İstanbul’un En Güzel Parklarından Biri: Atatürk Arboretumu, Türkiye

İstanbul’un En Güzel Parklarından Biri: Atatürk Arboretumu

Yorum Yok

Rota Önerileri Gülnur Sağlam

İstanbul’un En Güzel Parklarından Biri: Atatürk Arboretumu
İstanbul, sayısız güzelliğe sahip eşsiz bir şehir. Doğal kalmış güzellikleri ve konumuyla insanı kendine çeken İstanbul'da görmeye doyamayacağınız pek çok alan bulunuyor. İstanbul'un gizli cenneti olarak bilinen Atatürk Arboretumu ise, şehrin meşhur parklarından biri olarak karşınıza çıkıyor. Tarihi 1940'lı yıllara kadar uzanan Atatürk Arboretumu 2000'e yakın bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor. Adeta açık hava müzesini andıran alanıyla, temiz havası ve eşsiz manzarasıyla şehrin en çok ziyaretçi alan parklarından biri olan Atatürk Arboretumu'nu sizler için araştırdık.

İstanbul'un betonlaşmış köşelerini arkanızda bırakmak isterseniz Atatürk Arboretumu tam bir cennet. Belgrad Ormanı ile yan yana olan bu park oldukça romantik bir yapıya sahip. O kadar fotojenik bir park ki, düğünler başta olmak üzere pek çok fotoğraf meraklısının da popüler adresleri arasında...

Atatürk Arboretumu Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un En Güzel Parklarından Biri: Atatürk ArboretumuAtatürk Arboretumu İstanbul'un Sarıyer ilçesinde, Bahçeköy semtinde yer alan cennet köşelerden biri. Buranın en önemli özelliklerinden birisi Belgrad Ormanı'nına yakın bir konumda yer alması. İstanbul'un hangi noktasında bulunduğunuza bağlı olarak Atatürk Arboretumu'na ulaşmak için izleyeceğiniz yol farklılık gösterebilir. İstanbul Beşiktaş üzerinden bu park yaklaşık 35 dakika sürüyor.

Sarıyer'de konumlanan Atatürk Arboretumu'na metro ile gitmek için Hacıosman Durağı‘na kadar gelebilirsiniz. Buradan 42HM numaralı otobüse binerek Bahçeköy'e kadar seyahat edebilir, ardından yürüyerek ortalama 5 – 10 dakikada Atatürk Arboretumu'na ulaşabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

05 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1314 TL

En Uygun Fiyata Git

Atatürk Arboretumu'nun İçerisinde Ne Var?

İstanbul’un En Güzel Parklarından Biri: Atatürk ArboretumuAtatürk Arboretumu Belgrad Ormanı'nın güneydoğusunda ve tam 296 hektarlık bir alana yayılmış şekilde sizi karşılıyor. Koca bir canlı ağaç müzesi olan bu parkta çok sayıda ağaç çeşidini bir arada görmeniz mümkün. Botanik bir bahçe olan Atatürk Arboretumu bu özelliğinden dolayı daha fazla ağaç çeşidi ile donatılmış. Muhteşem bir doğa manzarası sunan parkta harika kareler yakalamak için gelen ziyaretçileri sıklıkla görebilirsiniz. Kartpostalları andıran görüntüsü ile Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimleri için doğal bir alan sunuyor. Ayrıca park içerisinde 1818'de yapılmış Kirazlıbent ve 1916'da Neşet Hoca tarafından yapılmış Türkiye'nin ilk fidanlığı da bulunuyor. Yeşilliğin ve ağaçların hakim olduğu Atatürk Arboretumu'nda 3 tane de yapay göl mevcut.

Arboretumun en güzide köşesi neresi diyorsanız hiç şüphesiz açık hava müzesi diyebiliriz. 2000'e yakın bitki çeşidinin bulunduğu bu müzeye evcil hayvan dostlarınızla giremeyeceğinizi bilmenizde fayda var. Alana yiyecek ve içecek getirilmesinin de yasak olduğunu belirtelim.

Atatürk Arboretumu'na Giriş Ücreti Ne Kadar?

İstanbul’un En Güzel Parklarından Biri: Atatürk ArboretumuFarklı ve renkli ağaç krallığı ile sizi karşılayan Atatürk Arboretumu'nda doğanın içinde harika bir gün geçirebilirsiniz. Sarıyer‘de konumlanan Atatürk Arboretumu'nu ziyaret etmek isteyenlerin en çok merak ettiği detayların başında giriş ücretleri geliyor. Genel olarak Atatürk Arboretumu'na giriş ücretleri yıllık bazda değişiklik gösteriyor. Güncel Atatürk Arboretumu giriş ücretleri, hafta içi öğrenci 2.5 TL, yetişkin 7.5 TL şeklinde. Hafta sonu ise öğrenciler 7.5 TL yetişkinler 20 TL ödeyerek giriş sağlıyor.

Tesis Fiyatı

05 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1168 TL

En Uygun Fiyata Git

Atatürk Arboretumu'nda Çekim Yapılabilir Mi?

Atatürk Arboretumu'nda farklı hizmetler almak için gelenler de oluyor. Özellikle fotoğraf çekimi ve film için sıklıkla tercih edilen bu mekana ödeyeceğiniz ücretler kullanım amacınıza göre değişiyor. Film, reklam vb. video içerik çekimleri için Atatürk Arboretumu'na 8.850 TL gibi bir rakam ödeniyor. Bunun yanı sıra fotoğraf katalog vb. profesyonel fotoğraf çekimleri için ise 5.310 TL'yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

İstanbul’un En Güzel Parklarından Biri: Atatürk ArboretumuAtatürk Arboretumu genelde pazartesi günü dışında haftanın diğer günlerinde ziyarete açık olan bir mekan. Buraya gelirken hangi saatlerde açık olduğunu bilerek kendinizi ayarlamanız daha iyi olacaktır. Pazartesi günü hariç diğer günlerde saat 08:30 ile 17:00 arasında giriş yapabiliyorsunuz. Üstelik gün batımına kadar da Atatürk Arboretumu'nda kalmanız mümkün.

Atatürk Arboretumu'nu ziyaret ettiğinizde İstanbul'da konaklama ihtiyacınız için Neredekal.com'un sunduğu yüzlerce İstanbul Otelleri arasından zevkinize ve bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)