şehirde doğal ürün satan yerlerden toz halinde alıp deneyebilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Sinkonta

Manisa Gastronomi RehberiBalkabağının sadece tatlı halini bilenlerdenseniz, soğan sarımsakla yapılan bu farklı Manisa tarifine biraz şaşırabilirsiniz. Çünkü Sinkonta ülkemizde en çok Ege'de, özellikle de Manisa bölgesinde yapılıyor. Fırında yapılan yemeğin üzerine yoğurt ve nane sosu da ekleniyor. Bu Manisa mezesini şehirde bir restoranda tatmak isterseniz merkezdeki Sema Usta Ev Yemekleri'nde sipariş verebilirsiniz.

Sultaniye Üzümü

Manisa Gastronomi RehberiBağcılığın yoğun olduğu şehirlerimizden biri Manisa. Burada yetişen tatlı ve çekirdeksiz üzümlere Sultaniye üzümü deniyor ve bu isim de yine şehrin şehzade, sultan geçmişinden kaynaklanıyor. Sultaniye üzümlerini diğer bölgelerin üzümlerinden farklı kılan şeylerin başında biraz daha iri olması geliyor. Dünyada "Sultanas" ismiyle anılan bu üzüm türü en çok da Manisa'nın Sarıgöl ve Alaşehir bölgelerinde yetişiyor. Yaprakları ise muhteşem lezzette sarmalarda kullanılıyor.

Kırkağaç Kavunu

Manisa Gastronomi RehberiŞehrin Kırkağaç ilçesine tescillenmiş bu kavunların en ayırt edici özelliği yeşil zeminindeki sarı lekeler. Yanına ne iyi gider derseniz bizce en iyi giden Ezine peyniri. Kırkağaç kavununu İstanbul – İzmir karayolu üzerindeki kavun satan tezgahlardan alabilir, mart ayına kadar bozulmadan saklayabilirsiniz.

Akhisar Gazozu

Manisa Gastronomi RehberiManisa'daki market ve bakkallarda bulabileceğiniz Dört Mevsim Akhisar Gazozu doğal şekerle hazırlanan yerel bir içecek. Yazın sıcak günlerinde severek tüketebilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Cilveli Kahve

Manisa Gastronomi RehberiOsmanlı döneminden yakın tarihe kadar Manisa'nın birçok yerinde kız isterken içilen cilveli kahve şehrin başka bir geleneksel lezzeti. Bildiğimiz Türk kahvesinin demlene demlene pişirilmesinin ardından üzerine badem eklenerek ikram edilmesi bu kahvenin adını cilveliye çıkarmış. Ama bu kahveyi tadabilmek için ille de Manisa'ya kız istemeye gitmenize gerek yok elbette, şehrin merkezindeki Yeni Han ve Ayn-ı Ali'de de pekala tadabilirsiniz.

Manisa Zeytini – Zeytinyağı

Manisa Gastronomi RehberiGezerken göreceksiniz, yol kenarları da dahil birçok yer zeytin ağacı dolu Manisa'da. Ülkemizin siyah zeytinlerinin yüzde otuz beşi, yeşil zeytinlerinin ise yüzde yetmişi Manisa'da üretiliyor ve şehirdeki zeytin ağaçları sayısının da 14 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Yörenin zeytinlerini ve zeytinyağlarını şehrin merkezinde ve ilçelerinde yerel ürün satışı yapan dükkanlarda bulabiliyorsunuz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

456 TL

En Uygun Fiyata Git

Manisa'da Gezilecek Yerler

Manisa, gerek kültürel gerekse de doğal zenginlikleriyle göz kamaştıran bir şehir. Ancak kentin sahip olduğu zenginlikleri keşfedebilmek için biraz çaba harcamak gerekiyor. Manisa seyahatinizi planlamadan önce Keşif Rehberi'mizce bulunan Manisa Gezi Rehberi'ni incelemenizi tavsiye ederiz.

Manisa'da Nerede Kalınır?

Manisa Gastronomi RehberiManisa'da her bütçeye ve her zevke hitap edecek konaklama çeşitleri mevcut. İster ilkbahar rotanızda isterseniz yaz mevsiminde keyifle gezebileceğiniz Manisa'da, ihtiyaçlarınız doğrultusunda konaklama seçeneklerini Neredekal.com üzerinde bulunan Manisa Otelleri sayfasından inceleyebilirsiniz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

375 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)