Atatürk'ün İzine Dünyada Rastlayabileceğiniz Yerler, Türkiye

Atatürk'ün İzine Dünyada Rastlayabileceğiniz Yerler

16 Yorum

İlginç Bilgiler Sevgi Özdil

Atatürk'ün İzine Dünyada Rastlayabileceğiniz Yerler
"Mustafa Kemal Atatürk" adı verilmiş meydanlar sadece ülkemizde bulunmuyor. Dünyanın her yerinde, birçok ülkede Mustafa Kemal Atatürk Meydanı, Mustafa Kemal Anıtı, caddesi, parkı... Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika gibi uzak coğrafyalarda bile!
Atatürk'ün saygı görerek heykel ve rölyefleri yapılmış ve meydanlara caddeleri isimleri verilen ülkelerin listesini sizler için hazırladık.

1 - Tika / Bişkek

tikaataturkBişkek'teki bir parkta Atamızın heykeli tüm görkemi ile ziyaretine gelenleri karşılamaya devam ediyor.

2 - Bakü / Azerbaycan

bakuataturkAtatürk büstünün yanında Ulu Önderin adının verildiği Atatürk Parkı da yer almaktadır.

3 - Santiago / Şili

siliataturkBaşkent Santiago'nun Apoguindo Caddesi Novigod Parkı ev sahipliği yapıyor Atatürk Anıtı'na. Santiago belediyesi aldığı bir kararla kentte bulunan parklardan birine, başkentte yaşayan halkın Atatürk'ü örnek alması için O'nun rölyefini yaptırdı. Rölyefte yazan o yazı: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meş'ale olarak yaşamaktadır!

4 - Higashimuro District - Wakayama / Japonya

japonyaataturkAnıtın hemen altında 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' ve imzası ile Atatürk heykeli ziyaretine gelenleri karşılar.

5 - Polonya'da Bir Meslek Lisesi: Liceum Profilowane nr VII, Patron: Mustafa Kemal Ataturk

polonyaataturk2008 yılında Polonya'nın Wroclaw şehrinde bir meslek lisesine Ulu Önder'in adı veriliyor. Haziran 2008'de okulun ismi Türkiye'den gelen davetlilerinde aralarında bulunduğu, Wroclaw ve Polonya'nın önde gelen otoriteleri tarafından törenle Mustafa Kemal Atatürk ile anılmak üzere ilan edilmiştir.

6 - Lima / Peru

peruataturk"Paz En Casa, Paz En El Mundo" yani "Yurtta Barış, Dünya'da Barış" Peru halkı Türkleri çok seviyor, özellikle de kırsal kesim. Bu da en büyük kanıtı olsa gerek.

7 - Üsküp / Makedonya

uskupataturkÜsküp'te yer alan bir okul ve sokak Mustafa Kemal Atatürk adını taşıyor. Yolunuz düşer de ziyaret etmek isterseniz adres: Pavle Avramoski No 52, Gostivar 1230, Makedonya.

8 - Washington / ABD

abdataturkWashington'ın en önemli meydanlarından biri olan Sheridan Circle'da Atatürk'ün ölümünün 75. yıl dönümünde açılışı yapılan heykel, ülkenin kamu alanında sergilenen ilk Atatürk heykeli olma özelliğini koruyor.

9 - Budapeşte / Macaristan

budaataturkBudapeşte'de hem Mustafa Kemal Atatürk'ün adının verildiği sokak hem de Naphegy Parkı'nda büstü bulunuyor.
budapesteataturk

10 - Utrecht / Hollanda

utrechtataturkHollanda'nın Utrecht bölgesinde bir caddeye Kemal Atatürk adı verilmiş durumda.

11 - Karlsbad / Çek Cumhuriyeti

cekataturkMustafa Kemal Atatürk 1918 Temmuz'unda böbrek tedavisi için o dönemde Avusturya - Macaristan imparatorluğu içinde yer alan Avrupa sosyetesinin gözbebeği Karlsbad'a şimdiki adıyla Karlovy Vary'e gelir. Ulu önder Dr. Vermer'e tedavi olacaktır. Tarihi Grandhotel Pupp'ta kalmak istemektedir ama haftalık 140 Koruno'ya Rudolfs Hof pansiyonda yer ayarlanmıştır kendilerine.
cekodaataturkO dönemlerde Atamızın kaldığı Rudolfs Hof Pansiyon şimdi bir Rus iş adamı tarafından satın alınıp işletilmekte olan Carlsbad Plaza Hotel'dir ve otelin ana kapısının yanında bir levhada Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Kemal Atatürk'ün burada 1918 Temmuz'unda ikamet ettiğini belirten bir levha bulunmaktadır. Ayrıca Atamızın odası da gezilebilmektedir.

12 - Yehud / İsrail

israilataturkArkadaş Derneği'nin bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı, 2 Kasım 2007'de Türkiye Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan'ın da katıldığı törenle açıldı. Bu anıt aynı zamanda İsrail'deki ilk Atatürk anıtıdır. Büstün hemen altında "Yurtta sulh cihanda sulh" sözü ve hemen altında da: 'Türk milleti ve Türkiye'yi seven İsrail halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır.'

13 - Kabil / Afganistan

kabilataturk1983 yılında Afganistan Hükümeti tarafından Aliabad Sağlık Kompleksi'nin bir parçası olarak inşa edilmişti. 1991 yılında Afganistan ve Türkiye Sağlık Bakanlıkları arasında varılan mutabakat ile tam teşekküllü bir çocuk hastanesine dönüştürülmüş ve ismi Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi olarak değiştirilmişti. 2011 yılında söz konusu hastane geniş çaplı bir tadilattan geçirildi ve hastane Kabil'deki en kapsamlı ve en büyük çocuk hastanesi olma özelliğini taşıyor.

14 - Roma / İtalya

romaataturkLargo Mustafa Kemal Atatürk ve Mustafa Kemal Atatürk heykeli Roma'da ziyaretine gelenleri karşılıyor.

15 - Yeni Delhi / Hindistan

hindistanataturkHindistan Yeni Delhi'de Atamızın adı bir caddede yaşatılıyor. Mustafa Kemal Ataturk Marg.

16 - Rotterdam / Hollanda

rotataturkHollanda'nın Rotterdam şehrinde de ulu önderimizin adını taşıyan bir cadde var.

17 - Bükreş / Romanya

bukresataturkStatuia lui Mustafa Kemal Ataturk; Bükreş'te bulunan Atatürk Meydanı'nda bir de Atatürk'ün büstü yer alıyor.

18 - Albany / Avustralya

albanyataturkBatı Avustralya'da yer alan Albany kasabasında deniz kenarında yüksekçe bir noktada Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli bir kürenin üzerine oturtulmuştur. Bu kürenin ön tarafında da onun sözü olan 'Peace at home peace in the world' yani 'Yurtta sulh dünyada sulh' İngilizce olarak yazıyor.

19 - Canberra / Avustralya

anzacataturkAnzac Savaş Anıtı karşısındaki Atatürk Anıtı. Tarih sayfalarına ilk kez bir savaşın iki ülkeyi dostluk bağı ile bağladığı not düşülmüştür. Çanakkale Muharebesi'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu Avustralya'da Atatürk Anıtı'nın açılmasına karar verilmiştir.

20 - Oostzaan / Hollanda

amsterdamataturkHollanda'da bir de, 60'larda gelen Türk misafir işçilerin rahatça konaklama yapabilmeleri için konutlardan oluşan bir yer inşa edildi. İnşa edilen bu tesise Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün adı verildi.

21 - Sidney / Avustralya

sidneyataturkMustafa Kemal Atatürk tarafından Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden Anzak askerlerinin cenazelerinin Avustralya ve Yeni Zelanda'ya getirilmesini isteyen asker annelerine hitaben yazdığı mektuptaki sözler, Sidney'in merkezindeki Hyde Park'ta yapılan Atatürk Anıtı'nın üzerine konuldu.

22 - Havana / Küba

havanaatatürkKüba'da Atatürk'ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmamaktadır. Heykel altında Türkçe ve İspanyolca olarak ''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu - Yurtta Barış, Dünyada Barış '' yazıyor. Atatürk heykeli başkent Havana'nın gözde mekânlarından olan Puerto Caddesi'ndeki, Plaza de Armas parkında ziyaret edilebilmekte.

23 - Caracas / Venezuela

caracasataturkVenezuela'nın başkenti Caracas'ta bulunan parkta Mustafa Kemal'in heykeli ve altında da ''Modern Türk Devleti'nin kurucusu Kemal Atatürk'' yazısı bulunmakta.
venezuelaataturkAynı zamanda başkentte bir caddenin de adı Kemal Atatürk.

24 - Wellington / Yeni Zellanda

yeniataturkBaşkent Wellington'da Atatürk'ün adı parka verildiği gibi bir de Atatürk anıtı bulunmaktadır.

25 - Amsterdam / Hollanda

amsataturkHollanda'nın başkenti Amsterdam'da yer alan anıtta Hollandaca ve Türkçe olarak ''Burada Atatürk yurdu vardı, bu yurtta Türkler yaşardı, birlik ve beraberlik mutluluk vardı, hatırlanmaları için bu anıt dikildi. 1965 - 1978'' ve ''Yurtta Sulh, Dünyada Sulh'' yazılı.

26 - Be`er Sheva / İsrail

isataturkDavid Tuviyahu ile Eli Daivis caddelerinin kesiştiği yerde Be'er Sheva'da bulunan heykelin levhasında "Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu" yazısı bulunmaktadır.

27 - Santo Domingo / Dominik Cumhuriyeti

dominikataturkDominik Cumhuriyeti'nde bir cadde boydan boya Mustafa Kemal Atatürk adını taşıyor.

28 - Mexico City / Meksika

meksikaataturkBaşkent Mexico City'de bulunan saat kulesi Meksika'nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünde Türk vatandaşları tarafından hediye edilmiş. 1910 yılında yaptırılmış ve "Osmanlı Saati" olarak biliniyor. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunuyor.

29 - Islamabad / Pakistan

pakistanataturkBüyük önder Atatürk'ün ismi İslamabad'da Pakistan meclisine çıkan bir caddeye verilmiş.

30 - Dhaka / Bangladeş

bangladesataturkBangladeş'te de Kemal Atatürk ismi upuzun bir caddeye verilmiş durumda.

31 - Cheratte - Vise / Belçika

viseataturkBelçika'ya bağlı Vise'de Atatürk Meydanı ziyaretçilerini bekliyor. Dönemin belediye başkanı Marcel Neven'in girişimi ile meydana 2003'te Atatürk adı verilmiş. İlk önce 'Place Attatürk' olarak yanlış yazılmışken kısa süre sonra doğrusuyla değiştirilmiş.

32 - Astana / Kazakistan

astanaataturkKazakistan'ın Astana kentinde Atatürk heykeli Kültür Bakanlığı tarafından inşa edildi. Heykel Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği'nin yanındaki parkta yer alıyor.

33 - Cholpon Ata / Kırgızistan

ruhataturkRuh - Ordo yani Ruhların Yeri anlamına gelen açık hava müzesine Cumhurbaşkanlığı Sarayı kapısından girerseniz hemen sağınızda sizi ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli tüm heybetiyle karşılıyor.
16 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
16
/

-

Bu kadar ileriyi gören birisi bu dünyaya gelir mi bilmiyorum. Mustafa Kemal Atatürk'ü bir bizim ülkemizde anlayamadılar.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (1)
16
/

-

Belirttiğiniz 33 yerden ancak üç-beş tanesini görmek nasip oldu ancak bu güzel bilgilendirmeyle bizi aydınlattınız. Bir Türk vatandaşı olarak Atatürk'ümüzün bilinip, sevilip sayılmasından gurur duydum. Aramızın iyi olmadığı İsrail'de bile iki yerde ülkemizin lideri Atatürk'ün heykelinin bulunması çok ilginç. Bundan sonraki gezilerimde belirttiğiniz yerleri not aldım ve ziyaret etmeye çalışacağım. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Sevgili Yetkili, dünyanın çeşitli yerlerinde, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün isminin ve fikrinin yaşadığını görmekle büyük kıvanç duydum. Gidebileceğim yerleri not aldım. Sizleri hatırlayarak ziyaret edeceğim! Bilgilendirme için çok teşekkür ederim! Saygılarımla-Dr. Sadreddin Apaydın.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Çok mutluluk verici, yapılanlar az bile. Daha başka yerlerde ve ülkelerde olması için çok daha fazla gayret edilmeli.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Bu güzel derlemeyi yapan arkadaşa çok teşekkür ederim. Dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan bu anıt, heykel ve rölyefler o ülkelerin ve halklarının gerçek bir öndere, eşsiz bir fikir, ideal ve devlet adamına, sarsılmaz bir barış savunucusuna duyduğu saygının bir tezahürüdür. Böyle bir dünya liderine sahip olmakla ne kadar övünsek azdır. Ne mutlu Türküm diyene, ne mutlu Atatürk'ün fikir ve ideallerini özümseyip onları kendine rehber ve ışık edinenlere...

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Atatürk'ü anlatmaya kelimeler yetmez. Bütün dünya bir dünya lideri olduğunu zaten kabul etmiş durumda. Adını ve anısını yaşatmak istemeleri de bizim için bir onur vesilesidir. Emeği geçen, katkısı bulunan herkese ülkesini ve Atatürk'ü seven bir T.C. vatandaşı olarak teşekkürlerimi sunarım.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Bu gönderiyi, 18 ay evvel aramızdan ayrılan oğlum Ali Konuk bizimle paylaşmıştı. Benim için her bakımdan çok değerlidir. Onun anısına sizlerle de paylaşmak istedim. Nevin Konuk.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Birinci resim Artvin'de Sayın Sıtkı Kahveci tarafından yaptırılan dünyanın en büyük Ata heykelidir! Bilgi vermek istedim!

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Yurtta sulh, cihanda sulh diyen bir dünya liderinin anılması ve o ülkelerde heykelinin dikilmesi Atatürk'e yapılan küçük bir teşekkürdür.

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Dünyanın gelmiş geçmiş en uzun ve en temelli devleti hep Türk milleti tarafından kurulmuş ve yaşatılmıştır. Dün de bugün de yarın da bu böyle olacaktır. Biz birlikteliğimizi her daim devam ettirdiğimiz sürece dünya bilmeli ve anlamalı ki Türkler her dönemde dünya düzeni olmazsa olmaz devlettir millettir eskisi ve yenisi ile işte size en güzel örnek, millet kendi değerlerine liderlerine sahip çıkmıştır çıkmaya devam edecektir, bu çalışma bunun en net kanıtıdır.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Sırf biz değil tüm dünyanın sevgilisidir Atatürk. Seninle büyüdük seninle öleceğiz.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Atatürk'ün evladı olmaktan, Türkiye topraklarında yaşamaktan, yeryüzündeki en güzel bayrağa sahip olmaktan gurur duyuyorum. Yazı için de çok teşekkürler.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Dünyada, Atatürk'ten başka bu kadar benimsenen ve kadar fazla ülke tarafından paylaşılan, baksa bir devlet adamı olduğunu zannetmiyorum. Atatürk dev bir istisna idi. Aşağıdaki linkte 1930'lu ve 1940'lı yıllarda göçmen olarak İstanbul'da yasayan Alman Profesörü Prof. Fritz Neumark'da ayni şeyleri söylüyor: Hayatımda çok önemli devlet adamları ile şahsen tanıştım diyor, fakat Atatürk başka idi, bambaşka idi, dünyada eşine rastlanmayan bir liderdi diyor. https://www.youtube.com/watch?v=q9ucvVJNfc8. Ancak röportaj Almanya'da yapılmış. Bu Prof. Almanya'da, benim çalıştığım, yaşadığım yerde yaşıyordu. Röportajı ölmeden 3-4 yıl önce yapmış.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

1930lu ve 1940li yillarda Istanbula, nazilerden kacarak iltica eden Alman Profesörü Fritz Neumark, ölemeden önce bir Röportaj hazirlamis, Türkiyedeki hayati hk. Burada Atatürkün önemini ve ayricaligini, Almanca olarak cok iyi anlatmis. Gurur duydum: https://www.youtube.com/watch?v=q9ucvVJNfc8

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Japonya'daki heykeli bizzat görmüştüm. Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı adada bulunuyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

#GELMİŞ GEÇMİŞ VE DAHİ GELECEKTEKİ TÜM ZAMANLARIN EN MUHTEŞEM LİDERİ,
BÜYÜK ASKERİ DEHA,
VATANIN KURUCUSU VE KURTARICISI,
EBEDÎ BAŞKOMUTAN,
SON KURGAN,
SON BAŞBUĞ,
ULU ÖNDER,
GAZİ MAREŞAL,
#MUSTAFA #KEMAL #ATATÜRK

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)