Ankara’da Temiz Hava Alabileceğiniz Yürüyüş Rotaları, Türkiye

Ankara’da Temiz Hava Alabileceğiniz Yürüyüş Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Ankara’da Temiz Hava Alabileceğiniz Yürüyüş Rotaları
Ülkemizin başkenti Ankara, içinde barındırdığı pek çok yeşil alan ve parkla Ankaralılara dinlenme, piknik yapma ve stres atma imkanı sağlıyor. Gerek şehir merkezinde gerekse ilçe ve kasabalarında pek çok doğal güzellik barındıran Ankara, doğaseverler için çok güzel yürüyüş rotalarına sahip.

İster göl kenarında kuş seslerini dinleyin, isterseniz park ve bahçelerde yürüyüş yapın, Ankara'nın sunduğu imkanlar sizi şehir hayatının kaosundan kurtaracak. Hadi gelin, bu yürüyüş rotalarını bir de yakından inceleyelim.

1 – Şahinler Tabiat Parkı

ankara doğaAnkara'nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan bu park, şehir merkezine yaklaşık 107 kilometre mesafede yer alıyor. Çam ve kayın ağaçlarıyla kaplı ormanın içinde sessizce yol alabilir, dilerseniz burada kamp yapabilirsiniz. Şahinler Göleti çevresinde piknik yapmak ise doğayla olan bağınızı iyice güçlendirecek. Ormanın sesini dinleyerek kahvenizi yudumlamak için burası sizi bekliyor.

2 – Göksu Parkı

göksuEryaman'daki eski Susuz Göleti üzerine kurulu olan Göksu Parkı, balık tutmayı sevenler için ideal yerlerden. Gölet çevresine kurulan iskelelerde balık tutma imkanı sağlayan bu parkta piknik alanı, restoran, lunapark ve kafe gibi pek çok seçenek bulunuyor. Parkta yer alan yürüyüş parkurlarında ise doğanın verdiği huzur eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.

3 – Karagöl Tabiat Parkı

karagöl kızılcahamamAnkara'nın Çubuk ilçesinde yer alan Karagöl Tabiat Parkı, şehir merkezine yaklaşık 68 kilometre mesafede yer alıyor. İçinde yer alan volkanik göl ve sık orman alanları her göreni büyülüyor. Burada doğa yürüyüşü ve dağ tırmanışı yapabilir, balık tutabilir ve dilerseniz piknik de yapabilirsiniz. Manzarasına herkesin hayran olduğu Karagöl, Ankaralılar için çekim merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor.

4 – Eymir Gölü

eymirArazisi ODTÜ'ye ait olan ve çevresinde pek çok aktivite yapılan Eymir Gölü, özellikle hafta sonları Ankara sakinleri için kaçamak yapılan, oksijen alınan doğal güzelliklerden biri. ODTÜ Spor Kulübü kürek ve yelken takımlarının kullandığı bu gölde bu takımlara ait kayıkhaneler yer alıyor. Göl ayrıca pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Ankara'nın içinde doğaya kavuşmak için Eymir Gölü en güzel seçenek.

5 – Soğuksu Milli Parkı

soğuksu kampAnkara'nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan bu park, şehir merkezine yaklaşık 80 kilometre mesafede yer alıyor. Milli park, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kara akbaba ve bazı kartal türlerine ev sahipliği yapıyor. Parkın bulunduğu bölgenin volkanik özelliklere sahip olmasından dolayı da park içinde sıcak ve soğuk su kaynakları bulunuyor.

6 – Dikmen Vadisi

dikmenAnkara'nın Çankaya ilçesinde yer alan Dikmen Vadisi, vadiler ve derelerden oluşan, yemyeşil, doğa dostu bir yer. Meyve, huş ve sakura ağaçları ve birbirinden farklı onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan bu devasa park 3 etaptan oluşuyor ve adeta şehrin içindeki bir cenneti andırıyor. Üç kilometrelik yürüyüş parkurunun bulunduğu park, Ankara'nın en yeşil bölgelerinden biri.

7 – Kurtuluş Parkı

kurtuluş parkAnkara'nın Kurtuluş semtinde yer alan ve şehrin en eski parklarından olan bu park, ülkemizin ilk buz pateni pistine ev sahipliği yapıyor. İçinde havuz, göl ve yemyeşil ağaçlar bulunan parkta bir de nikah salonu yer alıyor. Göl kenarında yürüyüş yaparken yemyeşil ağaçların arasında kendinizi doğayla iç içe hissedebilirsiniz.

8 – Sorgun Göleti

ankara yeşillikAnkara'nın Güdül ilçesinde yer alan bu yer çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanları, Sorgun Göleti ve Yaylası ile bir gelenin tekrar uğramak isteyeceği bakir yerlerden biri. Göletin büyüsü yemyeşil ormanla birleşince ortaya büyüleyici manzaralar ve bu doğa harikasında yapılan pikniklerin leziz tadı kalıyor.

9 – Seğmenler Parkı

seğmenlerAnkara'nın Çankaya ilçesinde yer alan Seğmenler Parkı sahip olduğu yeşil alanları, çocuk bahçeleri ve etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatrosuyla Ankaralıların gözde mekanlarından. Havuz başında dinlenebileceğiniz, ağaçlar altında yürüyüş yapabileceğiniz bu parkta şehrin tüm stresinden kurtulacak ve kendinizle baş başa kalacaksınız.

10 – Kuğulu Park

kuğuluAdından da anlaşılacağı üzere kuğularıyla ünlü olan bu park Kavaklıdere semtinde yer alıyor. İçinde çocuk bahçesi ve kafeterya da bulunan Kuğulu Park'ta, kuğular ve ördekler ile huzurlu bir gün geçirebilir, ağaçların temiz havası eşliğinde yürüyüş yapabilir ve sakince kitabınızı okuyabilirsiniz.

Valentina Doğa Evleri

    Pansiyon
  • Çıralı /
  • Kemer /
  • Antalya
0242 922 02 79

Tesis Fiyatı

20 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1000 TL

En Uygun Fiyata Git

Ankara'nın şehir merkezinde ve ilçelerinde yer alan bu yürüyüş ve piknik alanları, hem Ankaralıların hem de yerli ve yabancı turistlerin dikkatlerini çekiyor. Bakir doğada yürüyüş yapmak ve iş hayatının yorgunluğunu atmak için bünyeye iyi gelen bu alanlar, sahip olduğu oksijen seviyeleriyle de insana kendini iyi hissettiriyor.

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)