Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: Uzungöl, Türkiye

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: Uzungöl

1 Yorum

Rota Önerileri Burak Delibacak

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: Uzungöl
Uzungöl, Trabzon'a dair tatil planları yapan gezginlerin her daim ilgisini çeken bir doğa harikası. Göl, son yıllarda sık sık çevresindeki çarpık yapılaşma ile anılıyor. Üstelik yaz aylarında kalabalıktan dolayı çevresinde deyim yerindeyse iğne atsanız yere düşmeyecek bir atmosfer oluşuyor. Lakin tüm bunlara rağmen Uzungöl, bünyesinde güzellikler barındırmaya ve bunları konuklarına cömertçe sergilemeye devam ediyor.

Heyelan Sonucu Oluşmuş Doğa Harikası

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: UzungölTrabzon'un en çok tanınan doğal güzelliklerinden biri olan Uzungöl, Çaykara'ya bağlı Şerah Köyü'nün hemen yanı başında yer alıyor. Gölün oluşumuna, Haldezin Deresi'nin aşağı kısmında meydana gelen bir heyelan sebep olmuş.

Göl, yapısı itibarıyla adının hakkını fazlasıyla veriyor. Yaklaşık 1.000 metrelik uzunluğa ve 500 metrelik genişliğe sahip. Doğa harikası, günümüzde 500 bin hektarlık alanı kaplıyor. Fakat orijinal boyutu elbette bu değilmiş. 2004 yılında Devlet Su İşleri tarafından gerçekleştirilen rusubat temizliği sonrasında alanı %67 oranında genişlemiş.

Ancak zaman içerisinde meydana gelen genişleme, sadece gölün alanı ile sınırlı kalmamış. Sosyal medyada hakkındaki övgülerin artması ile birlikte Trabzon'un bu cennetten çıkma bölgesine yönelik merak da yoğunlaşmış. Haliyle çevresindeki köy, epey hormonlu şekilde büyümüş ve doğallığını önemli ölçüde yitirmiş. İşin ilginç yanı, 1989'dan beri göl ve çevresinin koruma alanı statüsünde olması bile bu durumun yaşanmasını engelleyememiş.

Uzungöl'de Neler Yapılır?

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: UzungölYüzleşmek durumunda kaldığı çarpık yapılaşma tehlikesi ve buna bağlı kirlilik sorununa rağmen Uzungöl, halen daha konuklarına paha biçilemez aktivite fırsatları sunmaya devam ediyor.

Uzungöl'de gerçekleştirilebilecek aktivitelerin başında, doğa yürüyüşü geliyor. İsterseniz bölgede düzenlenen turlara katılarak ya da bireysel olarak yürüyüş parkurlarını arşınlayabilirsiniz. Böylece gölün çevresindeki doğal güzellikleri ilk elden tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz. Yürümekten hoşlanmıyorsanız, ATV, deniz bisikleti ya da safari turu seçeneklerine de yönelebilirsiniz.

Yürüyüş yaparken çevredeki tepelerin üst kısımlarına doğru giderseniz, fotoğraflarını çekmeye değer epey güzel manzaralar yakalayabilirsiniz. Ancak siz farklılık peşindeyseniz, yaz aylarında yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Yalnız havada kalma süresi pek uzun değil. Uçuşlar genelde 10-15 dakika sürüyor.

Uzungöl'de Nerede Konaklanır?

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: UzungölUzungöl kıyısında özelikle ilkbahar ve sonbahar aylarında birkaç gün geçirirseniz hem mental hem de fiziksel olarak tazelenme imkânı bulabilirsiniz. Bu imkândan faydalanmanın peşine düştüğünüzde ortaya çıkan konaklama ihtiyacınızı gidermek içinse farklı seçeneklere yönelebilirsiniz.

Eğer doğayla iç içe olmayı seven bir gezginseniz, konaklama ihtiyacınızı bölgedeki kamp alanları aracılığıyla giderebilirsiniz. Uzungöl çevresindeki kamp alanlarının büyük kısmı, çadır kuracakların ya da karavanlarıyla bölgeye gelenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiş.

Benim gibi siz de tatilde ev konforundan vazgeçemeyenlerdenseniz, farklı konseptlerdeki Uzungöl otelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Yalnız göle ilginin yaz aylarında epey artmasından dolayı çat kapı gidildiğinde boş oda bulmak, bir mucizenin gerçekleşmesiyle eş anlamlı hale bürünüyor. Tabii erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirerek, bu durumun üstesinden rahatça gelebilirsiniz.

Uzungöl'de Ne Yenir?

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: UzungölBu soruya cevap bulmak aslında epey kolay. Zira Uzungöl, konuklarına gastronomik anlamda tam bir Doğu Karadeniz deneyimi yaşatıyor. Yani mıhlamadan karalâhana sarmasına, hamsili ekmekten sütlaca kadar bölge mutfağına özgü birçok tarifin tadına gerek bölge otellerinde gerekse de restoranlarda bakabilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam, bu seçenekler arasında alabalığa öncelik tanırdım. Zira bir usta tarafından hazırlandığı takdirde tadına doyum olmuyor.

Uzungöl'e Nasıl Gidilir?

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota: UzungölUzungöl ile Trabzon kent merkezi arasında yaklaşık 99 kilometre mesafe bulunuyor. Bağlı olduğu Çaykara ilçe merkezine uzaklığı ise 19 kilometre civarında. Göle kolayca ulaşabilmek adına Of üzerinden Cumapazarı-Dernekpazarı-Çaykara rotasını takip etmeniz yeterli. Kiraladığınız ya da kendinize ait araç ile kışın Uzungöl'e seyahat edecekseniz, kar yağışına karşı önleminizi almayı sakın unutmayın. Yılın geri kalan bölümlerinde de ani yağmur ihtimali her daim bulunuyor.

Kendi aracınız yoksa veya bütçeniz araç kiralamaya müsait değilse, Trabzon'un merkezinden kalkan otobüslerde yerinizi alabilirsiniz. Seferler, yıl boyunca bir tur şirketi tarafından organize ediliyor. "Zaten tüm yıl şehir içi trafikle boğuşuyorum. En azından tatilde bu stresi yaşamayayım!" diyorsanız, bu seçeneğe yönelebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Uzungöl artık bitmiş.her yer inşaat.Ayder den sonra burayı da bitirmişler.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)