İzmir’in En Güzel Yürüyüş Rotaları, Türkiye

İzmir’in En Güzel Yürüyüş Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

İzmir’in En Güzel Yürüyüş Rotaları
Doğası, sahil şeridi, misafirperver insanları, lezzetli yemekleri ve birbirinden şık mekanlarıyla İzmir kuşkusuz pek çok kişinin tekrar tekrar gitmek istediği şehirlerden biri. Sahil kenarında yürüyüş yapmak ve güneşi batırmak, ılık havada esen rüzgara karşı bisiklet sürmek ya da çimenlere oturup arkadaşlarla sohbet etmek İzmirliler için sıradan aktivitelerden.

İzmir'de yapabileceğiniz daha pek çok şey var. Sadece şehir merkezinde değil, köylerinde, ilçelerinde, ormanlarda da kendinizle baş başa kalabilir, anı yaşayabilirsiniz. Biz de sizler için İzmir'in yürüyüş rotalarını, doğal güzelliklerini derledik. Keyifli okumalar dileriz!

1 – Efes – Mimas Yolu

efesTarihe tanıklık eden Efes-Mimas Yolu; Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerini kapsıyor. Yürüyüş ve bisiklet ile geçilebilen bu parkur yaklaşık 709 kilometre uzunluğunda ve 49 parkurdan oluşuyor. Efes-Mimas Yolu, Efes Antik Kenti'nde yer alan Artemis Tapınağı'ndan başlayıp, mitolojik adı Mimas olan Karaburun'da sona eriyor. Bu rotada İyonya'ya ait antik kent de yer alıyor. Bu yüzden de bu rotaya İyon Yolu da deniliyor. Yol üzerinde tarihi ve doğal güzelliklere şahit olacak, her birine hayran kalacaksınız.

2 – Sığacık Kalesi – Karagöl – Azmak

sıgacıkEfes-Mimas Yolu'nun bir parkuru olan bu rota, Sığacık Kalesi'nin güney kapısından başlıyor ve Urla Ovacık Köyü'nde sona eriyor. Yaklaşık 8 kilometre olan bu parkur da doğanın sunduğu tüm güzellikleri gözler önüne seriyor. Karagöl'ün eşsiz manzarası, köy yollarında karşınıza çıkan dağ çilekleri ve yaban mersinleri, zeytin bahçeleri ve bakir doğanın dinginliği sizi her adımda kucaklıyor.

3 – Bağ Yolu – Urla ve Çeşme

üzzüm bağıÜzüm bağları arasında kaybolmak, şaraphanelere uğramak ve güneşin yakıcı etkisini bağların arasında azaltmak isterseniz Urla ve Çeşme civarında bulunan üzüm bağlarını gezmenizi tavsiye ederiz. İster yürüyerek, isterseniz bisikletle buradaki üzüm bağlarını gezebilir ve üreticilerle sohbet edebilirsiniz. Özellikle gün batımında masalsı bir havaya bürünen bu bağlar sizi hayallere sürüklemeye yetiyor.

4 – Narlıdere – Çatalkaya

yürüyüş izmirİzmir'in önemli doğal yürüyüş rotalarından biri olan Çatalkaya, adını İzmir'deki bir dağdan alıyor. Muhteşem bir İzmir Körfezi manzarası sunan bu rotaya Narlıdere'den başlayarak Çatalkaya'ya doğru gidebilirsiniz. Doğanın harika manzaraları eşliğinde yaklaşık 16 kilometrelik bu parkur, size unutamayacağınız anlar yaşatacak.

5 – Antik Liman – Teos – Sığacık

teosÇok yorulmak istemeyen ve dağ-tepe çıkmak istemeyenler için çok kolay bir parkurla geldik: Antikliman - Teos - Sığacık parkuru. Teos Antik Liman kalıntılarının olduğu bölgeden başlayan ve yaklaşık 4.6 kilometrelik bir parkur olan bu rota, Sığacık merkezinde son buluyor. Bu rota oldukça kolay bir parkur ve Sığacık'ı keşfetmenizi sağlıyor.

6 – Karşıyaka – Bostanlı – Güzelbahçe Sahil Şeridi

bostanlı sahilBiraz İzmir merkezde yürüyüş yapmak ve deniz havası almak isterseniz bu rota tam size göre. Karşıyaka, Bostanlı ya da Güzelbahçe bölgelerindeki sahil kenarlarında doya doya yürüyüş yapabilir, paten kayan veya bisiklete binen İzmirliler ile dost olabilir, akşamın yavaş yavaş çökmeye başladığı engin denize selam gönderebilirsiniz. Hele bir de dolunay varsa İzmir'e aşık olmamak çok zor olacak!

7 – Karaburun – Tepeboz – Yeniliman

karaburunKaraburun merkezden başlayan bu parkur, yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda. Yol üzerinde zeytin bahçeleri, patikalar bulunuyor. Bu rotada ayrıca Bodrum Koyu, Kuyucak Plajı, Foça, Çandarlı'yı da göreceksiniz. Hatta zaman zaman Midilli manzarası da size eşlik edecek. Bu yol üzerinde kamp yapabileceğiniz pek çok alan da mevcut.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

İzmir'in şehir merkezi de kasaba ve köyleri de çok güzel. Hepsi kendine özgün özelliklere, tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan bu yerleşim yerleri İzmir'i daha da çekici kılıyor. İster şehir merkezinde ister doğada olsun İzmir'deki bu yürüyüş parkurları sizi mutlu etmeye yetecek.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)