Etkileyici Manzaralarıyla Dünyanın En Uzun 7 Tren Yolculuğu, Türkiye

Etkileyici Manzaralarıyla Dünyanın En Uzun 7 Tren Yolculuğu

2 Yorum

Yapmadan Dönme Diley Kuru

Etkileyici Manzaralarıyla Dünyanın En Uzun 7 Tren Yolculuğu
Trenler, uzun mesafeli seyahatlerin en unutulmaz anılarına imza atan araçlarından. En rahatı mı bilemiyoruz ama en rahatlatıcı olduğu su götürmez bir gerçek. Çok az insanın ayak bastığı coğrafyaları görmek, muhteşem manzaralara şahit olmak, kendini farklı hikayelerin içinde bulmak ve hiç tanımadığınız insanların hayatlarına dokunmak, tren yolculuklarına özgü deneyimler. Eğer, dünyaya daha farklı bir açıdan bakmak istiyorsanız, bir tren bileti almanız yeterli olacaktır.

1 – Trans-Sibirya Ekspresi

trans sibirya ekspresiDünyanın en uzun tren yolculuğu olarak bilinen Trans-Sibirya Ekspresi, yaklaşık 5772 millik bir demir yolu hattı üzerinden geçiyor. Pekin, Çin Seddi, Gobi Çölü, Sibirya'nın Baykal Gölü ve Moğolistan'ın göçebe yerleşimleri göreceğiniz manzaralardan sadece bazıları. Yolculuk 8 saat dilimi içeriyor ve hiç durulmazsa 1 hafta sürüyor. Asya'nın en güvenilir, rahat ve etkileyici yolculuğu olan Trans-Sibirya Ekspresi için bilet fiyatları ise 600 Dolar ile 1000 Dolar arasında. :(

2 – Eastern & Oriental Ekspresi

eastern oriental ekspresiYaklaşık 1200 millik bir tren yolculuğunu kapsayan Eastern & Oriental Ekspresi, Singapur, Bangkok ve Malezya'yı içeriyor. Güneydoğu Asya üzerinde üç ya da dört gün süren Eastern & Oriental Ekspresi'ni farklı kılan bir özelliği ise trenin içinin oldukça özel ve zengin bir şekilde dekore edilmiş olması. Özellikle yalnız gezginler için harika bir alternatif olan Eastern & Oriental Ekspresi için bilet fiyatları 2000 Dolar ile 9000 Dolar arasında. :(

3 – Trans-Kanada Ekspresi

trans kanada ekspresi2775 millik masalsı bir yolculuğa çıkaran Trans-Kanada Ekspresi, görkemli dağlar ve derin ormanlar arasından geçerek, 3 gün boyunca maceraperestleri etkileyici manzaralarla buluşturuyor. Yolcularını Kanada'nın karlı kaplı nefes kesici manzaraları ile buluşturan Trans-Kanada Ekspresi, Toronto'dan başlıyor ve Vancouver'da sonra eriyor. Pencereden baktığınızda, bir geyik ya da ayı ile karşılaşmanız da olası bu yolculukta.

4 – California Zephyr

california zephyrDünyanın en uzun tren yolculuklarından biri olan California Zephyr yolculuğu, yaklaşık olarak 51 saat 20 dakika sürüyor. Amerika'nın Chicago kentinden başlayan ve Pasifik kıyılarına devam eden California Zephyr, Amerika'nın Orta-Batısı'nı geçip, Rocky ve Sierra Nevada Sıradağlarını aşıyor. Yol boyunca cennet misali manzaralara sahne olan tren, Emeryville'de sona eriyor.

5 – The Indian Pacific

the indian pacific 3 gece 4 gün süren ve Batı Avustralya'nın Perth kentinden Sidney'e uzanan The Indian Pacific, Avustralya'nın geniş coğrafyasını gözler önüne seriyor. İhtişamlı dağ ve orman manzaralarının yanı sıra, heybetli şelaleleri de görebileceğiniz The Indian Pacific, trenle doğanın derinliklerine inmek gibi bir his uyandırıyor.

6 – Vivek Ekspresi

vivek ekspresiHindistan'ın en uzun tren yolculuğu olan Vivek Ekspresi, 80 saatlik bir yolculuğu kapsıyor. Hindistan'ın Didrugarh şehrinden başlayıp, Kanyakumari şehrinde son bulan Vivek Ekpsresi, toplam 57 duraktan oluşuyor.

7 – Mavi Tren

mavi trenGüney Afrika'yı Mavi Tren'in pencerelerinden izlemek, hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız bir deneyim olacak hiç şüphesiz. Pretoria kentinden hareketle Cape Town'a giden Mavi Tren, bu yolculuğunu 27 saatte tamamlıyor. Yolculuğun en ilgi çekici noktaları Küba puroları ve gurme yemekleri. Hareket eden lüks bir otele benzetilen Mavi Tren'in asıl dikkat çekici yanları ise elbette ki Güney Afrika'nın tarım arazileri, ormanları ve üzüm bağları.

Bonus: Doğu Ekspresi

doğu ekspresiAnkara'dan Kars'a uzanan masalsı bir yolculuk Doğu Ekspresi. 24,5 saatlik yolculuk süresiyle belki bu saydıklarımız arasında en uzunu olmayabilir ancak en ulaşılabilir olanı. Eski Türk filmlerinde gördüğümüz kompartımanlı bir tren olan Doğu Ekspresi, son zamanlarda ciddi bir fenomen haline geldi. Anadolu'nun sahne arkasını görebileceğiniz, benzersiz manzaralara şahit olacağınız, şaşırtıcı hikayeler dinleyeceğiniz bir terapi yolculuğu olan Doğu Ekspresi, herkesin yaşaması gereken bir deneyim.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Türkiye'den Doğu Ekspresi dışında başka tren hattı yok mu? Mesela Avrupa'ya.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Tabi ki tren yolculuğunu seviyorum. Avrupa tren yolculuğunu yapmak isterim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)