İstanbul’da Saray Kahvaltısı

Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

İstanbul’da Saray Kahvaltısı
Şair Cemal Süreya, ''Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı'' derken gündelik hayatın yorgunluğunu hafta sonu atabildiğimiz serpme kahvaltıları kastetmiyordu elbette. Ancak günümüzde gelinen noktada, yoğun iş temposu ve hayatın keşmekeş akışından biraz olsun sıyrılabilmek ve rahat bir nefes alabilmek için bazı kaçamaklara ihtiyacımız var. Bu kaçamaklardan birisi de kahvaltı! Pek çok farklı kahvaltıcı, kahvaltı salonu ve hatta Beşiktaş gibi semtlerde meşhur kahvaltıcılar tercih edilebilen restoranlar arasında olsa da bu sefer adresimiz biraz farklı olacak; İstanbul'daki saraylara çevireceğiz rotamızı! Bakalım İstanbul'da yer alan kasırlardan hangileri kahvaltı yapmaya müsait? Ancak önce kahvaltının Osmanlı dönemindeki önemini kısaca inceleyelim…

Osmanlı'da Kahvaltı

İstanbul’da Saray KahvaltısıGeleneksel tıbbın yiyecekler ve sağlık arasında kurduğu bağa itimat eden Osmanlılar, kullandıkları malzemelerde mevsime en uygun seçenekleri tercih ederek günde iki öğün yemek yerdi. İlk öğün sabah ile öğle arasında, ikinci öğün ise ikindi ve akşam arasında tüketilirdi.

Sultan 2. Bayezid döneminde sabah namazından sonra sarayda bal, kaymak ve peynir yendiği kayıtlara geçmiş, temelde ise zenginler ve halk arasında kahvaltı içeriklerinin fark gösterdiği ifade edilmiştir. Halk, kahvaltıda içine ekmek doğradığı çorbaya önem verirken yoğurt, kavun ve salatalığı da tercih ederdi. Zengin kesim ise bal, kaymak, reçel, zeytin, börek, peynir ve kavun gibi gıdaları tercih ederdi.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

500 TL

En Uygun Fiyata Git

Türk kültürüne baktığımızda ise çok eski çağlardan bu yana kahvaltıda ciğer ve ızgara tüketildiğini görebiliriz. Günümüz kahvaltılarında sucuk ve kavurma ile bu geleneğin devam ettirildiğini söylemek mümkündür.

Küçüksu Kasrı, Beykoz

İstanbul’da Saray KahvaltısıDenize sıfır olması nedeniyle özellikle denizin çarşaf gibi olduğu havalarda daha bir güzel olan Küçüksu Kasrı, kahvaltı servisiyle pek çok yerli ve yabancı turistin ilk tercihlerinden birisi. 17. yüzyıla kadar uzanan geçmişini her bir zerresinde gözlemleyebileceğiniz Küçüksu Kasrı, Cumhuriyet döneminde bir müddet devlet konukevi olarak hizmet vermiş ve geçirdiği restorasyondan sonra 1994 yılında ziyaretçileri ağırlamaya başlamıştır.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

600 TL

En Uygun Fiyata Git

1850'li yıllarda Kandil Bahçeleri ismiyle anılan Küçüksu Kasrı, padişahın has bahçelerinden biriydi. Günümüzde ise müze ve saray olarak ziyarete açık olan bu köşk ulusal ve uluslararası resepsiyonlar için de hâlâ ilk tercih edilen yerlerden birisidir.

Hidiv Kasrı, Beykoz

İstanbul’da Saray KahvaltısıHıdiv Kasrı, ziyaretçilerini bekleyen Hıdiv Korusu ile birlikte halihazırda İstanbul'un görülmeye değer kasırları arasında başta gelmektedir. Ancak bunun yanı sıra kahvaltı hizmetiyle de güne Boğaz manzarasıyla başlamak isteyenleri ağırlamaktadır. Kahvaltıdan sonra süs havuzları, geniş bitki florası ve İstanbul'un en büyük gül bahçesini içeren Hıdiv Korusu'nda bir yürüyüş şüphesiz ki sizi tekrar acıktıracaktır!
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Elbette, seyahatini sadece Hıdiv Kasrı ve Hıdiv Korusu ile sınırlamak istemeyenlere alternatif olarak Beykoz tarafını ziyaret edebileceklerini hatırlatmak ve Beykoz'da Gezilecek Yerler adlı yazımıza göz atmanızı isteriz.

Ihlamur Kasrı, Beşiktaş

İstanbul’da Saray KahvaltısıBeşiktaş'ta, şehrin neredeyse tam göbeğinde yer almasına rağmen etrafındaki duvarlarla bütün metropolden uzaklaşılabilecek bir destinasyon olmayı başaran Ihlamur Kasrı 18. yüzyıldan günümüze kadar ulaşabilen yapılar arasındadır. Dönemin padişahı Sultan 3. Ahmed için Hacı Hüseyin Ağa tarafından bir has bahçe olarak tahsis edilmiştir. Geniş bir ağaçlık alanla çevrilen Ihlamur Kasrı heykel, tiyatro ve güzel sanatlara meraklı kişiler tarafından ziyaret edilen bir müze olma niteliği de taşımaktadır. Bütün bunların yanı sıra açık büfe ve serpme kahvaltı olmak üzere iki alternatifle kahvaltı servisi de sunmaktadır.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)