Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 22 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 19 Mayıs 2024
İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

Nazarköy, Ege Bölgemizin vazgeçilmezi İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı bir köy. İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan köy neşeli insanlarıyla, yemyeşil doğasıyla ve ferah atmosferiyle Ege’nin en güzel köylerinden biri. Hepimizin aşina olduğu nazar boncuğundan adını alan köy, ülkemizin en önemli boncuk üretim merkezi konumunda. Hatta boncuk ustalığı yerliler için o kadar önemli ki bu işi bir sanat olarak görenler bile var. Aslında baktığımızda bunun pek de yanlış olduğunu söyleyemeyiz çünkü el yapımı boncuklar gerçekten de kusursuz gözüküyorlar. Her fırsatta İzmir’i gezmek ve keşfetmek isteyenler için Keşif Rehberi'nden İzmir’in Yaşanılası Bir Şehir Olduğunun 12 Kanıtı anlattığımız yazımızı okuduktan sonra, günübirlik hafta sonu keşifleri için ideal olan Nazarköy’ü hemen keşfetmeye başlayabilirler.

{ad:0}

search:izmir-otelleri,İzmir Otelleri}

Nazar Boncuğu Efsanesi

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

Tarih içerisinde farklı inançlarda farklı şekillerde karşımıza çıkan nazar boncuğunun, üzerinde bulunduğu kişiyi kötülüklere karşı koruduğu ortak bir inanç. Aynı şekilde bu boncuğun bazı usullere uygun olarak ve en önemlisi de elde yapılmış olması önemli bir nokta. Tüm boncukların üretimi geleneksel ocaklarda, yüksek ısı kullanılarak yapılıyor. Bu yüzden köyü gezerken boncuklarla süslü ağaçlar, kapılar ve pencereler görmeniz mümkün. Bu süslemeler köyün öylesine özel bir atmosfere sahip olmasını sağlıyor ki kendinizi bir yaz dizisi setindeymiş gibi hissediyorsunuz. Ayrıca boncuk üretiminin yalnızca nazar boncuğuyla sınırlı olmadığını da belirtelim. Nazarköy içerisinde ustaların farklı tasarımlara sahip el yapımı eserlerini görebilirsiniz. Kendinize veya sevdiklerinize özel bir hediye almak isterseniz, tam adresindesiniz.

Uzun zamandır boncuk üretimini sürdüren köy geçtiğimiz yıllarda yüksek sayıda ziyaretçi ağırlamaya başladı. Özellikle doğal güzellikleriyle ve atmosferiyle dikkat çektiğinden huzurlu bir tatilin de adresi diyebiliriz. Nazarköy’de belirli zaman aralıklarıyla gerçekleştirilen ve büyük bir ilgiyle karşılanan boncuk şenlikleri de yapılıyor. Tüm köylüler ürettikleri boncukları meydanda sergiliyorlar ve üretim süreci hakkında ilginç bilgileri ziyaretçilerle paylaşıyorlar. Eğer bahar aylarında farklı yerleri gezmek isterseniz Nazarköy, günübirlik ve hafta sonu tatilleri için de çok uygun. Küçük bir hava değişikliğinin iyi geleceğini düşünenlerdenseniz Nazarköy’ü beğenebilirsiniz.

Nazarköy’ün Mucize Muhtarı

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

Nazarköy’den bahsederken özellikle değinmemiz gereken bir isim var. Emekli olduktan sonra eşinin ısrarıyla Nazarköy’e yerleşen Mehmet Yiğit, bölgenin şu anki muhtarı ve turizm açısından tanınmasının da öncü ismi. Muhtarın köye yaptığı önemli katkılar arasına Esnaf Sanatkar Kooperatifi kurulması, ahşap satış stantları temin edilmesi ve neredeyse on yıldır süren Nazarköy Boncuk Festivallinin düzenlenmesi gibi etmenler yer alıyor. Köylülerin kendi aralarındaki dayanışmalarını güçlendirerek ve yeni olanaklar sağlayarak boncuk üretimini ciddi derecede arttıran Mehmet Yiğit, kadın işçiler grubu da kurarak köylü kadınları çalışmaya teşvik etmiş. O günden itibaren Nazarköy’ün turizm serüveni başlamış ve hala gelişmeye devam ediyor.

Nazarköy Gezilecek Yerler

Nazarköy ve çevresinde gezilip görülmesi gereken birkaç önemli nokta var ve şimdi hepsini tek tek yazalım…

Nazarköy Boncuk Çarşısı

Nazarköy

Nazarköy'e adım attığınızda, adeta bir nazar boncuğu denizine dalmış gibi hissedeceksiniz. Köyün ana caddesinden içeri girer girmez, her yer rengarenk nazar boncuklarıyla kaplı. Bu şirin köyün en meşhur özelliği ise elbette nazar boncuğu üretimi ve satışı. Nazarköy'e arabayla gelmeyi düşünüyorsanız, öncelikle uygun bir yere park etmeniz gerekiyor. Köyün iç kısmı oldukça dar ve araçla gezmek zor olabilir. Aracınızı park ettikten sonra, ana meydandan sağa dönerek nazar boncuğu serüveninize başlayabilirsiniz. Nazarköy Boncuk Çarşısı'nda sadece nazar boncuğu satışı yapan dükkanlar değil, aynı zamanda nazar boncuğu üretim atölyeleri de bulunuyor. Bu atölyelerde nazar boncukları nasıl yapıldığını görebilir, ustaların el emeğine hayran kalabilirsiniz.

Nazarköy Boncuk Çarşısı, rengarenk nazar boncukları ve tarihi atmosferi ile fotoğraf çekmek için de ideal bir yer. Her köşede ayrı bir fotoğraf karesini yakalayabilirsiniz.

Kurudere Kanyonu

Kurudere Kanyonu

 Kurudere Kanyonu, İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı Nazarköy'de yer alıyor. Şehir merkezinden arabayla yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Kanyona otobüsle de ulaşım mümkün. Nazarköy'e kahvaltı yapmak ve dere kenarında dinlenmek için gelenler çok olsa da, asıl hazine Nif Dağı'ndan akıp gelen Kurudere Kanyonu'nda saklı. Bu kanyon, doğa yürüyüşü ve trekking tutkunları için İzmir'in en güzel köşelerinden biri. Kurudere Kanyonu'nda, dere kenarında oturup doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz. Dilerseniz suyun debisine göre dereye girip serinleyebilirsiniz. Yaz aylarında burası serinlemek için ideal bir yer.

Kanyonu içeriye doğru takip ederek yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüş, doğayla iç içe keyifli bir deneyim yaşatacak.Kanyon kilometrelerce uzanıyor ve Nif Dağı'na doğru çıkarken, bir yol ayrımında kanyonun derinlerine doğru iniyorsunuz. Özellikle yağışlı havalarda ani su baskınları nedeniyle kanyonda çok derinlere girmemenizi öneriyoruz. Bu tür durumlarda güvenliğinizi ön planda tutmanız önemlidir.

Ulucak Höyüğü

Ulucak Höyüğü

Kemalpaşa'nın 7 kilometre kuzeybatısında ve Bornova - Turgutlu - Ankara karayolunun 15. kilometresinde yer alan Ulucak Höyüğü, Roma - Bizans dönemine ait kalıntılar barındıran gizemli bir hazine. İzmir şehir merkezinden arabayla yaklaşık 45 dakika, Bornova'dan ise 20 dakika uzaklıkta. Ne yazık ki, erozyon ve tarımsal faaliyetlerin yıkıcı etkisiyle büyük ölçüde tahrip olsa da, hala yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.  Ulucak Höyüğü'nde 1960'lı yıllardan beri arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Bu kazılar sonucunda, höyükte Roma - Bizans dönemine ait mozaik, fresk, heykel ve seramik gibi sayısız eser ortaya çıkarılmıştır. Bulunan bueserler, İzmir Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. Siz de Ulucak Höyüğü'nü ziyaret ederek, Roma - Bizans dönemine adım atabilir ve bu antik uygarlıkların izlerini takip edebilirsiniz. Höyükte bulunan kalıntılar arasında kiliseler, hamamlar, evler ve diğer yapılar yer yer alıyor. Bu kalıntılar,o dönemdeki yaşam tarzı ve mimari hakkında bilgi edinmek için eşsiz bir fırsat.

Hitit Kabartması – Karabel

Hitit Kabartması

Kemalpaşa - Torbalı yolunda, Karabel Geçidi'nde bir tepenin güneye bakan yamacında gizlenmiş bir hazine var: Karabel Kaya Anıtı. Yaklaşık 2,5 metreye 1,5 metre boyutlarında bir niş içine işlenmiş bu kabartma, Hitit döneminden kalma bir sanat eseri. Kabartmada, sol elinde mızrak ve sağ elinde yay tutan bir erkek figürü görülüyor. Bu figürün kim olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, bir Hitit savaşçısı veya tanrısı olduğu tahmin ediliyor. Anıtın bulunduğu konum, yemyeşil ve dağlık bir alan. Bu tarihi eseri incelerken, aynı zamanda muhteşem manzaranın da keyfini çıkarabilirsiniz. Karabel Kaya Anıtı'na İzmir şehir merkezinden arabayla yaklaşık 1 saat 30 dakika, Kemalpaşa'dan ise 40 dakika uzaklıktadır. Anıta otobüsle de ulaşabilirsiniz.

Nazarköy’de Neler Yapılır?

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

Nazarköy’de geleneksel olarak 9 yıldır her yıl 12 Mayıs'ta düzenlenen Nazarköy boncuk şenliği, köylülerin ve turistlerin kaynaşması için çok güzel bir fırsat! Rengarenk boncuklarla süslü meydan içerisinde zanaat ustalarıyla sohbet edebilir, el emeği göz nuru işlerini yakından görebilir, dilerseniz satın da alabilirsiniz. Bahar havası ve uyanan doğa eşliğinde gerçekleştirilen şenlikler aynı zamanda yazı da selamlıyor. Her yıl gerçekleşen etkinlikte oylama yapılarak "En İyi Ocak", "En Güzel Tasarım", "En Başarılı Usta" gibi kategoride ödüller de veriliyor. Tatlı rekabetler içerisinde yarışmaların da düzenlendiği boncuk şenliğinde keyifli vakitler geçirebilirsiniz.Buna ek olarak Boncuk çarşısını da gezebilir, birbirinden güzel el işi nazar boncuklarından yapılan hediyelik eşyaları inceleyebilir, sevdiklerinize ve kendinize ufak da olsa bir Nazarköy hatırası alabilirsiniz.

Nazarköy’e Nasıl Gidilir?

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa’ya bağlı 48 mahallesinden biri ve Kemalpaşa ile uzaklığı 6 km, İzmir ile ise 37 km uzaklıktadır. Şahsi aracınızla ulaşım sağlayacaksanız en pratik yol İzmir - İstanbul çevre yolu üzerinden Torbalı istikametine sapmak. Sonrasında önünüzde yalnızca 3km bir yol bulunuyor. Sapaktan sonra Nazarköy tabelalarını takip etmeniz yeterli. Eğer toplu taşıma tercih edecekseniz, İzmir içerisinden Kemalpaşa’ya vardıktan sonra 768 numaralı Vişneli Köyü hattına binip Nazarköy’de inebilirsiniz.

Nazarköy’de Nerede Kalınır?

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Nazarköy

Güzel bir hafta sonu geçirmek, sevdiklerinize hediye almak, yerlilerin ürettiği ürünleri tatmak isterseniz, Nazarköy ‘ü gezmek ideal bir plan olacak. İzmir merkezden çok rahatlıkla gidilen Nazarköy’de kalabileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Neredekal.com’un listelediği İzmir Merkez Otellerini inceleyebilir, Nazarköy ve İzmir’de günübirlik güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.