Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 12 Eylül 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Balıkesir’in en gözde tatil beldesi konumunda, yıllardır yazlıkçılar tarafından tercih edilen, ailecek keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Burhaniye Ören, yanı başında yer alan Kaz Dağları’nın temiz havası, Edremit Körfezi’nin yamacında konumlanması nedeniyle tabiatın en güzel manzaralarını yerli ve yabancı ziyaretçilerine sunmakta. Yıllardır aileler tarafından tercih edilen, geçmiş dönemde yazlık sitelerin oluşturduğu bir yerleşim modeline sahip olan Ören, uygun bütçeli tatil beldeleri arasında yer alması nedeniyle de oldukça tercih edilmektedir. Zeytin ağaçları ile çevrili, mis gibi temiz havasını solumak, mavi bayraklı tertemiz plajlarında yüzmek ve sevdiklerinizle güzel ve keyifli bir tatil geçirmek isterseniz, rotanızı bu sene Burhaniye Ören’e çevirmeye ne dersiniz?

Burhaniye Ören Nasıl Bir Yer?

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

{ad:0} Burhaniye Ören, geçmiş dönemde sayfiye yeri amacıyla kullanılırken günümüzde hem İstanbul’a olan yakınlığı, hem aileler için uygun bir tatil beldesi olması hem de Ege ve Akdeniz’deki birçok tatil beldesine göre uygun fiyatlı tatil yerleri arasında yer alması sebebiyle tatilciler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ören, tertemiz denizi, uzun plajları, Kazdağları ile çevrili tabiatı nedeniyle hem mavi hem de yeşilin her tonunu görebileceğiniz şirin bir tatil beldesidir. Burhaniye Ören’de yaşamak isteyenler ya da kısa süreli de olsa bu deneyimi tecrübe etmek isteyenler apart otel kiralayarak, Burhaniye’yi ve Ören’i daha yakından tanıyabilirler.

Burhaniye Ören’in Tarihi

Ören Mahallesi antik çağdaki Adramytteion kentinin merkezi olarak biliniyor. Döneminde antik liman olarak da kullanılan Burhaniye’de döneme ait mezar kalıntıları, antik kente dair bulgular ve tarihi eserler mevcuttur. Antik döneme ait kazılar Burhaniye yerleşim yeri olduktan epey sonra başladığı için çok sayıda tarihi eser kaybedilmiş ya da yok edilmiştir. Yakın tarihine gelirsek Ören Mahallesi 1960 yıllarda kurulmuş ve yerleşime açılmıştır. Yazlık site konutları inşa edilmesiyle başlanan süreçte, Burhaniye Ören Mahallesi dört mevsim yaşanan bir mahalle haline gelmiştir. {product:38092}

Burhaniye Ören Ne Zaman Tercih Ediliyor?

Burhaniye Ören, yazlıkçıların yanı sıra dört mevsim yaşamın olduğu bir beldedir. Genel olarak Ören’de sezon geç açılır fakat erken kapanır. En yoğun olduğu dönem Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Eylül sonlarına kadar sezonun devam ettiği Ören’i deniz tatili için Temmuz-Ağustos aylarında tercih edebilir, daha sakin ve sessiz bir dönem ihtiyacınızda ise balık sezonunun başladığı Eylül ve Ekim aylarında da Ören’e gidebilirsiniz. Daha sakin ve ılıman bir hava ikliminin sürdüğü sonbahar aylarında Ören oldukça keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Burhaniye Ören Nerede?

Ege Bölgesi’nde Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı olan Ören, Balıkesir’e 52 km, Burhaniye ilçe merkezine ise 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Burhaniye Ören’de Gezilecek Yerler

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burhaniye ve özellikle Ören mahallesi daha sakin tatil geçirmek isteyen aileler ve emekli insanlar için oldukça uygun bir tatil ve yerleşim yeri olması sebebiyle Balıkesir’in oldukça popüler yerlerinden birisi. Bu yazımızda Burhaniye gezilebilecek yerleri ve Burhaniye’de yapabileceğiniz aktiviteleri sıralamak isteriz:

1- Adramytteion Antik Kenti

Antik çağda Burhaniye Ören mahallesinin yerinde yıllar boyunca yerleşim yeri olarak ayakta kalmış Adramytteion Antik kentinden kalan kalıntıları günümüzde toplu olarak görmem mümkün olmasa da bölgeye yayılmış bir şekilde görebilirsiniz. Burhaniye Antik liman özelliği sayesinde geçmişte oldukça fazla istilaya uğramış ve şehir çok fazla tahrip edilmiş. 1960’larda da yerleşim yerine dönüşmesi sebebiyle henüz kazılar başlamadan bir çok tarihi eser kalıntısı da ya zarara uğramış ya da yok edilmiş. Antik kent kalıntıları ile kaplı Ören’in bir kısmı bu nedenle SİT alanı ilan edilmiştir.

2- Şahinler Köyü Camii

Türk-İslam mimarisinde önemli bir yeri olan Şahinler Köyü Camiinin geçmişi neredeyse 150 yıla dayanıyor. Süslemeli kubbesi ile dikkat çeken camiyi mutlaka Ören gezilecek yerler içerisinde ziyaret etmelisiniz.

3- Kaya Sunakları

Benzerlerini Ortadoğu ve Orta Avrupa’da görebileceğiniz, Edremit Körfezi güneyindeki Madra Dağı’nın eteklerinde yer alan sunaklar, Cilalı Taş devrine kadar uzanan geçmişi yansıtması ile oldukça önemli. Bahadınlı Köyü, Hisarköy Kaya Sunağı, Börezli Köyü Fugla Tepe kaya sunaklarını görebileceğiniz bazı bölgeler arasında yer alıyor.

4- Ören

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burhaniye’ye bağlı olan Ören Mahallesi merkeze yakın olması nedeniyle en çok tercih edilen bölgelerden birisi. Öğretmenevi plajı ve İskele olarak adlandırılan bölgelerden denize girebilir, doğal sit alanı olarak çevrelenen Ören’de asırlık meşe ağaçlarını görebilir, ailecek huzurlu, ekonomik ve keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

5- Burhaniye Çevresi Gezilecek Yerler

Burhaniye’nin hemen yanı başında bulunan Gömeç ve Pelitliköy beldelerine zamanınız varsa uğrayabilir, zeytin bahçeleri ile çevrelenen bu beldelerde de deniz keyfini yaşayabilirsiniz. Özellikle Pelitliköy her yaz mevsimi yazlıkçılarla dolup taşan bir tatil beldesi. Zamanınız varsa Kazdağları, Bozcaada, Ayvalık ve Cunda’ya günübirlik gidebilir, tatilinizi daha kapsamlı hale getirebilirsiniz. {product:26107}

Burhaniye’nin Birbirinden Güzel Plajları

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin mavi bayraklı plajlarına ev sahipliği yapan, masmavi berrak denizi ve tertemiz plajları nedeniyle tercih edilen Burhaniye, plajlar bakımından oldukça zengindir. Tatilinizi planlamadan önce ‘’Burhaniye Ören denizi nasıl?’’ sorusunu merak ettiğinizi biliyoruz. Öncelikle soğuk kaynak suları nedeniyle Balıkesir deniz suyu soğuk bir denize sahip. Bu nedenle Burhaniye Ören deniz suyu da birçok insana soğuk gelecektir. Burhaniye’de ne zaman denize girilir diye merak ediyorsanız özellikle Temmuz-Ağustos aylarında girebileceğinizi belirtmek isteriz. İsterseniz gelin Burhaniye Plajlarına yakından bir göz atalım:

1-Ören Halk Plajı

Balıkesir’in en güzel sahili denilince akla gelen yerlerden biri olan, altın rengi kumsalı ve sakin masmavi denizi ile bilinen Ören, her sene özellikle yaz mevsiminde tatilcilerle dolup taşıyor. ‘’Ören denizi nasıl?’’ diye merak edenler için cevabımız: mavi bayraklı plaj kategorisinde olan Ören halk plajında su masmavi, berraktır. Soğuk deniz suyu severler için ideal olan plaja giriş ücretsizdir. İşletmelerin hizmet sağladığı bölgelerde ise şezlong ve şemsiyeler ücretlidir. Ören Halk Plajı uzunluğu 2 km ve kalabalığı kaldırabilecek seviyede. Yeme ve içme bakımından oldukça fazla işletmeye sahip Ören Halk plajıekonomik fiyatları nedeniyle de oldukça tercih edilmektedir. Plaj voleybolu ile ünlü olan Ören Halk plajında Plaj voleybolu turnuvaları bile düzenlenmektedir.

2-Öğretmenler Plajı

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ören’in diğer popüler plajlarından biri olan Öğretmenler Plajı’na giriş ücretsiz. Plajda yer alan işletmelerin şezlong ve şemsiyelerini kullanmak isterseniz bu hizmet ücretli. Plajın otoparkı mevcut ve tüm gün tarifesi 20 TL. Öğretmenler plajının da suyu Balıkesir denizi özelliklerine sahip. Deniz suyu soğuk, mavi ve berrak bir denizi mevcut. Rüzgarlı bir sahile sahip olan öğretmenler plajının denizi ise sığ, çocuklu aileler rahatlıkla denizde vakit geçirebilir.

3- İskele Plajı

Ören İskele Plajı, Ören Halk plajından sonra en çok tercih edilen en popüler Burhaniye plajları arasındadır. Ören iskele plajı temizliği ve deniz suyunun berraklığı ile bilinir. Deniz suyu soğuk, giriş ücretsiz, otopark ise ücretlidir. Deniz sığ olması nedeniyle yine aileler tarafından tercih edilmektedir. Kıyı şeridinde bulunan sınırlı sayıda restoran ve kafeden gün içerisinde faydalanabilirsiniz.

4- Pelitli Köyü Plajı

Deniz suyu soğukluğu ile bilinir. Denizin içi oldukça taşlık ve yosunludur. Daha sakin bir plaj arayan tatilciler genelde Pelitli Köyü Plajını tercih etmektedir. Plaja giriş ücretsizdir. Plaj çevresindeki işletmelerden günlük yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. {product:9427}

5-Diğer Ören plajları

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ören’de gidebileceğiniz bir çok plaj mevcut. Hemen hemen hepsi aynı deniz suyu sıcaklığına ve imkanlara sahip. Daha özel bir hizmet arıyorsanız Ören beach kulüpleri de tercih edebilirsiniz. Ören sahilinde yer alan Emirhan Beach, Blue Side Beach, Paprika Beach tercih edebileceğiniz eğlence mekanlarının başında geliyor.

Burhaniye’de Ne Yapılır?

Burhaniye’de yapılacak aktiviteler oldukça fazla. Yaz mevsiminde Burhaniye’ye geldiğinizde yukarıda bahsettiğimiz Burhaniye gezilecek yerlerle rotanızı oluşturabilirsiniz. Birbirinden güzel ve temiz Burhaniye plajlarında denize girebilir, Türkiye’nin en önemli organizasyonlarından biri olan Burhaniye deve güreşlerini izleyebilir, yaz ve kış mevsiminde tiyatro gösterilerine katılabilir, Madra dağı eteklerinde bulunan yürüyüş parkurlarında doğa yürüyüşü ve kamp yapabilir, bölgede bulunan kaplıcalardan da kış mevsiminde faydalanabilirsiniz.

Burhaniye Ören’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Geniş tarım arazileri, Körfez’e yakınlığı ve Balıkesir’in hayvancılık endüstrisi nedeniyle Burhaniye’nin her damak tadına hitap eden bir mutfağı var. Her türlü meyve ve sebzeyi doğal olarak bulabileceğiniz Burhaniye’de sardalya, çipura, levrek gibi deniz ürünleri yanı sıra Körfez’e özgü lezzet olan papalina balığını tadabilir, lezzetli et yemeklerinden ünlü zeytinyağlı yemeklerine kadar geniş ölçüde sunduğu her lezzeti deneyebilirsiniz. Ören’in neyi meşhur diye merak ediyorsanız zeytin ve zeytinyağlarını tavsiye edebiliriz. Burhaniye’den yöresel zeytin ve zeytinyağı almadan, bölgenin yöresel ürünlerini tatmadan evinize dönmemenizi tavsiye ederiz.

Burhaniye Ören’e Nasıl Gidilir?

Burhaniye Ören’e kendi aracınız ile Bursa-Balıkesir-Edremit-Burhaniye-Ören güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. İsterseniz kara yolu ile isterseniz İstanbul-Bandırma feribotlarını kullanarak da deniz yolu ile ulaşabilirsiniz. İstanbul Ören arası yaklaşık olarak 485 km, Ankara Ören arası yaklaşık olarak 640 km, Bandırma Ören arası ise yaklaşık olarak 185 km’dir.

Burhaniye’ye otobüs ile seyahat etmek isteyenler Türkiye’nin her yerinden çeşitli otobüs firmalarının düzenlediği seferlerle önce Burhaniye’ye sonrasında şehir içi minibüslerle veya özel taksi ile Ören’e ulaşabilirler.

Havayolu ile gelmek isteyenler ise Edremit Havalimanı’nı kullanarak sonrasında karayolu ile Burhaniye Ören’e ulaşabilirler.

Burhaniye Ören’de Nerede Kalınır?

Bir Yanı Deniz, Bir Yanı Kazdağları: Burhaniye Ören Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ören Otelleri herkese ve her bütçeye hitap etmesi ile tercih edilmekte. Burhaniye Aile pansiyonları , Burhaniye apart oteller gibi seçenekler yanında devremülk kiralama da Burhaniye ve Ören’de oldukça yaygın. Neredekal.com üzerinde bulunan Burhaniye Otelleri’ne yakından bakabilir, ihtiyacınıza ve zevkinize göre tesis tercihinizi hemen yapabilirsiniz. Ayrıca Burhaniye kamp alanları da oldukça tercih edilen bir diğer tesis türü. Aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız Burhaniye Ören tatilinizde kamp alanlarında uygun bütçe ile konaklayabilirsiniz. {product:20687} {search:burhaniye-otelleri,Burhaniye Otelleri}