Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü Kanyon, Türkiye

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü Kanyon

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon, Isparta'nın güney doğusunda bulunan Kısımlar beldesinden başlayıp Antalya'da denizle birleşen, 14 km uzunluğuyla ve 100 m kenar yüksekliğiyle ülkemizin en değerli kanyonlarından biri. Uzunluğu ve akışkanlığıyla Türkiye'nin en ünlü rafting alanı. Rafting yapılan bölgenin girişinde iki adet tarihi köprü bulunuyor. İşin ironik kısmı bu köprülerden küçük olanının asıl usta tarafından, görkemli ve büyük köprününse ustanın çırağı tarafından yapılmış olması. Zamanla efsaneleşmiş bu olay, sonradan kanyonun "Köprülü" ismini almasını sağlamış. Akarsu çevresinde 1973 yılında, 36.614 ha büyüklüğünde Köprülü Kanyon Milli Parkı oluşturulmuş ve o günden beri her şehirden fazlasıyla ilgi görüyor. Çevresindeki benzersiz doğanın sunduğu çeşitli aktiviteler ve tarihi mirasları sayesinde, aynı zamanda turistlerin de ilgi odağı halinde. Bu rehberimizde sizlere milli parkta yapabileceğiniz aktivitelerden bahsedeceğiz. Ayrıca konuya geçmeden söylemekte fayda var; Köprülü Kanyon Milli Parkı, ziyaretçilerinden herhangi bir giriş ücreti talep etmiyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonEğer şahsi aracınızla gidecekseniz Manavgat - Antalya kara yolu üzerinden Serik istikametinde ilerleyin. Serik istikametindeyken takip etmeniz gereken Köprülü Kanyon tabelalarını yol boyunca görebilirsiniz. Daha sonrasında yol Köprüçay'ın sularıyla birleşecek ve tek yapmanız gereken Beşkonak ilçesinin merkezine kadar bu yolu takip etmek olacak. Sonrasında tarihi köprüleri görebilirsiniz. Eğer Antalya'dan gidecekseniz de öncelikle Antalya - Manavgat otobüslerinden birine bindikten sonra Köprülü Kanyon - Beşkonak sapağında inebilirsiniz. Buradan da Beşkonak köyüne giden minibüslere aktarma yaparak kanyona ulaşabilirsiniz.

Köprülü Kanyon'da Yapılabilecek Aktiviteler

Rafting

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonKöprülü Kanyon Milli Parkı, coğrafi özellikleri açısından rafting tutkunları tarafından en fazla tercih edilen yer olarak bilinir. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen kişiler için milli park içerisinde birçok özel işletme hizmet vermekte. Kanyonun doğal güzelliği içinde rafting yapmak için profesyonel bir sporcu olmanıza da gerek yok. Bir rehber eşliğinde, güvenli bir şekilde bu benzersiz deneyimden yararlanabilirsiniz.

Trekking

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonMilli parkta aynı zamanda doğa yürüyüşü için de uygun rotalar bulunuyor. Elbette alternatif olarak kendi rotanızı da belirleyebilirsiniz fakat iki şekilde de park içerisindeki tarihi kalıntıları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sınırları içerisinde arkeolojik değerlere sahip olan bu ilginç yapılar kesinlikle görülmeye değer.

Doğa Bisikleti

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonTrekking rotanızla doğa bisikleti aktivitesini birleştirirseniz tadından yenmez! Kendi bisikletinizi getirebilir veya işletmelerden kiralayabilirsiniz. Elverişli arazisiyle bisiklet tutkunlarına yeni maceralar sunan milli park, aynı zamanda çeşitli bisiklet rotalarına da sahip.

ATV Macerası

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonEğer bir adrenalin tutkunuysanız, milli parkta bulunan özel işletmeler sayesinde ATV macerasına da atılabilirsiniz. Benzersiz doğa manzarası eşliğinde sürdüreceğiniz yolculuğunuzda güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Manzaranın Keyfini Çıkarın

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonKeşif rotanızın bitiş noktasını süsleyebileceğiniz en güzel seçeneklerden biri, milli park içerisinde bulunan gözetme kuleleri. Muhteşem doğa manzaraları, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalamanıza olanak sunuyor. Kanyonun eşsiz güzelliğine yüksekten bakmak, yapmadan dönme listenizin başında yer almalı.

Kamp

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonHem doğanın keyfini sürmek hem de konaklama bir arada mı olsun istiyorsunuz? O zaman milli parktaki kamp alanları tam size göre. İster karavanla isterseniz de çadırla kamp için özel olarak ayrılmış alanlardan yararlanabilirsiniz. Manzarasıyla büyüleyen çeşitli kamp alanlarından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu alanlar içerisinde aynı zamanda ücretsiz olan alternatifler de bulunmakta. Kamp bana göre değil, gezerim otelime dönerim diyenlerdenseniz de milli parka en yakın konaklama alternatiflerine sahip Manavgat otellerini inceleyebilirsiniz.

Piknik

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonEğer sakin bir gün geçirmek isterseniz milli parkta piknik için ayrılmış günübirlik alanlar da mevcut. Piknik sepetinizi hazırlayıp doğanın tadını çıkarın!

Balıkçılık

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonEğer balık tutmayı seviyorsanız oltanızı hazırlayın çünkü milli parkta balıkçılık bölgeleri de bulunuyor. En keyifli balıkçılık deneyimlerinizden biri olabilir.

Köprülü Kanyon Milli Parkında Gezilecek Başlıca Yerler

Oluk Köprü

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonKöprülü Kanyon'da Köprüçay üzerinde yer alan Oluk Köprü, M.S. 2. yy'da Roma İmparatorluğu döneminde inşa edildi. Antik dönemde "Eurymedon" adıyla anılan köprü, 14 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğe sahip. Kanyonun iki kısmını birbirine bağlaması açısından hem döneminde hem de günümüzde oldukça önemli bir yere sahip. Aynı zamanda Pamhylia bölgesiyle Selge kentini birbirine bağlaması, döneminde önemli bir ticaret yolu haline gelmesini de sağlamış. Uzaktan bakınca bile etkileyici olan bu köprüde yürümek, kanyonu ziyaret ettiğinizde yapmanız gerekenler arasında.

Selge Antik Kenti

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonRoma döneminde oldukça önemli bir yer olan Selge kenti, günümüze kadar gelmeyi başarmış. Yaklaşık 1250 rakımlık yükseklikte bulunan antik kenti ziyaret ettiğinizde, yükseklikten dolayı hava değişimini hissetmeniz mümkün. Kent içerisinde günümüze kadar ulaşan en önemli yapı antik tiyatrodur. Zamanında gladyatör gösterileri de yapılan 9000 kapasitelik bu dev tiyatro, günümüzde bile görenleri büyülemeye devam ediyor. Üç ana tepe ve bu tepelerin etrafına, geniş bir alana yayılmış olan Selge Kenti'nin ayakta kalan surlarını da görebilmeniz mümkün. Kalıntılar arasında tarihi Zeus ve Artemis tapınakları da dikkat çekiyor.

Şeytan Kayalar (Adam Kayalar)

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonKonglomera, yani kum ve çakılların birleşmesi ve sertleşmesi sonucunda oluşan kaya kütlelerinden meydana gelen Şeytan Kayalar, Selge Antik Kenti'ne giderken yolunuzun üstünde yer alıyor. Yıllar içinde doğal olaylarla aşınan ve şekillenen kayalar, insan siluetini andırmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 10 kilometrelik bir alana yayılan bu kayalar aynı zamanda Kapadokya'daki peribacalarını her yönünden andırmakta. Eğer yolunuz Selge Antik Kenti'ne düşerse bu doğal güzelliği görmenizi tavsiye ederiz.

Tazı Kanyonu

Macera Ruhlu Gezginlerin Vazgeçilmez Rotası: Köprülü KanyonPark girişinden nispeten uzak olan Tazı Kanyonu, Milli Parkın kuzey bölümünde Gaziler Köyü mezarlığına yakın bir bölgede bulunuyor. Ziyaretçilerine benzersiz güzellikte bir manzara sunuyor. İster kendi aracınızla ister ATV veya Buggy kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Sadece havayı solumak bile görülmesi için yeterli bir sebepken manzarası da eklenince, adeta vazgeçilmez bir hale geliyor. Ulaşımı biraz zahmetli olsa da buna kesinlikle değiyor. Tazı Kanyonu hayatınızda bir kere de olsa görmeniz gereken doğal bir güzellik.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)