İlk Kez Tek Başına Seyahate Çıkacaklara Cesaret Verecek 10 İpucu, Türkiye

İlk Kez Tek Başına Seyahate Çıkacaklara Cesaret Verecek 10 İpucu

2 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

İlk Kez Tek Başına Seyahate Çıkacaklara Cesaret Verecek 10 İpucu
Tek başına seyahate çıkmanın en büyük zorluklarından biri hiç şüphesiz buna karar verme aşaması. Siz cesaretinizi toplayıp kararınızı verdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor aslında. Tek başına seyahate çıkmak, pek çok insanın düşündüğünden ve hayal ettiğinden çok daha farklı bir eylem. Değişmeyen tek bir şey var ki; o da harika bir deneyim olduğu gerçeği. Cesaretini toplayıp tek başına seyahate çıkabilenleri Neredekal.com ekibi olarak ayakta alkışlıyor, bu yazının henüz bunu gerçekleştiremeyenlere ilham ve cesaret vermesini diliyoruz.

1 – Kendinize Güvenin

tek başına seyahat etmekBilmediğin bir ülkede tek başına olma düşüncesi bile yeterince heyecan verici ve korkutucu. Ancak dışarıya böyle duygular hissediyormuş gibi görünmeniz doğru olmayabilir. Kendinize daha güvenli bir duruş belirlemelisiniz. Kendinizi güvende hissetmiyor olsanız bile rol yapın.

2 – Uyum Sağlayın

tek başına seyahat etmekTabi kendinize güvenin derken, öyle gözü pek biri gibi de görünmeyin. :) Yoksa turist dolandırıcılarının ilgisini çekersiniz maazallah. Yerel halka karışın. Onların giyindiği gibi giyinin, uygun bir ses tonu bulun. Dinleyin, izleyin ve öğrenin. Çünkü dünya vatandaşı olmak bunu gerektirir.

3 – Her Zaman Gülümseyin

tek başına seyahat etmekNe yazık ki gittiğiniz ülkenin yerel halkıyla aynı dili konuşmuyorsunuz. Bu da sizi onlara yaklaşırken daha çekingen kılabiliyor haliyle. Yüzünüze takınacağınız bir gülümse, size bu anlamda çok yol kat ettirecektir. Unutmayın ki siz turistisiniz, özellikle oranın esnafı için çok değerlisiniz. :) Dostane bir yaklaşım için yüzünüzden gülümsemenizi eksik etmeyin.

4 – Mutlaka Bir B Planınız Olsun

tek başına seyahat etmekAslında bu oldukça önemli bir konu. Çünkü başınıza her türlü şey gelebilir. En basitinden kaybolabilirsiniz. Yol tarifi almanız ya da sizi otelinize geri götürmek için bir taksiye ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle kaldığınız yerin açık adresini üstünüzde bir yerlerde taşıyın. Pasaportunuzu iyi bir yere gizlemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca kendinizi güvende hissetmek için çantanızdan ya da cüzdanınızdan ayrı bir yerde 50-100 dolarlık ekstra bir para bulundurun. Mesela ayakkabınızın, çorabınızın ya da iç çamaşırınızın içine saklayabilirsiniz.

5 – Keşfe Başlamadan Önce Son Kontrollerinizi Yapın

tek başına seyahat etmekOtelinizden ayrılmadan önce haritalarınızı ya da diğer ulaşım programlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olun. Sonuçta doğru yöne ilerleyip ilerlemediğinizden emin olmanız gerekiyor. Eğer nereye gittiğinizi biliyorsanız, çevrenizde ne var ne yok kolaçan edin ve kendinize bir nokta belirleyin. Mesela köşedeki eczane gibi. Sonrasında ise keşfinizin tadını çıkarın.

6 – Birisini Haberdar Edin

tek başına seyahat etmekOtelden ayrılırken, güvenebileceğiniz birini ya da bir çalışanı gideceğiniz güzergah hakkında bilgilendirin. Ne kadar süre sonra otele dönmeyi planladığınızı da söyleyin ve hatta pasaportunuzun fotokopisini çekip verin.

7 – Önceden Rezervasyon Yapın

tek başına seyahat etmekSonuçta bu sizin tek başınıza çıkacağınız ilk seyahatiniz olacak. O yüzden kendinize biraz kolaylık sağlayabilirsiniz. Konaklama ve uçak biletlerinizi önceden rezerve edebilirsiniz. Otelden havalimanı transferi de satın alabilirsiniz. Tüm bunlar stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

8 – Sadece İhtiyacınız Olan Şeyleri Alın

tek başına seyahat etmekYola çıkmadan önce sadece ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz şeyleri hazırlayın. Seyahatiniz sırasında ise pahalı olan teknolojik aletlerinizi, cep telefonlarınızı çok iyi sakladığınızdan emin olun. Yankesici mağduru olmanızı istemeyiz. Bu tarz eşyalarınızı tek bir çantada toplamayın. Nakit paranızı, kredi kartlarınızı ve pasaportunuzu vücudunuzda bir yerlere saklayın.

9 – Keşfedin

tek başına seyahat etmekKendinizi odanıza çivileyip gün boyu akıllı telefonunuzla yapışık yaşamayın. Aynı şey katıldığınız turlarda ve gittiğiniz restoranlarda da geçerli. Sürekli olarak birileriyle sohbet etmeye çalışın. Ve durmadan hareket halinde olun. Sokakları dolaşın, ara sokaklara dalın, pazarları gezin, parklarda yürüyün, dünyayı görün.

10 – Rahatlayın

tek başına seyahat etmekBilmediğiniz bir yerde tek başınıza olmak üzerinizde baskı ve stres yaratabilir. Ancak bundan bir an önce sıyrılmanız gerekiyor. Kendinize bir iyilik yapın, derin bir nefes alın ve rahatlayın. Şu an olmak istediğiniz yerdesiniz. Cesaretinizi topladınız ve hayatınızın yolculuğuna çıktınız. Şimdi göreceğiniz manzaraların keyfini çıkarma zamanı.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Benim tek başıma seyahate çıkmama en büyük engel şu düşünce; yanımda anılarımı, o heyecanlı keşif anlarını paylaşacağım biri olmazsa tatsız, tuzsuz bir tatile dönüşür mü? :)

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Ben tek başıma tatile çıktım. Çok güzel ama yalnız hiç tadı tuzu olmuyor.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)