Tüm Zamanların En Sevilen Kitaplarından Uyarlanmış 15 Film, Türkiye

Tüm Zamanların En Sevilen Kitaplarından Uyarlanmış 15 Film

4 Yorum

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

Tüm Zamanların En Sevilen Kitaplarından Uyarlanmış 15 Film
Dünyaca ünlü bazı filmler var ki birçoğumuz onların bir kitap uyarlaması olduğunu dahi bilmiyoruz. Ya da biliyoruz; ancak kitaplardan önce çoktan filmlerini izledik bile. Kitap uyarlaması filmleri bir kitap okuru olarak ele aldığımızda genelde filmlerin okuru tatmin etmediğini söyleyebiliriz. Kendi hayal gücünden çok uzakta, eksik ve çıkarılmış sahneleriyle bu filmler çoğu zaman okur için bir hayal kırıklığı olabiliyor. Gelin birçoğumuzun izlediği kitap uyarlaması filmlere şöyle bir göz atalım. Biz onlara başka bir gözle bakmanız için mutlaka kitaplarını da okumanız gerektiğini düşünenlerdeniz. :)

1 – Harry Potter

harry potterEvet, J.K Rowling'in Harry Potter serisi önce kitapları sonra filmleriyle ünlenen muhteşem eserlerden biri. Yıllar geçse de popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen bu kitaplar, okuyucuyu bambaşka bir dünyaya ışınlıyor. Filmlerini henüz izlemediyseniz çok şanslısınız çünkü önce kitaplarını okumanız oldukça önemli. Böylece Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki maceraları bambaşka bir gözle, yani kendi gözünüzle değerlendirebileceksiniz.

2 – Açlık Oyunları

açlık oyunlarıFilmlerinin yayınlandığı tarihlerde pek çok eleştirmenden tam not alan Açlık Oyunları da başarılı kitap uyarlamalarından biri. Kuzey Amerika'da medeniyetin yok oluşunun ardından Panem adındaki bir ülkede geçen hikayede, kura ile Açlık Oyunları'na dahil edilen yarışmacıların hayatta kalma mücadelelerini heyecanla takip edeceksiniz. Seri 3 kitap, 4 filmden oluşuyor.

3 – V for Vendetta

v for vendettaAlan Moore tarafından yazılan ve David Lloyd tarafından çizilen V for Vendetta 1982 yılında basılan bir çizgi roman. Hem çizgi romanı hem de 2005 yılında çekilen filmi ile yıllar içerisinde büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Faşist İngiliz hükümetine karşı maskeli bir anarşist olan V karakterinin, hükümeti ve işbirlikçisi medyayı devirme girişimi konu ediliyor. V karakteri için yazar 1500'lü yıllarda yaşamış ve İngiltere Parlamento Binası'nı havaya uçurmakla görevli asker Guy Fawkes'tan ilham almış.

4 – Bir Gün

bir günGüçlü bir bağ ile birbirine bağlı olan iki arkadaşın 20 yıl boyunca bazen uzaklaşmaların bazen ise yakınlaşmalarına şahit olduğumuz etkileyici bir aşk hikayesi Bir Gün. Hikayenin başladığı şehirlerden Edinburgh büyüleyici güzelliği ile filmde önemli bir rol oynuyor. Kitap David Nichols tarafından kaleme alındı ve 2011 yılında ise beyazperdeye aktarıldı.

5 - Yüzüklerin Efendisi

yüzüklerin efendisi1954 yılında J. R. R. Tolkien tarafından yazılan muhteşem fantastik kurgulardan olan Yüzüklerin Efendisi, 2001 yılında sinemaya uyarlandı. Dünyanın kaderini değiştirecek yüzükten kurtulmak için verilen mücadelede, Orta Dünya karakterleri en az film ve kitap kadar büyük bir hayran kitlesine ulaştı.

6 – Çizgili Pijamalı Çocuk

çizgili pijamalı çocukİnsanı kalpten vuran hikayelerden biri olan Çizgili Pijamalı Çocuk, II. Dünya Savaşı yıllarında geçiyor. Alman askerinin 8 yaşındaki oğlu Bruno ile toplama kampında esir olan Yahudi bir çocuğun dostluğunu konu edinen kitap, sinemaya da oldukça etkileyici bir biçimde aktarıldı.

7 – Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi1922 yılında F. Scott Fitzgerald'ın yayımladığı kısa bir öykü iken 2008 yılında yaklaşık 3 saat süren şahane bir filme dönüşmüş. İsmi gibi tuhaf bir hikayesi olan eserde herkesten farklı olarak yaşlı bir adam olarak doğan ve yaşı ilerledikçe gençleşen bir adamın tersten yaşam öyküsü ele alınıyor.

8 – Selvi Boylum Al Yazmalım

selvi boylum al yazmalımBirçoğumuz Selvi Boylum Al Yazmalım'ı Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın etkileyici oyunculukları ile sinemada tanıdık. Ancak esasında film, başarılı kitap uyarlamalarından biri. 1970 yılında Cengiz Aytmatov tarafından yayımlanan romanda Asya ve İlyas'ın aşk ve emek kavramları üzerine okuru bolca düşündüren hikayesi ele alınıyor. Film ise Yeşilçam'ın kült filmlerinden biri olmayı başarıyor.

9 – Sineklerin Tanrısı

sineklerin tanrısıSineklerin Tanrısı bir atom savaşı sırasında ıssız bir adaya düşen 6 ile 12 yaş aralığındaki çocukların öyküsünü anlatıyor. Hikayede kitabın yazarı William Golding çocukların uygarlıktan koparak yaradılışımızdaki vahşiliğe dönmelerini çarpıcı bir dille anlatıyor. Kitap 1963 ve 1990 yılları olmak üzere tam iki kez sinemaya uyarlanmış.

10 – Dövüş Kulübü

dövüş kulübü1996 yılında yayımlanan bir anti-ütopya öyküsü olarak tanımlanıyor Dövüş Kulübü. Kitabı kadar filmiyle de kısa sürede geniş bir hayran kitlesine ulaşan Dövüş Kulübü'nün sinema uyarlamasında Brad Pitt ve Edward Norton gibi usta oyuncular yer alıyor. Bugün ise hikayenin tutkunları filmciler ve kitapçılar olmak üzere ikiye ayrılıyor.

11 – Alacakaranlık

alacakaranlıkStephenie Meyer tarafından yazılan ve 3 kitaptan oluşan bir seri Alacakaranlık. Genç bir kız ile bir vampirin aşkını konu alan kitap bir dönemin gençleri arasında oldukça popülerdi. Bunda kitapların sinemaya uyarlanmasının da etkisi büyük. Kararı size bırakıyoruz; ancak kitapseverlerin serinin başarılı bir biçimde beyazperdeye aktarılması konusunda film yapımcılarına bir hayli düşük puan verdiğini söyleyebiliriz.

12 – Marslı

marslıMars'ta mahsur kalan bir astronotun ilginç yaşam öyküsünü konu alan kitabın yazarı Andy Weir oldukça başaralı bir hikaye kaleme aldı. 2011 yılında yayımlanan filmin 2015 yılında sinemaya uyarlaması ise çok gecikmedi. Filme eleştirmenler ortalamanın üzerinde bir puan verirken, kitap tutkunları hala ikiye ayrılmış durumda.

13 – Hobbit

hobbitJ. R. R. Tolkien'in yazarı Hobbit ile okuyucuyu Yüzüklerin Efendisi hikayesinden çok öncesine, yani yüzüğün bulunuşuna doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Esas kahraman Bilbo Baggins'in maceralarla dolu yolculuğu ise tıpkı Yüzüklerin Efendisi gibi sinemaya aktarılıyor ve oldukça ilgi görüyor. Seri 1 kitap, 3 filmden oluşuyor.

14 – Aşk ve Gurur

aşk ve gururSizi alıp sürükleyecek bir aşk romanı okumak istiyorsanız Jane Austen'ın romanını okumanız, sizi alıp sürükleyecek bir aşk filmi izlemek istiyorsanız ise roman uyarlaması olan 2005 yapımı Aşk ve Gurur filmini izlemeniz gerekiyor. İki farklı gelir düzeyine sahip bir kadın ile adamın neredeyse nefretle başlayan ve zamanla aşka dönüşen hikayesi hem okuyucuyu hem de izleyiciyi etkilemeyi başarıyor.

15 - Not: Seni Seviyorum

not seni seviyorumKocasının ölümü ile hayata küsen Holly'nin, kocasının ölmeden önce ona yazdığı mektuplar ile hayata yeniden tutunmaya çalışmasına göz yaşları ile tanık olduğumuz duygusal, zaman zaman da yüreklendirici hikayesini anlatıyor Not: Seni Seviyorum. Dünyanın pek çok ülkesinde kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başaran kitabın sinema uyarlaması da geniş bir hayran kitlesine ulaştı.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Bu listeye Kelebek eklenmeli diye düşünüyorum.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Harika bir öneri. Sizleri takip ediyorum. Müşterinizi önemsiyorsunuz. Buna müşteri memnuniyeti üst düzey tutar.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Dizi önerilerinden sonra süper bir içerik daha. Çok beğendim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Paylaşım için teşekkürler ve şu dönemde hepsi tekrar izlenebilecek filmler.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)