Herkes Tatildeyken İşe Adapte Olmanın 8 Basit Yolu, Türkiye

Herkes Tatildeyken İşe Adapte Olmanın 8 Basit Yolu

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Herkes Tatildeyken İşe Adapte Olmanın 8 Basit Yolu
Yaz aylarının, çalışan kesim için günlerin biraz daha yavaşladığı, hatta akmadığı bir zaman dilimi olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bu mevsimde çalışma motivasyonu biraz düşüyor, zira sosyal medya hesaplarında yeşil ile mavinin ahengiyle süslenmiş fotoğraflar görmek biraz zorlayıcı olabiliyor. Özellikle tatile çıkamayanlar ya da tatil için biraz daha beklemek zorunda kalanlar için. Tabi tüm bunları düşünerek çalışma motivasyonumuzu geri kazanamayız. Biraz daha sakin olmalı ve motivasyonumuzu yükseltecek yollara başvurmalıyız. Peki, bu yollar neler olabilir diyorsanız sizin için hazırladığımız bu içeriğin çok fazla işe yarayacağını düşünüyoruz.

1 – Sosyal Medyadan Uzaklaşmanın Tam Zamanıdır

sosyal medyaİşe önce sosyal medya hesaplarınız ile aranıza mesafe koyarak başlamalısınız. Zira bu zamanlarda sosyal medya en büyük düşmanınız olacaktır. Düşük motivasyonunuzun en büyük kaynağı bu sosyal mecralar. Hele o Instagram yok mu o Instagram, insanı resmen istifaya zorlar. Zaten ortalık düşman çatlatmaya ant içmiş dostlarımızla dolu. Haliyle siz de bundan fazlasıyla nasibinizi alıyorsunuz. Deniz ve doğa fotoğrafları, bu zaman dilimi içerisinde biraz canınızı sıkabilir. Sosyal medya hesaplarınızı tamamen kapatın demiyoruz ama en azından gün içerisinde değil de, akşam saatlerinde girmeniz motivasyonunuz açısından daha sağlıklı olacaktır.

2 – Kendinizi Motive Etmek İçin Planlı Olmaya Özen Gösterin

planlı olunEğer yaptığınız işi seviyorsanız, bu sizi pek fazla zorlamayacaktır. Planlı olmak, günlük bir yapılacaklar listesi hazırlamak ve o listeye sadık kalmak, işlerinizi kolaydan zora ya da zordan kolaya göre sıralamak, listedeki her işi başarıyla sonuçlandırdığınızı görmek sizi işinize karşı fazlasıyla motive edecektir. İşinizde mutlu geçen bir gün, günün geri kalanını da olumlu şekilde etkileyecektir. Bu sefer akşam yapmanız gereken görevleri de layığı ile tamamlamış olacaksınız. Hatta kendinizi ödüllendirme durumu da oldukça işe yarayacaktır. Günün sonunda sizi huzurlu hissettirecek şeyler neler bir düşünün ve onları uygulamaya koyarak bu görece zor zaman dilimini yenmeye çalışın.

3 – Pomodoro Tekniğini Deneyebilirsiniz

pomodoro tekniğiPomodoro Tekniği, 1980 yıllarında Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş bir çalışma tekniği. Aslında bir zaman yönetim şekli demek daha doğru olur. İtalyanca domates anlamına gelen bu teknik, ismini mutfaklarda kullanılan domates şeklindeki zamanlayıcıdan alıyor. Teknik, 25 dakikalık çalışma + 5 dakikalık mola şeklinde ilerliyor. Bu şekilde tamamladığınız her 30 dakika, 1 pomodoro ediyor. 4 pomodoroyu tamamladığınızda ise 20-30 dakikalık uzun bir mola veriyorsunuz. Buradaki amaç, 25 dakikalık süreyi olabildiğince verimli kullanmak. Bu sürede sizi hiçbir şeyin bölmesine izin vermiyorsunuz. Bu teknikle çalışmayı denediğinizde, zamanın ne kadar hızlı geçtiğini de fark etmiş olacaksınız. Bizce kesinlikle denemeye değer.

4 – Olabildiğinizce Sosyalleşeceğiniz Bir Hafta Olsun

sosyalleşinEğer iş yerinde yakın olduğunuz bir çalışma arkadaşınız tatile çıktıysa, bu hafta olabildiğinizce sosyal geçirmeye çalışın. Eşinizle, sevgilinizle, ailenizle, çocuklarınızla ya da arkadaşlarınızla iş çıkışlarında buluşun ve bir şeyler yapın. Kahve içmek, yemek yemek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, aklınıza gelen ve hoşunuza giden her şeyi yapabilirsiniz. Sosyalleştikçe haftanın ne kadar da çabuk bittiğini fark edeceksiniz. Aynı zamanda akşamları yaptığınız her bir aktivite, sizi bir sonraki güne daha motive bir şekilde hazırlayacaktır.

5 – Hafta Sonlarınızı Tatildeymişsiniz Gibi Değerlendirin

hafta sonlarını değerlendirinYani yaşadığınız şehirde ya da yakınlarında denize girilebilir alanlar, plajlar, beachler varsa oralara gidin. Yoksa havuza gidin. Ormanda piknik yapın. Yakın yerleri keşfedin. İlla ki yapabileceğiniz bir şeyler olmalı. En kötü, şehirde uzun zamandır yapmak istediğiniz ancak çeşitli nedenlerle ertelediğiniz bir şeyi yapın. Tek tavsiyemiz, yapacağınız şey her ne ise biraz serin bir şey olsa iyi olur. Çünkü özellikle büyük şehirler yazın pek çekilir olmuyor açıkçası. Bu nedenle ilk alternatifiniz her zaman denize girmek olsun. Zaten bu aktivite tatili çağrıştırdığından motivasyonunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

6 – İnsanı Tüm Stresinden Arındıran Bir Aktivite Olarak Alışveriş

alışverişe çıkınKadın ya da erkek fark etmeksizin, alışveriş yapmanın geçici de olsa motivasyonu artırıcı bir gücü var. Özellikle iş yerinizde giymek üzere kendinize güzel ve şık kıyafetler alabilirsiniz. Hatta bunu bir de kuaföre gidip, kendinizde yapacağınız küçük bir değişimle de taçlandırabilirsiniz. Bu uzun bir süre daha motivasyonunuzu yukarıda tutmanızı sağlayacaktır. Ayrıca henüz tatile çıkmadıysanız ve önünüzde sizi bekleyen güzel bir tatil varsa, bunun için de ufak bir alışveriş yapabilirsiniz. Kendinizi bir yandan tatile hazırlamanız da motivasyon arttırıcı etkenlerden biri.

7 – Merak Etmeyin Sizin de Sıranız Gelecek :)

sıra sizdeİnsanların, özellikle beyaz yakalıların en büyük motivasyon kaynağı, önlerinde kendilerini bekleyen uzun bir tatildir. :) Herkesin hem mental hem de fiziksel olarak dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyacı var. Eğer henüz tatile çıkmadıysanız, krizi fırsata dönüştürebilirsiniz. Sonuçta şu an herkes tatildeyse, sizin de sıranız gelecek, siz de kendinizi kızgın kumlardan serin sulara atacaksınız elbet. İhtiyacınız olan tek şey biraz sabır. Sabrettiğiniz süreyi de, yukarıda bahsetmiş olduğumuz teknikleri uygulayarak atlatabilirsiniz.

8 – Ve Bir Sonraki Hafta Adaptasyon Sorunu Yaşayan Siz Olmayacaksınız ;)

motivasyonÇünkü o tatile giden arkadaşınız ya da arkadaşlarınız var ya, pazartesi günü yerlerde sürünüyor olacak. Siz ise bizim verdiğimiz taktikleri uyguladığınız için oldukça enerjik bir şekilde haftaya başlamış olacaksınız. Tabi tek motivasyon kaynağınız bu olmamalı. Baktınız ki arkadaşınız kendini gerçekten kötü hissediyor, hemen kendisine geçmişte yazdığımız Tatil Dönüşü İş Sendromunu Atlatmanın 10 Yolu başlıklı içeriğimizi gönderin. Sonuçta siz de bu sendromu yaşayacaklardan biri olabilirsiniz. Sizin de işinize yarayacak çok güzel bilgiler var bu yazıda.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)