Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Paylaş
Sevgi Özdil  
Eklenme: 07 Mart 2019
 • Son Güncellenme: 12 Nisan 2024
Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

İş için, tatil için ya da herhangi bir nedenle seyahat edeceksek ulaşım ve konaklama baktığımız ilk iki noktadır. Bu aşamalarda otel seçiminde bulunurken öyle otel konaklama terimleri karşımıza çıkıyor ki "Acaba bu ne demek?" diye düşünüyoruz. Bizler de sizler için otel konaklamasında kullanılan terimleri ve otel terimleri kısaltmalarını bu yazımızda listeleyelim dedik.

{ad:0}

Sıkça Sorulan Otel Konaklama Terimleri

1- Oda + Kahvaltı Ne Demek?

oda kahvaltı

Adından da anlaşılacağı üzere konaklama ücretine sadece oda konaklamasının ve sabah kahvaltısının dahil olduğu konsept. Oda kahvaltı konaklamada, sabah kahvaltısı dışında otel alınan tüm yiyecekler ve içecekler ekstra ücretlendirilir ve otelden çıkış yapacağınız zaman hesaplanarak size fatura edilir. Seyahatlerde en çok tercih edilen otel konaklama tipleri arasındadır.

2- Yarım Pansiyon Ne Demek?

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

''Yarım pansiyon ne demektir?'' Bu konaklama çeşidinde oda konaklamasının yanında sabah kahvaltısının ve akşam yemeğinin ücrete dahil edilmesidir. Konaklamanın yanında kahvaltı ve akşam yemeği dışında otelden alınan tüm yiyecekler ve içecekler ekstra ücrete tabidir ve siz otel çıkarken hepsi hesaplanarak size fatura edilir.

3- Tam Pansiyon ve Tam Pansiyon Plus Ne Demek?

Tam Pansiyon

''Yarım pansiyon, tam pansiyon ne demek?'' sorusu tatil yapacak herkesi ilgilendiren bir soru aslında. Tam pansiyon; sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinin konaklama ücretine dahil olduğu konsepttir. Tam pansiyon plus ise; öğle yemeği ve akşam yemeklerinin ve gün boyunca otelden alınan alkolsüz içeceklerin konaklama ücretine dahil olduğu konsepttir. Tam pansiyon plus her tesiste yoktur. Bazı Kayak otelleri ya da Termal oteller kategorisindeki tesisler görülebiliyor. Bu konseptte rezervasyon yaptırmaya karar verdiğinizde seyahat acentesi ya da otel resepsiyonundan tam pansiyon konaklamanın neleri kapsadığı ve hangi saatlerde ücretsiz olarak nelerin ikram edildiği öğrenmenizde fayda var. Sonuçta her tesisin uygulaması farklıdır.

4- Her Şey Dahil Konaklama Ne Demek?

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Büyük ve yıldızlı tatil otellerinde en çok kullanılan konsept her şey dahil konaklama olarak bilinir. Her şey dahil otel konseptleri konaklama ve yeme – içme düzenin tamamı demektir. Her şey dahil konsept; konaklama süresince 3 öğün yemeklerin, 5 çayı ve atıştırmalıklarla gün boyunca içeceklerin (alkolsüz içeceklerle - yerli alkollü içecekler) konaklama ücretine dahil edilmiş halidir. Otellerdeki aktiviteler bu konseptte dahil değildir. Her şey dahil kelimeleri genellikle aktivite ve sportif faaliyetler de dahilmiş gibi bir algı oluşmaktadır ve bu algı tamamen yanlıştır. Bir de her şey dahil sistemde içecek konusu tesisten tesise farklılık gösterebilmektedir. Bazı otellerde Türk kahvesi ya da taze sıkılmış meyveli içecekler ekstra ücretlendirilmektedir.

5- Ultra Her Şey Dahil Ne Demek?

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Otel konseptleri arasında bu sistem genellikle yıldızlı büyük otellerde uygulanmaktadır. Otelden dışarı çıkmadan tatil yapmak isteyenlerin tercihi de bu türde hizmet veren tesislerden yana olmaktadır. Ultra her şey dahil konaklama sisteminde; sabah kahvaltısı, geç kahvaltı, öğle yemeği, 5 çayı içecekleri ve atıştırmalık ikramları, akşam yemeğinin yanı sıra yerli ve ithal alkollü içecekler konaklama ücretine dahildir. Her şey dahil konsepti ile Ultra her şey dahil konaklama arasındaki fark ise; ultra her şey dahil sistemde yeme ve içme düzeninde 24 saat sizden hiç ücret talep etmemeleri anlamına gelir. Aynı şekilde odalardaki minibar dolabının içindekiler de ücretsizdir. Otel bünyesinde gece saat 12'ye kadar hizmet veren pastaneler olup konuklara ücretsiz servis yapmaktadır. Kısacası; hemen hemen 24 saat yemek servisi ve ithal alkollü içkinin de ücrete dahil olduğu ultra her şey dahil konaklama tipidir diyebiliriz. Ultra her şey dahil oteller aynı zamanda ‘Deluxe otel' olarak da adlandırılmaktadır.

6- Sadece Oda Ne Demek?

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Sadece oda konsepti genellikle şehir otellerinde kullanılmaktadır. Fiyata sadece oda konaklaması dahildir. Tesis misafiri ekstra ücretini ödeyerek varsa kahvaltı servisinden faydalanabilir.

7- Muhafazakar Otel Ne Demek?

Muhafazakar Otel

Hayatın tüm alanlarında olduğu gibi tatil planlarında da yaşam tarzına uygun seçimler yapmak herkesin hakkı. Ülkemizde konaklama literatürüne 90'ların sonlarına doğru giren muhafazakar otel kavramı da işte bu ihtiyaçtan doğdu. ‘İslami otel', ‘tesettür otel' gibi birçok isimle anılsa da, muhafazakar otel demek İslam inancına uygun düzenlenmiş bir konaklama şekli demek! Bu otel konsept örnekleri arasında son dönemlerde Muhafazakar Villalar da katıldı ve bu sistemde yapılan tatillere halk dilinde ''helal tatil'' deniyor.

8- Erken Rezervasyon Otelleri Ne Demek?

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Erken rezervasyon otelleri tatil sezonlarından birkaç ay önce rezervasyon yaptırmaya izin veren ve buna göre indirim ve avantaj sağlayan otellerdir. Bu oteller genellikle tatil bölgelerinde olup ve rezervasyon yapıldığı dönemin fiyat kategorisine göre oda ve konaklama süresine uygun fiyatlar verir. Neredekal.com en çok oteli en uygun fiyatlardan sizler için listeledi. Neredekal.com, erken rezervasyon otelleri sayfasında aradığınız kriterlere uygun otelleri filtreleyip fiyat ve lokasyon seçeneklerinde istediğiniz oteli bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken konaklamak istediğiniz tarihi seçip uygun filtreleri aratmak. Daha fazla bilgi için Erken Rezervasyon Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Bilinmesi Gereken Otel Türleri

Otel Türleri

Resort Otel

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

İngilizce kökenli "Resort" kelimesi oteller tarafından kullanılan bir terim olup tatil köyü anlamına gelmektedir. Tatil köyü ile ilgili tüm özellikler "Resort oteller" için de geçerlidir.

Tatil Köyü

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Aktivite çeşitliliği bakımından tatilcilerin otelin dışına çıkmasına gerek bırakmayan tıpkı adı gibi tatilin ve eğlencelinin birlikte yer aldığı büyük bir kompleks anlamına gelir. Otel konsept çeşitleri bu kategoride oldukça farklıdır.

Pansiyon

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Sık karşılaşılan ve merak edilenlerden biri de pansiyonlar. Pansiyon otel türünün birincil anlamı ise "kısmen ya da tamamen otele çevrilen ev" olarak ifade edilir. Pansiyonlarda ev / mülk sahibi tarafından genellikle konaklama hizmetinin yanı sıra yemek hizmeti de sunulur. Şehir merkezlerinden yol kenarlarına kadar pek çok noktada pansiyon görmek mümkün ve bu otel türü, konaklama ile çeşitli temel ihtiyaçların karşılanabildiği yerler olarak hizmet sunar.

Apart Otel

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Popüler konaklama seçeneklerinden biri olarak apart oteller, tıpkı apartman dairelerine benzer. Terimdeki "apart" ifadesi de hâlihazırda "apartman" kelimesinin kısaltılmasından meydana gelir. Bir daireye benzer şekilde mobilyalar ile donatılan apart oteller, tek bir odadan meydana gelebilmesine ek olarak 2+1 seçeneklere sahiptir ve gerçek anlamıyla ev ortamını anımsatır. Özellikle çoğu apart otellerindeki odalarda mutfak da bulunduğu için bu konaklama türü epey akılda kalıcı. Son olarak genellikle apart otellerde yeme – içme ihtiyaçlarını konaklayanların kendilerinin karşıladığını bilmenizde de yarar var.

Hostel

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Şehir merkezinde ya da şehir dışında düşük bütçeli konaklama sağlayan ve kalabalık grupların bir arada kaldığı genellikle ranzalı yataklara sahip tesis türüdür. Ucuz konaklama fırsatı sağlayan hosteller küçük oteller kategorisindedir. Bazılarının özel odaları olsa da genellikle 6 - 10 kişi arası tek odada konaklama ve ortak banyo - WC sunan tesislerdir. Daha detaylı bilgi almak için Hostel Ne demek? Hosteller Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Motel

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Daha çok yol kenarlarına inşa edilen, uzun yolculuklara çıkanların günlük mola vermek istediklerinde tercih ettiği konaklama türü ise motellerdir. "Motor" ve "hotel" sözcüklerinin sentezi ile meydana gelen "motel" kelimesi de sahip olduğu işlevleri belli eder nitelikte. Motorlu taşıtlar ile yolculuklara çıkıldığında genelde kısa süreli barınma, arabayı park etme, temel başka gereksinimleri karşılama gibi amaçlarla moteller sık tercih edilir. Özellikle ABD’de eskiden beri varlığı bilinen moteller zaman içerisinde dünya geneline de yayılmıştır.

Camping

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Konforlu ya da görece konforlu bir konaklama ile tabiatın eşsiz güzelliklerini birleştirmesi bakımından camping mantığı popülerlik kazanıyor. Bununla beraber şatafat ya da komplike konaklama özelliklerden uzakta, doğanın içerisinde, sade ve dingin bir tatil arayanlar da camping konaklama türüne şans tanıyabiliyor. Genellikle ormanlık alanlarda ya da bol ağaçlı doğal ortamlarda görebileceğiniz bu işletme tipinde balon çadırlar, ağaç evler, mağaralar, karavanlar görmek de mümkün.

Bungalov

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Bungalow otellerin ortaya çıkışı betonarme mimari yapıların inşasına izin verilmeyen bölgelerde rahatlıkla kullanılabilmesiyle olmuştur. Genellikle küçük ahşap bungalovların taşınabilir ve ekolojik yapıları nedeniyle kullanılabilmesi, bulunduğu doğanın bir parçasıymış gibi görünmesi bungalov otellerin tercih edilebilirliğini arttırmaktadır.

Sıkça Sorulan Otel Konseptleri

Erken Rezervasyon

Aile Dostu Oteller

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Adından da anlaşılacağı üzere bu otel konsepti, ailelerin ihtiyaç ve beklentileri ön plana alınarak hazırlanır. Ailelerin konforlu ve güvenli tatil yapmalarını, konaklamalarını amaçlayan aile dostu oteller bebek ve çocukların rahatı için de oda içerisinde / dışarısında farklı çözümler sunabiliyor. Örneğin, oyun alanı ve park, bebek için küvet, çocuk havuzu gibi özellikler aile otellerin ortak noktaları arasında. Burada amaç, ebeveynlerin / yetişkinlerin keyifle tatil yaptıkları sırada çocukların da sıkılmadan yapabilecekleri aktiviteler bulabilmesi.

Hayvan Dostu Oteller

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Tatile can dostu evcil hayvanı ile beraber gidecekler için de özel konseptler yok değil. Bu konseptte genel olarak evcil hayvanlar da konaklayan misafirler ile beraber aynı odada bulunabiliyor. Böylece patili dostunuz ile içiniz rahat bir şekilde uyuyabilir, deniz ve kumsalda beraber vakit geçirebilir, oteli beraber keşfedebilirsiniz. Hayvan dostu otellerde dikkat etmeniz gereken çeşitli noktalar da var. Örneğin, kimi işletmeler patili dostunuzun konaklaması için ek ücret talep edebilir. Bu gibi detayları kapsamlı bir şekilde öğrenmeyi unutmayın.

Termal Oteller

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Hem şifa bulmak hem de bunu keyifli bir tatil ile birleştirmek isteyenler ise genelde termal otellere akın eder. Bu tür otellerin en önemli özelliği, bulunduğu konumun yakınlarında doğal maden sularının olması. Çeşitli hastalıklara iyi geldiği ifade edilen termal sulara girmek için geniş bir kesim bu tesisleri tercih eder.

Bilinmesi Gereken Oda Tipleri

Oda Tipleri

Single Room - Single Bed

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Otel odası konseptlerinde Single room ya da single bed olarak tanımlanan bu oda tipi, bir kişinin kalabileceği oda demektir. Odada tek kişilik yatak ya da çift kişilik bir yatak bulunabilir. Single bed kavramı ise tek kişinin kalabileceği odada tek kişilik yatak olduğu anlamına gelir.

Double Room - Double Bed

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Otel odasında iki kişinin kalabileceği, iki kişilik tek yatağın bulunduğu oda anlamına gelir.

Twin Room - Twin Bed

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Otel odasında iki kişinin kalabileceği, iki ayrı yatağın bulunduğu oda anlamına gelir.

Triple Room

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Otel odasının üç kişinin konaklayabileceği anlamına gelmektedir. Bu oda tipinde; bir tane 2 kişilik yatak ve bir tane de tek kişilik yatak olabilir. Ya da herkes için 3 ayrı tek kişilik yatak olabilir. Veya bir tane 2 kişilik yatak ve Sofa Bed olarak düzenlenebilir.

Sofa Bed

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

Otel odasındaki çekyatın açılarak yatak yapıldığı haline denir.

Quadruple Room - Quad Room

Bilinmesi Gereken Otel Konaklama Terimleri

4 kişilik otel odalardır. İki tane 2 kişilik yatak varsa Quadruple Room, dört kişi, için de 4 ayrı yatak varsa Quad Room olarak adlandırılır.

Oteller fiyatlandırma yaparken oda çeşitleri ve oda tipi bazında ücretlendirmeler de yapmaktadır. Bunlarda Standart oda, suit oda, aile odası, kral suit gibi.

Ayrıca fiyatlandırmada kullanılan bir terim de Single Supplement (Tek Kişi Farkı). Bu ise tek kişi gelinirse uygulanan fiyat farkıdır. Genelde kişi başı fiyattan %50 fazla olur.

Yorumlar

Gizmem Şeyma Kılıç 
04.12.2021
Room Posting, oda fiyatı basmaktır. Otel programında gün sonu alınırken yapılır.
Emrah gegek 
06.07.2021
Room posting ne amaçla kullanılır? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim
Hasan Kar 
22.06.2021
2 gece 3 gün ne demektir bunun ne anlama geldiğini bana söyliyebilirmisiniz
Faruk SARIOÐLU 
25.08.2020
Bir otel faturasında oda tipi olarak XFG yazılmıştı. Bunun anlamı nedir? Teşekkürler
erhan toközlü 
19.02.2020
Hızlı, pratik ve kısa bilgi aldım. Teşekkür ederim.
Daha fazla yorum gör