İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası Hakkında Her Şey, Türkiye

İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası Hakkında Her Şey
İzmir Milli Kütüphane'nin kuruluşu ve günümüzdeki binasına kavuşma hikayesini buradan okuduysanız, bu hikayede önemli bir rol oynayan Elhamra Sineması'na ismen de olsa aşinasınız demektir… Elhamra Sineması'nın hikayesi ise bir noktadan sonra İzmir Devlet Opera ve Balesi ile kesişiyor. Ancak kafanızı karıştırmadan, çok kısa bir özetle günümüzde Kemeraltı'nda dikkatinizi ilk çeken yapılardan birisi olan İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası'nın hikayesini aktaralım…

Elhamra Sineması'nın Tarihçesi

İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası Hakkında Her Şeyİzmir'de Konak'ta adını bölgenin en önemli yapısından alan Milli Kütüphane Caddesi'nde yer alan Elhamra Sineması, 1912 yılında kurulan İzmir Milli Kütüphane'ye maddi olarak destek sunma hedefiyle geliştirilmiştir. 1926 yılında kapılarını seyircilere açan Elhamra Sineması'nın mimarı, neo-klasik Türk mimarisinin öncüleri arasında olan mimar Tahsin Sermet Bey'dir. 1980 yılına dek sinema olarak İzmirli sanatseverlere hizmet veren Elhamra Sineması, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir Devlet Opera ve Balesi için kiralanarak restore edildikten sonra İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi olarak sanatseverlerin huzuruna çıkmıştır.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Her Detayında Özenli Bir Tasarım Var

İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası Hakkında Her ŞeyDış görünüşüyle inşa edildiği tarihten bugüne dek bulunduğu konumun en dikkat çekici yapısı olması ve özellikle neo-klasik Türk mimarisinin karakteristik özelliklerini taşımasıyla dikkat çeken binanın iç tasarımı da özenlidir. Girişte pencerelerin çini süslemelerine ve üst kat pencereleriyle alt kat pencerelerinin biçimsel olarak birbirini tamamlayacak şekilde üst kattakilerin yuvarlak kemerli, alt kattakilerin ise dikdörtgen olmasıyla ziyaretçilerini muazzam bir oran orantıyla karşılamaktadır.

İkinci kat seviyesinde ise ön cephenin ortasında bulunan yuvarlak kemerli üçüz pencere açıklıkları; büyük bir kaş kemerli çerçeveyi nihayete erdirecek şekilde geliştirilmiş olup, pencere köşelerindeki bitkisel motifli çinilerle dikkat çekmektedir. Yapı; silindirik kubbeleri, bitkisel çini süslemeleri ve üçlü pencere sistemiyle Osmanlı mimarisine özgü özellikleri de fazlasıyla barındırmaktadır.

İzmir Devlet Opera ve Balesi binasının kuzey duvarında, yapıya sonradan eklenen ek mekana açılan bir pencere bulunmaktadır. Geçiş güzergahına göre doğuda bulunan üçlü giriş sayesinde bir ara mekana, ara mekanın kuzey ve güneyindeki merdivenlerle de üst kata çıkılmaktadır. Ara mekanın doğusundaki kapı ise büyük salona açılmaktadır.

Tesis Fiyatı

02 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1258 TL

En Uygun Fiyata Git

İzmir Devlet ve Opera Balesi Binası'na Nasıl Gidilir?

İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası Hakkında Her ŞeyKonak gibi merkezi bir konumda olması sayesinde İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası pek çok farklı ulaşım yoluyla erişilebilmektedir. Dilerseniz Bostanlı – Konak vapuruyla, dilerseniz İzmir Metrosu ile veya Aliağa – Cumaovası güzergahında işleyen trenle ya da Konak'a giden şehir içi otobüs hatlarıyla İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası'na ulaşabilirsiniz.

İzmir'de Nerede Kalınır?

İzmir Devlet Opera ve Balesi Binası Hakkında Her ŞeyKonak ve Alsancak İzmir Gezilecek yerler düşünüldüğünde tam nokta atışı olabilecek bölgelerdir. Alsancak Otelleri ve Konak Otelleri listesine Neredekal.com üzerinden bakabilir, İzmir'in tarihi sokaklarında kolay ulaşımı nedeniyle rahatça gezebilirsiniz.

Tesis Fiyatı

02 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

665 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)