Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
İstanbul'a Yakın Yeşil Huzur: Yuvacık

İstanbul'a Yakın Yeşil Huzur: Yuvacık

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 19 Kasım 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İstanbul'a Yakın Yeşil Huzur: Yuvacık
En güzel sonbahar rotalarından olan ve İstanbul’a yakın konumu sebebiyle hafta sonları günübirlik olarak doğada olmak isteyenlerin sık sık uğradığı Yuvacık, huzur veren atmosferiyle adeta büyülüyor. Kocaeli sınırlarında bulunan Yuvacık, yemyeşil doğasıyla kamp ve doğaseverlerin favori destinasyonları arasında yer alıyor.

Yuvacık Barajı’nın ayrı bir hava kattığı beldede yer alan kafe ve restoranlar ise özellikle kahvaltı seçenekleriyle hafta sonları dolup taşıyor. Hadi gelin, birlikte sonbaharın gözde rotası Yuvacık’ta keşifler yapalım!

Yuvacık Barajı’nda Güne Kahvaltıyla Başlayın

İstanbul'a Yakın Yeşil Huzur: Yuvacık

Yuvacık denilince akıllara kazınan orman ve baraj manzarası, yediden yetmişe herkesin az çok bildiği, sosyal medyada ya da internette denk geldiği görseller arasında yer alıyor. Yayla görünümünde olan ve yukarılara doğru tırmandıkça yeşilin binbir tonunu gözler önüne seren Yuvacık, sahip olduğu barajla birlikte çok güzel doğa manzaraları sunuyor. Kocaeli’nin su ihtiyacının yaklaşık % 80’ini karşılayan ve 258 km’lik bir alana yayılan baraj, Kirazlıdere çayı üzerinde yer alıyor. Bu sebeple Kirazlıdere Barajı olarak da bilinen Yuvacık Barajı, çevresindeki mekanlarla ve yürüyüş parkurlarıyla yılın dört mevsimi ziyaretçi akınına uğruyor.

Baraj çevresinde yer alan kahvaltı mekanları ve alabalık tesisleri, hem leziz yemekleri hem de sundukları muhteşem doğa manzaraları ile her yaştan insana unutulmaz bir deneyim sunuyor. Yuvacık’a geldiğinizde siz de gezinize daha önce bahsettiğimiz bu mekanlarda kahvaltı yaparak başlayabilir, yeşilin huzur dolu atmosferini içinize doya doya çekebilirsiniz.

Yuvacık’ta Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul'a Yakın Yeşil Huzur: Yuvacık

Bölgede en çok tercih edilen aktivite tabii ki trekking. Bakir doğada, tertemiz havada yapılan yürüyüşler pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu civarda ayrıca paintball, ATV / jeep safari ve piknik de yapabilirsiniz. Bazı tesislerdeki dere içindeki salıncaklarda sallanabilir, fındık ağaçlarıyla kaplı yollarda, yayla evleri arasında yol alabilirsiniz. Pazar günleri Yuvacık merkezde kurulan semt pazarında doğal ve yerel ürünler satın alabilirsiniz. Karadeniz özellikleri taşıyan Yuvacık’ta şehrin tüm kaosundan kurtulmanız mümkün.

Beşkayalar Tabiat Parkı

İstanbul'a Yakın Yeşil Huzur: Yuvacık

Yuvacık’a kadar gelmişken Beşkayalar Tabiat Parkı’na gitmeden olmaz. Yaklaşık 1600 hektarlık bir alanı kapsayan ve doğanın verdiği tüm nimetleri ziyaretçilerine sunan parkta, trekking rotaları, mağara, göl ve şelale yer alıyor. Buradaki yürüyüş parkurlarından Aytepe, Menekşe Yaylası ve Cirbinali Yaylasına ulaşmak mümkün. Ancak bu parkurların rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye edildiğinden, bu anlamda çok dikkatli olmakta fayda var. Samanlı Dağı’nda bir vadide yer alan park, birinci derece doğal sit alanı ilan edilmiş. Oldukça çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yaptığı kadar bitki ve ağaç çeşitliliği anlamında da zengin olan parkta, çadır kampı da yapılabiliyor.

Aytepe ve Menekşe Yaylası

İstanbul'a Yakın Yeşil Huzur: Yuvacık

Yuvacık’ta bir tesiste konaklamak isterseniz, Aytepe Köyü’nde yer alan mekanlara bakabilirsiniz. Burada ayrıca Aytepe Park adında çok güzel bir tesis de yer alıyor. ATV safarileri yapabileceğiniz, yürüyüş parkurlarında sessiz ve sakince yürüyüş yapabileceğiniz Aytepe Park’ta ayrıca zipline, paintball gibi aktiviteler de var. Bir kızak pistine sahip olan parkta restoran, ahşap evde konaklama ve kamp hizmeti de veriliyor.

Yuvacık tarafındaki bir diğer popüler yer ise Menekşe Yaylası. Burası hem bol bol oksijen almak, hem de yaylada kamp ya da piknik yapmak isteyenler için adeta bir cennet. Kekik kokularının karşıladığı, çam ağaçlarıyla kaplı bu yaylada çadır kampı yapmak kesinlikle çok güzel bir deneyim oluyor.

Şehirden kaçmak, temiz havada, doğanın kalbinde nefes almak ve dinlenmek için Yuvacık harika bir seçenek. Hem aktivite hem de leziz yemekler anlamında da oldukça cömert olan bu güzel beldede zamanın su gibi akıp gitmesine şaşıracak, kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz.