En Sık Yapılan 8 Seyahat Hatası

3 Yorum

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

En Sık Yapılan 8 Seyahat Hatası
Seyahat etmeyi seviyor ve sık seyahat ediyorsanız edindiğiniz deneyimler sonucu ders çıkardığınız hatalar mutlaka vardır. Hatta bazıları öyle içinize oturur ki bir daha yapmamak için bütün önlemleri alırsınız. Biz de maddi ya da manevi olarak sizi sıkıntıya sokacak bu hataları yaptıysanız kendinizi yalnız hissetmeyin, yapmadıysanız da şimdiden dikkatli olun diye sık yapılan seyahat hatalarını sıralayalım dedik. Bakalım bunlardan hangileri başınıza geldi ve sizde asla unutamayacağınız birer anı oldu. :)

1 – Gidilecek Yerler Listesini Önceden Hazırlamamak

sık sık yapılan seyahat hatalarıProgramlı hareket etmek bir seyahat planının en önemli detaylarındandır. Neden mi? Çünkü bu sayede hem zamandan kazanır hem de tatil dönüşü görme fırsatınızın olmadığı yerler yüzünden pişmanlık yaşamazsınız. Gideceğiniz yerlerin haritadaki konumları, nereye ne kadar vakit ayırmak gerektiği ve nasıl ulaşabileceğinize dair önceden edindiğiniz bilgiler, size pürüzsüz bir seyahat deneyimi sunar. Siz de saatlerce en meşhur restoranı araştırmak ya da yolda gördüğünüz herkese adres sormak yerine enerjinizi tüketmeden, kaliteli bir tatil geçirebilirsiniz.

2 – Havalimanında Döviz Bozdurmak

havalimanında döviz bozdurmakHavalimanlarında döviz bozdururken alınan komisyon oranları normalinden çok çok daha yüksek. Bu nedenle eğer yurt dışına çıkıyorsanız zarara uğramamak için çok zorda kalmadıkça burada döviz bozdurmamalısınız. Euro ve Dolar alacaksanız zaten işlemlerinizi şehir içindeki döviz bürolarında yapabilirsiniz. Buraya kadar hiçbir sorun yok; fakat gelelim kendi para birimini kullanan ülkelere. Bu durumda izlemeniz gereken yöntem bize göre çok basit. Uçaktan indiğinizde şehir merkezine ulaşabilmeniz için haliyle o ülkenin para birimine ihtiyaç duyacaksınız. İşte bu durumda elinizdeki tüm para olan Euro veya Dolar'ı havalimanında bozdurmak yerine merkeze gitmek için kullanacağınız aracın önceden fiyatını öğrenerek yalnızca küçük bir miktar çevirmelisiniz.

3 – Konaklama Tesisinin Merkeze Çok Uzak Olması

en sık yapılan seyahat hatalarıŞehir merkezine uzak bir yerde konaklamak, seyahatinizin yollarda geçmesi, daha doğrusu heba olması demek. Özellikle kendi aracınızla seyahat etmiyorsanız toplu taşıma kullanmak ya da yürümek zorunda olduğunuz yollar, sandığınızdan daha sıkıcıdır ve bir hayli vakit kaybıdır. Her ne kadar dünyanın her yerinde merkezde yer alan birimlerin gecelik fiyatları diğerlerine kıyasla daha yüksek olsa da toplu taşıma ya da taksiye vereceğiniz parayı düşündüğünüzde orta yolu bulmanız mümkün. Üstelik böylesi ilk kez gittiğiniz ve çevresini çok iyi bilmediğiniz bir yer için çok daha güvenli.

4 – Restoran Rezervasyonlarını Yaptırmamak ve Müze Biletlerini Almamak

seyahat hatalarıTatilde, yani bütün bir yıl heyecanla beklediğiniz o keyifli zaman dilimindesiniz. Haliyle size sıkıntı verecek şeyler yaşamak da istemiyorsunuz. Mesela müze girişinde saatlerce bilet sırası beklemek ya da herkesin söz ettiği meşhur restoranda yalnızca rezervasyonunuz olmadığı için yemek yiyememek eminiz ki karşılaşmak istemediğiniz durumlardandır. Özellikle gittiğiniz yerin en yoğun sezonuysa bu yaşayacaklarınız sizi çileden çıkaracak hale gelebilir. İşte bu nedenle biz her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini düşünüyoruz. Yani seyahat tarihlerinizi belirlediğiniz anda müze gezecekseniz mutlaka müze kart almanız ya da online biletlerinizi satın almanız, restoranlar için ise rezervasyon yaptırmanız size saatler kazandıracaktır.

5 – Yanına Gereğinden Fazla Eşya Almak

tatilde fazla eşya taşımaSeyahat sırasında yanına gereğinden fazla eşya almak herkesin hayatından bir kez de olsa yaptığı hatalardan biridir. Hatta tahmin ediyoruz ki hala aynı hatayı yapmaya devam edenlerimiz vardır. Fakat şunu belirtelim bu davranış size fazla yükten başka bir şey vermediği gibi üstüne bir de sizi bir hayli yoracaktır. Unutmayın ki seyahatinizde birden fazla yer değiştirecekseniz ya da özel aracınızla seyahat etmiyorsanız o valizi ya da sırt çantasını taşımak zorunda olan yine siz olacaksınız. Üstelik yanınıza aldığınız eşyaların yarısından çoğunu hiç valizden çıkarmadan eve geri getireceksiniz. Bunu için biz birkaç parça üst ve alt alıp, onları farklı kombinler halinde kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Tabi olası durumlar için her daim bazı yedek kıyafetler almakta da fayda var.

6 – Ucuz Uçak Bileti Bulduğun İçin Şehri Araştırmadan Gitmek

indirimli uçak biletleriHer ne kadar seyahat etmek size yeni anılar biriktirme, bakış açınızı değiştirme ve ufkunuz açma gibi pek çok değer kazandırsa da seyahatiniz esnasında sizi maddi ya da manevi açıdan zora sokacak bir durumla karşılaşmak istemezsiniz. Seyahat edeceğiniz yerleri önceden araştırmak ve konaklamadan yeme-içmeye kadar her detayı irdelemeden hesapsız yola çıkmak da ne yazık ki sizi zor duruma sokacak durumlardandır. Bu nedenle yalnızca uçuş firması size indirimli uçak bileti sundu diye yola çıkmak sizi büyük bir hayal kırıklığına uğratabilir. Örneğin ucuz uçak bileti alarak hesaplı diye çıktığınız yolda yüksek vize ücreti, uçuk konaklama fiyatları ve pahalı kafeler bütçenizi zorlayabilir hatta sizi borca sokacak hale bile getirebilir.

7 – Havalimanında Yemek Yemek

tatilde en sık yapılan hatalarDöviz bozdurmadan sonra yapmamanız gereken bir diğer şey kesinlikle havalimanının yeme-içme hizmetlerinden faydalanmak diyebiliriz. Zaten bir kez böyle bir hata yaptıysanız ya da yapmak durumunda kaldıysanız bir sonrakinde aynısını yapmayacağınıza eminiz. Çünkü hiç kimse havalimanında bir simit için 21 TL ya da bir bardak kahveye 32 TL vermek istemeyecektir. Eğer havalimanında uzun saatler geçirmek durumundaysanız bunun yapabileceğiniz şeyler oldukça basit aslında. Çantanızda ve valizinizde evinizde hazırladığınız minik sandviçler koyabilir, mataranızda içeceğinizi taşıyabilirsiniz.

8 – Paranızı Kontrolsüz Harcamak

tatilde kontrolsüz para harcamakNereye seyahat edeceğinizi belirledikten sonra aşağı yukarı ne kadar bir bütçeyle yola koyulacağınızı hesaplar ve adımlarınızı ona göre atarsınız. Fakat öyle durumlar olur ki harcamalarınız planlarınızla tutmaz ve sizi zora sokacak durumlarla karşılaşırsınız. İşte bu sıkıntıları yaşamadan tatilinizin ilk gününden son gününe kadar yanınızda olan paranın hesabını yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle İlk 3 gün krallar gibi yaşayıp sonra otelden çıkamayacak hale gelmek istemiyorsanız seyahatinizin ilk gününden son gününe kadar bütçe kontrolü yapmayı, hatta eğer mümkünse olası aksilikler için yanınıza bir miktar fazla para taşımayı ihmal etmemelisiniz.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Her alışverişte mutlaka fiyat sorun ve pazarlık yapın. Aksi takdirde bu ürünü zaten alacak ihtiyacı var düşüncesiyle fiyatın iki katını ve hatta üç katını sizden alan insanlar olduğunu unutmayın. Bunu yaşadığım için yazdım.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

00.00'dan sonraki uçuşlarda tarihi karıştırıp, uçuş kaçıran çok gördüm. :D

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Kendinizin ya da ekibinizdeki birinin dil bilmemesi.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)