HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler: HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?, Türkiye

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler: HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

6 Yorum

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler: HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?
Hepimizin bildiği üzere Covid-19 kapsamında alınan önlemlerden biri de seyahat kısıtlaması oldu. Başlangıçta 30 il ve Zonguldak olarak belirlenen seyahat kısıtlaması, normalleşme adımlarıyla birlikte bugün 15 ilde geçerli hale geldi. Dolayısıyla bu şehirler arası seyahat etmeyi düşünenler belirli bir izne tabi tutuluyor. İşte Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen HES yani "Hayat Eve Sığar" kodu da seyahatlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Peki HES kodu nedir, nasıl alınır? İşte bu kod hakkında bilmemiz gereken tüm detaylar.

HES Kodu Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bir kod olan HES, yurt içinde güvenli yolculuk yapma amacını taşıyan bir uygulama. Yurt içi seyahatlerde zorunlu tutulan HES kodu ile tren, otobüs ve uçak yolculuklarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu kod sayesinde sizinle birlikte yolculuk edecek diğer kişilerin sağlığı da gözetilmiş oluyor. Sağlığınızda herhangi bir risk görülmesi durumunda yolculuğunuz firmalar tarafından onaylanmıyor. Hatta seyahat sonrası herhangi bir şüpheli durum yaşandığında da yolculuk esnasında temas edilen kişilerin de takibi yapılıyor.
hes kodu nedir

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ya da SMS yolu ile alınabiliyor. Buna göre her iki yöntem için de izleyebileceğiniz adımları aşağıdaki görselden takip edebilirsiniz. Unutmayın HES kodunuzun seyahat sürenizi kapsaması gerekiyor. Bu sebeple kodunuzun geçerlilik süresini doğru girdiğinizden emin olmalısınız.
hes kodu nasıl alınır

HES Kodu Olmadan Seyahat Edebiliyor Muyum?

Hayır, şu an için HES kodu olmadan yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremiyorsunuz. Yani bu kod olmadan firmalardan bilet satın almanız mümkün olmuyor. Kod bilgilerinizi bilet alma aşamasında seyahat firmaları ile paylaşma zorunluluğunuz bulunuyor.
hes kodu olmadan seyahat edilebilir mi

HES Kodu Yalnızca Yurt İçi Seyahatlerde Mi Geçerli?

Evet, HES kodunu yalnızca yurt içi seyahatlerinizde kullanmanız gerekiyor. Yurt dışı uçuşlar için herhangi bir zorunluluk ve uygulama bulunmuyor.

Bebekler İçin de HES Kodu Alınmalı Mı?

Hayır, 0-2 yaş arası yolcular için HES kodu zorunluluğu yoktur.
hes kodu bebekler için alınmalı mı

HES Uygulaması Başka Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uygulama tanıtımı esnasında seyahat izninin yanı sıra bu sayede kişilerin bulundukları ortamda ya da gitmek istedikleri yerde hastalık riskini de görebileceğini ve böylece önlemler alabileceğini belirtti. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişilerin tüm aile bireylerine ve yakın çevresine yükletme gayreti gösterirse HES uygulamasının çok daha faydalı olacağını dile getirdi.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Bursa ili dahilinde yani sınırları dahilinde Karacabey Malkara'ya gitmem için izin almam gerekli mi? Yaşım 68.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Bunu nasıl alabilirim yardımcı olmanızı beklerim. Yardımcı olmanızı istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Bilgiler ve tecrübeler çok değerli ve kıymetli, çok teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Merhabalar. Ben 65 yaşında ve sağlıklı emekli öğretmenim. Haziran 17 ya da 18'inde kendi aracımla tek başıma İzmir Seferihisar'a 4-5 günlüğüne tatile gitmek istiyorum. HES Kodu almam gerekiyor mu? O tarihlerde seyahat yasağı kalkma ihtimali var mıdır? Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Saygılar...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

66 yaşındayım. Çok faydalı bir site olmuş ama yapamadım maalesef.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

HES kodu amacının dışına çıkıp bir yasaklama vasıtası olmuştur, seyahat ile hiç ilgisi olmayan kurumlar hiç ilgisi olmayan amaçlarla insanlara yasak koymaktadır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)