İstanbul Maratonu

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

İstanbul Maratonu
1979 yılından bu yana her yıl kasım ayında düzenlenen İstanbul Maratonu, ülkemizin en gözde koşu maratonlarından biri. 8 K halk koşusu, 15 K ve 42 K olmak üzere 3 farklı parkurdan meydana gelen maratona her yıl gerek yerli gerek yabancı çok sayıda koşucu katılım sağlıyor. Katılımcılar arasında profesyonellerin yanı sıra amatör koşucular da yer alıyor.

Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olma özelliğine sahip olan İstanbul Maratonu, bu yönüyle katılımcılara eşsiz bir deneyim yaşatıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi organizatörlüğünde düzenlenen maratona katılmak için ise katılım ücretini ödeyerek kayıt yapılması gerekiyor. Katılım koşullarından biri katılımcıların mutlaka 18 yaş ve üzeri olması. Maratonun 1998 yılında halk koşusuna katılanların sayısı 150 bin kişi ile rekora ulaşmış.

İstanbul Maratonu'nun erkeklerde rekoru 2006 yılında Litvanyalı atlet Mindaugas Pukstas tarafından kırıldı. Pukstas'ın rekor saati 2:12:52. Kadınlarda ise son rekor Rus atlet Madina Biktagirova tarafından kırıldı. Rus atlet 2:28:21 ile kendi rekorunu kırarak son rekorun da sahibi oldu.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)