Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Paylaş
Mert Bekçi  
Eklenme: 10 Şubat 2023
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi
Kayseri’nin simgesi olan Erciyes gezilecek yerleri, güvenli ve eğlenceli kayak imkânı, bulutları delen zirvesi ile İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük dağı. Kış turizmi, dağ tırmanışı, yaylı turizmi, yürüyüş ve spor imkânları ile yerli – yabancı turistlerin objektifine takılan Erciyes Dağı, aynı zamanda Türkiye’nin de popüler turizm noktaları arasında. Siz de unutulmaz bir kış tatili ve kayak deneyimi planlıyorsanız, Erciyes hakkındaki tüm merak ettiklerinize yanıt alabileceğiniz içeriğimizi okumaya devam!

Erciyes Dağı Hakkında Önemli Bilgiler

Tepesinden hiçbir zaman eksik olmayan karı, bulutları aşan büyüleyici zirvesi ile Erciyes Dağı, Kayseri’nin sembolü. İç Anadolu Bölgesi’nin birinci, Türkiye’nin beşinci en büyük dağı olan Erciyes Dağı, 3916 metre yüksekliğe sahip olup ziyaretçilerini her mevsim bembeyaz manzaralara davet ediyor. 30 milyon yıl öncesine uzanan patlamalar ile beraber Kapadokya’nın da oluşmasını sağlayan Erciyes Dağı, aslında sönmüş bir volkan. Hititlerin buraya “Beyaz Dağ” demesinin sebebi de muhtemelen erimeyen karlarından ileri geliyor. Türkiye’de dağcılık, buzul tırmanışı, kayak gibi kış aktiviteleri denildiğinde de akla ilk gelen adreslerden biri burası. Dahası, yaz aktiviteleri olarak da trekking Erciyes Dağı ve çevresinde çokça rağbet görüyor.

Erciyes Dağı Nerede?

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

İlkin Erciyes Dağı nerede yanıtlayacak olursak; Kayseri’nin 25 km güneybatısında konumlanan Erciyes Dağı, Sultansazlığı adındaki ovaların yanında yükseliyor. Sultansazlığı Milli Parkı ile arasında yaklaşık 75 km’lik bir mesafe var. Kayseri Merkez ile Erciyes Dağı arasındaki mesafeyi ise araçla ortalama yarım saatte tamamlamak mümkün. Çevresinde ek olarak harabeler, kayak merkezi, mağara, göl gibi yayla gibi pek çok doğal yer olması da Erciyes Dağı’na gitmişken farklı gezi rotaları oluşturmaya yardımcı oluyor.

Erciyes Dağı’na Nasıl Gidilir?

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Kayseri Erkilet Havalimanı’na indikten sonra dağa ulaşmanız için yaklaşık 30 km’lik bir mesafe kalıyor. Özellikle uzak kentlerden gelenler, zahmetli bir araç yolculuğu yerine havayolu ile şehre inip kalan yolu araçlarla, otobüsler ile tamamlayabiliyor. Araç kiralamayacaksanız havalimanına indikten sonra taksi ya da kayak merkezi yakınlarından geçen toplu taşıma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Son olarak demiryolu ulaşımı da önemli bir alternatif. Kayseri Tren Garı’na gitmek için Ankara – Kars / Kars – Ankara rotasında ilerleyen Doğu Ekspresi’ne de binebilirsiniz. Kayseri’den de geçen Doğu Ekspresi, aynı zamanda unutulmaz ve nostaljik bir tren yolculuğu için de gayet ideal. Bununla beraber, şehrin tren garından geçen farklı rotalar da var. Dilerseniz, hemen Erciyes Otelleri sayfamızdan da tesisleri keşfedebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Erciyes Kayak Merkezi, muhtemelen bölgeye gelmenizin birincil sebebi. Dağ ile kayak merkezi arasında ise yaklaşık 4,5 km’lik bir mesafe var. Dolayısıyla kayak merkezine geldiğinizde aslında Erciyes Dağı’na da ulaşmış oluyorsunuz. Erciyes Kayak Merkezi’ndeki kayak aktivitelerini deneyimlemek içinse en uygun tarih aralığı Aralık – Şubat ayları arası kabul ediliyor. Tabii ki mevsime göre aslında Kasım – Mayıs ayları arasında da gidip kayak yapmak mümkün. Yarım yıllık bu uzun süreçte bölgeye amatör ve profesyonel pek çok sporcu akın ediyor.

Erciyes Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı ise 21 cm dolaylarında. Beklenen kar yağışlarının oluşamaması nedeniyle 300 bin ton suni karlamanın yapıldığı kayak merkezi yeni sezonunu 21 Aralık 2022’de açtı. Dolayısıyla sonraki yıllarda bölgeye gidecekseniz bu durumları da takip etmenizde yarar var. 3916 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı’na kurulu olan kayak tesislerinin yüksekliği 2150 – 3400 metre. Bölgede karasal iklim hâkim.

Erciyes Kayak Merkezi Pistleri

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Farklı eğimlerde arazilere sahip olan Erciyes Dağı’nda, toplam 112 km uzunluğuna ulaşan 40’a yakın pist var. Tekir, Hacılar, Hisarcık ve Develi kapılarındaki pistleri ile hem acemi hem de profesyonel kayakçılara hitap eden kayak merkezi, 18 mekanik pist ağına da sahip. Ayrıca pistlerdeki aydınlatmanın yeterli olması sayesinde akşam ve geceleri de kayak yapmanız mümkün. 1 km’lik, 500 m’lik gibi farkl uzunluklara sahip pistler, çeşitli zorluk dereceleri ile de uzman kayakçılardan hobi amaçlı deneyimlere kadar kayak meraklılarının beklentilerini karşılıyor.

Erciyes Kayak Merkezi'nde Yapılan Kış Sporları

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Güvenli ve teknoloji donanımlı pistleri ile Erciyes Kayak Merkezi eşsiz bir kayak deneyimi vadediyor. Bölgede yapılacak birincil aktivite de dolayısıyla tabii ki kayak. Gittiğiniz gibi kayak takımı kiralayabilir ve uzman hocalar eşliğinde kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. Bununla beraber Erciyes’te yapılacak aktiviteler bunlarla sınırlı değil. Kızak ve kar motoru turu gibi aktivite imkânları da var. Ayrıca “Gondol” taşıma sistemine sahip kayak merkezi, böylece emsalsiz manzaralara tanıklık etmenizi de sağlıyor. Kapalı teleferiklerle zirveye doğru çıkabilir, kartpostal harikası manzaraları fotoğraflayabilirsiniz. Son olarak çocuk oyun parklarına sahip olduğu için Erciyes Kayak Merkezi, çocuklu aileler için de gayet ideal.

Erciyes Kayak Merkezi'nde Yapılacak Diğer Aktiviteler

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Kış turizmi ve kış sporları için biçilmiş kaftan olan Erciyes Kayak Merkezi, dağ tırmanışı, yayla turizmi, hatta yazları trekking için de çok ideal. Böylece kayak, kızak gibi kış sporlarını tercih etmiyorsanız da yine kayak merkezinde size hitap eden etkinlikler var. Kayseri’nin Hacılar ilçesine bağlı Hürmetçi Mahallesi’nde ise büyüleyici yılkı atlarını yakından görebilirsiniz.

Kayseri ve Erciyes’te Gezilecek Yerler

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Peki kayak merkezi dışında Erciyes'te nereleri gezebilirsiniz? Yukarıda da adı geçen Hürmetçi Köyü’ne mutlaka gitmenizi öneririz. Burada meşhur yılkı atlarını yakından, canlı bir şekilde görmenin büyüleyici deneyimini yaşamadan dönmeyin. Bunun dışında civarda gezip keşfedebileceğiniz diğer yerleri sizin için sıraladık!

Mimar Sinan Evi

Osmanlı Devleti’nin en seçkin mimarlarından Mimar Sinan’ın eserleri, geçen onca yüzyıl gösteriyor ki birer abide. Kayseri’nin Ağırnas Mahallesi’nde doğduğu ev ise bugün müze olarak vasfını koruyor. Buradaki taş evin zemin katında kemerler, yer altı odaları, buğday saklama deposu gibi pek çok yer var. Mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan Mimar Sinan Evi sayesinde Osmanlı devri baş mimarının doğduğu evi keşfedebilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi

Kayseri’nin en büyük ilçesi Melikgazi’de bulunan Meryem Ana Kilisesi’nin tam emin olmamakla birlikte 19. yüzyılda ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Bunun sebebi ise kilisede, bu yüzyılda yaygın olarak görülen üçgen alınlıklı düzenlemelerin olması. İlave ve onarımları ile bugünkü şeklini alan Meryem Ana Kilisesi, bugün kültür amaçlı bir kullanıma sahip. 24 saat açık kütüphanesi de dikkat çekiyor.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Selçuklu Uygarlığı Müzesi, “Çift Medrese” olarak da tanınıyor. Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yıllarında yaptırılan medrese, sade mimarisi ile dikkat çekiyor. Anadolu mimarisinin önemli yapılarından olan Selçuklu Uygarlığı Müzesi, bugün bir müze olarak ziyaretçilere açık. Selçuklu ve yakın dönemine ait eserlerin sergilendiği müzede, etkileşimli ve teknolojik aletler de Selçuklu medeniyeti hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

Hunat Hatun Cami ve Külliyesi

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Alaeddin Keykubad'ın karısı, II. Keyhüsrev'in annesi Mahperi Hatun tarafından 1237-1246 yılları arasında inşa ettirilen yapı; cami, medrese, türbe ve hamamdan oluşan bir külliye. Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden biri olan Hunat Hatun Cami ve Külliyesi’nin batı cephesinde yer alan ana giriş kapısı da eşsiz bir süslemeye sahip.

Agios Prokopios Kilisesi

Melikgazi’de bulunan Agios Prokopios Kilisesi, 19. yüzyıl yapımı bir Ortodoks kilisesi. Şu an aktif olarak açık olmasa da mübadele sonrası şehri terk etmek zorunda kalan mübadiller ziyaret geldiğinde kilise ibadete açılabiliyor(muş).

Milli Mücadele Müzesi

Melikgazi ilçesinde bulunan Milli Mücadele Müzesi ilkin 1893’te bir idadi olarak hizmet girmişti. Öğrenci sayısı artınca mevcut okulun temelleri 1903’te atıldı. 1915 senesinde Sultanî’ye dönüştürülen Milli Mücadele Müzesi, İstiklal Harbi devam ederken 1921’de TBMM toplantılarına hazır hale getirildi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol neticesinde 02.05.2016 tarihinde müzeye dönüştürülen yapı, Mustafa Kemal Atatürk’ün de ziyaret ettiği, yağlıboya tablosu hediye ettiği bir yerdi. Öyle ki okulun son sınıf öğrencilerinin eğitimlerini yarıda bırakıp cepheye gittiği yapı, bu açıdan İstiklal Harbi’ne yönelik kahramanlık hikayelerinin de olduğu bir yer.

Kayseri Kalesi

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Antik Roma’ya kadar uzanan tarihi ile Kayseri Kalesi, Romalılardan başlayarak Bizanslılar, Danişmentliler, Selçuklular, Dulkadiroğulları, Karamaoğulları ve Osmanlı Devleti’ne kadar el değiştiren bir yapı. Dış kale ve iç kale olarak ikiye ayrılan Kayseri Kalesi, bölgedeki tarihin izlerini araştırmak için de çok önemli bir yer. Kale, kentin en büyük ilçesi Melikgazi’de yer alıyor.

Sultansazlığı Milli Parkı

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Tarihî yerlerin ardından doğa harikası bir yerde huzurlu saatler geçirmek içinse mutlaka Sultansazlığı Milli Parkı’nı ziyaret etmek gerek. Erciyes Dağı’na yakın olduğu için de kayağın öncesi & sonrasında Sultansazlığı Milli Parkı’na geçebilirsiniz. Piknik, doğanın içerisinde, oksijeni içinize çeke çeke bir yürüyüş için gidebileceğiniz park, fotoğrafçılık ve kamp için de tercih ediliyor. Bölgedeki meşhur Yay Gölü ve yeşillikler içindeki atmosferi de huzura doymanızı sağlıyor.

Ağırnas Yeraltı Şehri

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Yer altında şehir mi olur, demeyin. Eski ve antik çağlarda bu yerleşim anlayışı oldukça yaygındı. Mimar Sinan’ın doğduğu Ağırnas’taki yeraltı şehri kalıntıları, dehliz ve mağaraları ile ilgi uyandırıyor. M.S. 1 – 13 yılları arasında sık kullanıldığı tahmin edilen Ağırnas Yeraltı Şehri, son yıllarda yapılan bakım ve temizlik çalışmaları sayesinde turizme açılmış durumda.

Soğanlı Vadisi

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Kayseri’ye yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Soğanlı Vadisi; güvercinlik, mağara, barınak, kilise ve manastır olarak kullanılan enteresan kaya oluşumları ile bir doğa mucizesi. Roma devrinden kalan kiliseleri ile ünlü olan vadideki en ünlü kiliseler ise Aziz Barbara (Tahtalı), Karabaş, Kubbeli ve Yılanlı kiliseleri.

Erciyes'te Nerede Kalınır?

Dağların Zirvesinde Olmak: Erciyes Tatil Rehberi

Erciyes Kayak Otelleri son derece lüks ve konforlu bir konaklama vadediyor. Yılbaşı oteli, aile dostu gibi farklı pek çok konsept ve tema ile şekillenen kayak otelleri sayesinde kayak merkezine yakın bir tesiste konaklayabilirsiniz. Örneğin, Mirada Del Lago bölgedeki en popüler otellerden biri. 105 odalı otel, şehir merkezine 25 km, havalimanına ise 28 km uzaklıkta. Farklı oda tipleri ile misafirlerinin beklentilerini karşılayan Mirada Del Lago, kayak, trekking, tırmanış, dağ bisikleti, ATV safari gibi etkinlik imkânları sunuyor.

Aile dostu konsepti ile aferin alan DAS 3917 ise 72 odalı olup Türk ve dünya mutfağı ile zenginleştirdiği menüsüyle övgü topluyor. Büyük SPA merkezinde ise Türk hamamı, sauna, kapalı yüzme havuzu, masaj, fitness, mini kulüp, balo salonu gibi imkânları var. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan DAS 3917, deluxe oda, aile odası, king süit gibi oda seçeneklerine sahip.

Aile dostu konsepti ile öne çıkan Ace Kite Otel Erciyes ise Erciyes Kayak Merkezi’ndeki popüler bir diğer otel. Kış sezonu boyunca hizmet veren Ace Kite Otel Erciyes, toplam 17 odaya sahip. Ayrıca 2 telesiyej ve 3 teleski bulunan piste de otelin konumu sıfır noktasında. Açık büfe kahvaltı ile güne başlayabileceğiniz Ace Kite Otel Erciyes, ücretli & ücretsiz aktiviteleri ile de eşsiz bir kış turizmi sunuyor.

Dilerseniz, farklı rotalar için Kayak Tatilli Rotaları içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.