İçinden Geçmek İçin Can Atacağınız 16 Ağaç Tünel, Türkiye

İçinden Geçmek İçin Can Atacağınız 16 Ağaç Tünel

4 Yorum

İlginç Bilgiler Sevgi Özdil

İçinden Geçmek İçin Can Atacağınız 16 Ağaç Tünel
Tüneller hep korkutucu bir imaj çizmiştir zihnimizde. Hele ki o tünel uzun ve karanlıksa... O hep daha da korkutucu olmuştur. Ucu bucağı görünmez içinden bir anda ne çıkacağı hiç bilinmez o karanlık tünellerin.
Bir de bunun tam tersi olanlar var ki içinden geçmek ya da yürümek için can atarsınız. Hiç bitmesini istemezsiniz o tünelin. O tüneller ki doğanın yarattığı renklerden ve güzelliklerden oluşur. Kapak fotoğrafımız Tokyo - Japonya'dan. Hiroşima'da yaşanan savaştan sonra ayakta kalan ve günümüze kadar gelmeyi başaran ginkgo ağaçlarının oluşturduğu bu ağaç tüneli Meiji Mabedi'nin dış bahçesinde yer alıyor.

1 - Ashdown Forest - Batı Sussex / İngiltere

ağaç tünellerBinlerce yıllık bir geçmişe sahip bu ağaçların oluşturduğu tünel her mevsim farklı bir renge ve güzelliğe bürünüyor.

2 - Karanlık Hedges / Kuzey İrlanda

ağaç tünellerKayın ağaçlarının boylu boyunca kapladığı bu yol 18. yüzyılda Stuart ailesi tarafından oluşturulmuş. Onlarca ağaçtan oluşan bu tünel Kuzey İrlanda'da fotoğrafçıların en çok ziyaret ettiği ve en çok fotoğraf çektiği yollardan biri.

3 - Kyoto / Japonya

ağaç tünellerBu sefer uzaklardan farklı bir yol karşınızda, Japonya'nın Kyoto kentinde bulunan bambu ormanı. Uzak doğu ülkesi olan Japonya'nın devasa bambu ağaçlarından oluşan ormanın tam ortasından geçen bu yürüyüş yolu yaklaşık 500 metre uzunluğunda.

4 - Tochigi / Japonya

ağaç tünellerRengarenk çiçeklerden ve ağaçlardan oluşan bu park doğanın tüm güzelliği kullanılarak el yordamıyla oluşturulmuştur. İçinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz bu çiçek tüneli, içine girdiğiniz anda nefesinizi kesecek kadar güzel.

5 - Oak Alley / Louisiana - ABD

ağaç tüneller18. yüzyılın başlarında çift sıra halinde dikilmiş olan meşe ağaçları, Mississippi Nehri'nin hemen yanı başında yer alıyor.

6 - Aşk Tüneli / Ukrayna

ağaç tünellerUkrayna'nın Klevan şehrinde bulunan ve adı 'Aşk Tüneli' olan bu demir yolu adeta masallardan fırlamış gibi. Burada yaşayan halkın inanışına göre tünelden ilk kez geçen çiftlerin dilekleri kabul oluyor. Bu tünel aynı zamanda yerel bir fabrikaya malzeme sağlayan bir trenin geçişini de sağlıyor.

7 - Sakura Yolu / Japonya

ağaç tünellerJaponya sokaklarına hakim olan Sakura ağaçlarının karşılıklı olarak dizildiği yollar her an karşınıza çıkabilir.

8- Bodnant Gardens / İngiltere

ağaç tüneller55 metrelik bu yürüyüş yolunda bulunan ağaçlar, mayıs sonu haziran başında altın sarısı renkli çiçeklerini açarak bu eşsiz güzelliği tamamlıyor.

9 - Portekiz'de Ağaç Tüneli

ağaç tünellerSanki yağlı boya bir tablodan gerçek hayata uçuvermiş gibi görünen bu yol Portekiz'den.

10 - Hollanda'da Ağaç Tüneli

ağaç tünellerUpuzun asırlık ağaçların arasından yürümek ve doğanın bu güzelliğine hayran olmamak elde mi?

11 - Pretoria / Güney Afrika.

ağaç tünellerPretoria'da Eylül ayı sonlarından itibaren Kasım ayının ortalarına kadar Jacarandas'ların çiçek açmasıyla birlikte kentin her yeri mor bir boya ile yıkanmış gibidir adeta.

12 - Montecito / California - ABD

ağaç tünellerSonbaharın bir yola bu kadar çok yakıştığı başka bir yer yoktur sanırım. Hazan renklerinin muhteşem uyumunu bu yolda takip edebilirsiniz.

13 - Point Reyes / California - ABD

ağaç tünellerÇam ve Köknar ağaçlarının oluşturduğu bu yol ne kadar korkutucu görünse de aslında Pasifik kıyılarında yer alan bir doğa harikası.

14 - Jinhae / Güney Kore

ağaç tünellerJinhae'de, Güney Kore'de bulunan Gyeonghwa Tren İstasyonu'na ait bu harika fotoğraf.

15 - Sena De Luna / İspanya

ağaç tünellerYaklaşık 450 kişiye ev sahipliği yapan Sena De Luna, Kastilya ve Leon eyaletine bağlı doğal güzellikleri ile ön plana çıkan küçük bir İspanyol köyü.

Bonus: Bilinmeyenden

ağaç tünellerNe yazık ki buranın neresi olduğunu bilmiyoruz. :( Bilmediğimiz bir destinasyon ve harika bir ağaç tünel.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Sarıyer Bahçeköy yolunu unutmuşsunuz. :) http://bit.ly/1O2ubiJ

  • Faydalı buldum (3)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Marmaris'e giden o meşhur ağaçlı yol da bence bu listeye eklenebilir. :)

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Karabük Safranbolu arası, orası da bunlardan aşağı değil.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Safranbolu Amasra yolu arasında öyle bir yer var ki...

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)