İçinizde Seyahat Etme İsteği Uyandıracak 10 Kitap, Türkiye

İçinizde Seyahat Etme İsteği Uyandıracak 10 Kitap

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Arzu Aksaya

İçinizde Seyahat Etme İsteği Uyandıracak 10 Kitap
Hep yollardan, götürdüğü yerlerden, o yerlerin büyüsünden bahsediyoruz ya hani; bu defa yol hikayeleriyle dolu, bol macera içeren kitaplarla geldik. Madem yola çıkamıyoruz, o zaman yollar bize gelsin diyorsanız, sıcak bir kahve ve sırtınızı rahat ettirecek bir koltuk da varsa değmeyelim keyfinize! İyi okumalar diliyoruz.

1 - Yolda / Jack Kerouac

yoldaGezgin okurların çıkması gereken bir yolculuk Yolda! Çok eski bir kitap, yazar 1947'den başlayarak çıktığı yolculukları küçük notlara yazarak arşivlemiş ve 1957 yılında bu notlar bir kitaba dönüşmüş. Kimi şair, kimi yazar ama hepsi hayalperest "Beat Kuşağı" gençlerinin çıktığı bu yolculuk adeta Amerika'nın yeniden keşfi gibi. Bu yolculukta aşk, özgürlük, isyan ve arkadaşlık üzerine altı çizilecek cümleler de bulacaksınız. Ama en kalın kalemi derin bir arayış hissettiren paragraflara saklayın.

2 - Semerkand / Amin Maalouf

semerkantÖzgür bir hayal gücüyle gezeceğiniz tarih koridorlarında İran'da 1000 yıl öncesine gideceksiniz önce. Kitapta dünyayı titreten Hasan Sabbah, dünyayı gözleyen Ömer Hayyam ve hükmeden Nizam-ül Mülk'le tanışacak, konuşacak ve anlaşacaksınız. Savaşlar, dinler ve felsefeyle eşsiz bir edebiyat şölenine dönüşen kitapla Ortadoğu'nun, Anadolu'nun mistik atmosferinde keyifli bir yolculuk sizi bekliyor.

3 - Seyahat Sanatı / Alain De Botton

seyahat sanatı"Seyahat demek öyle fotoğraf çekip, en bilinen yemeği yemek ve birkaç anıt gezip acele adımlarla başkasına yetişmek değil! İçine ruh katarsanız sanata dönüştürebilirsiniz" diyor bu kitap. Sıkı bir okuyucunun önerilerine güveniyorsanız Seyahat Sanatı bakış açısını genişleten bir kaynak. Akıcı, duru bir anlatımın yanı sıra kitabın her gezdirdiği yerde size ünlü bir filozof, bir ressam ya da bir şair rehberlik ediyor ki, bu konfor da öyle kolay kolay her yolculukta bulunmuyor!

4 - Simyacı / Paulo Coelho

simyacıHep erteleyenlere, cesaret edemeyenlere ve umutsuzlara ilham veren bir kitap Simyacı. İncecik cüssesiyle hemen bitiveren kitapta altı çizilecek cümle oldukça çok. Mesnevi'nin olumlamalarından yola çıkan kitapta Santiago adındaki Endülüslü bir çobanın İspanya'dan başlayıp Mısır Piramitleri'ne kadar uzanan hikayesini bulacaksınız. Ama bu hikaye kıssadan hisseli ve bam telini titreten türden. Felsefi yaklaşımı iyi hissettiriyor, yola çıkarıyor. Fosforlu kalemle çizin.

5 - İlber Ortaylı Seyahatnamesi

seyahatname ilber ortaylıÇoğu insan onu engin tarih bilgisiyle ve yaşam felsefesiyle tanıyıp biliyor. Kimi okuyucuya göre Evliya Çelebi gibi bir anlatıcı ve modern bir seyyah İlber Ortaylı. Kendi kültürümüzü ve yaşadığımız coğrafyayı tanımak için komşularımızı da iyi tanımanın gereğini vurguluyor bu kitabında. Ve 50 yıllık gezgin yaşamında tanıştığı ülkelerin yolculuk notlarıyla sizleri baş başa bırakıyor. Kitapta hangi ülkeler var yerine hangileri yok diye sormanın cevabı daha kısa…

6 - Ye, Dua Et, Sev / Elizabeth Gilbert

ye, dua et, sevİnsan ruhundaki uyanışı anlatırken ülke ülke gezdiriyor Elizabeth Gilbert. Sistemin dayattığı yaşam tarzının aslında bir kodlama olmadığı, özgürlüğü seçmenin kuş gibi hafiflettiğini deneyimlenerek öğreniyor ve okuyucuya da öğretiyor. İtalya'dan başlayan yolculuk Hindistan'da ve Endonezya'da ruhani bir arınmaya dönüşüyor. Kitabı okurken hayal alanını çevreleyen çitleri yıkıyor, Hindistan'da dağları tırmanıp, tapınakları keşfedebiliyorsunuz. Denge, inanç ve aşkın çok güzel anlatıldığı kitap beyaz perdeye de uyarlanmış ve kahramanı da Julia Roberts canlandırmış.

7 - Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri / Mehmet Genç

rotasız seyyah Dijital dünyanın en fenomen gezginlerinden olan Mehmet Genç'in seyahat videolarını izlerken eminiz ki annesinin yüreği hopluyor. Çünkü en yüksek tepeler, en derin uçurumlar ve içinde ne yüzüyor bilinmeyen sular birçok insanı korkuturken onu sadece heyecanlandırıyor. Dünyada gezmediği kaç yer kaldı bilmesek de gezdiği yerler cilt cilt kitap olacak nitelikte. En çok da gidilmeyen rotalarda gezen Mehmet Genç'in müthiş yol deneyimlerini anlattığı kitabı yola çıkmayı düşünenlere ilham verici nitelikte.

8 - İnce Memed / Yaşar Kemal

ince memedMemleket büyüsünü romanlarına nakış nakış işleyen en muhteşem yazarlarımızdan Yaşar Kemal. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki Anadolu'yu anlatan ilk romanı İnce Memed ise Türk romanları arasında bir başyapıt olarak gösteriliyor. Toroslar ve Çukurova'yı içine alan bir rotada seyahat edecekseniz okuyup gitmeniz bakış açınızı baştan ayağa değiştiriyor. Okurken Adana'nın pamuk tarlalarında yürüyor, portakal bahçelerinin kokusunu duyabiliyorsunuz. Kafada birçok soruyla, burkulmuşlukla, kızgınlıkla ve nice bam telini titreten satırıyla bir destan diyebileceğimiz İnce Memed her Türk okurun mutlaka okuması gereken kitaplardan.

9 - Seyahatname / Evliya Çelebi

evliya çelebi17. yüzyılda yaşamış olan Evliya Çelebi sadece Osmanlı'nın değil, dünyada birçok yerin de tarih şeceresini kaleme alan en ünlü seyyah. Gezi edebiyatı denilince akla ilk onun ismi geliyor. 1630 yılında rüyasında Hz. Muhammed'i gören ve peygamberimizin kendisi için şefaat yerine seyahat dilemesiyle yollara düşen Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde insan manzaralarından yola çıkarak şehirler, mimari tarz ve yönetim şekilleri hakkında da bilgiler veriyor.

10 - Bir Çift Yürek / Marlo Morgan

bir çift yürek kitapDünyanın bir ucuna, Avustralya'ya gidip Aborjin kabilesi içine girmeye çalışan bir Amerikalı kadının hikayesini anlatıyor kitap. Hem coğrafi, hem de ruhsal bir yolculuk. İlkel denilen Aborjinlerin gözünden bakıldığında diğer insanlar birer mutant. Çünkü dünya döngüsünü bilmeyen, doğaya teşekkür etmeyen ve gerçeği görmeyen körler onlar! İyi niyetli kitapları seviyorsanız ve Aborjinler nasıl insanlar merak ediyorsanız taaa Avustralya'lara bir yolculuk için kurulun koltuğunuza ve başlayın okumaya…

Zaten okumak gibisi de yok ☺

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)