Aspendos Antik Kenti Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Aspendos Antik Kenti Hakkında Her Şey
Aspendos, veya az bilinen ismiyle Belkıs, Antalya'nın Serik ilçesinde yer alan tiyatro sahnesiyle ünlü bir antik kent. Eski zamanlarda Pamfilya'nın en zengin şehirleri arasında olduğu düşünülüyor. Kültür ve sanatın da yaygın olduğu kent, zamanında çok önemli bir yere sahip olduğundan buraya yatırım yapılmış olması gayet normal. Anadolu'da en çok kullanılan ticaret yolları içerisinde yer alması ve Köprüçay Irmağı aracılığıyla limana bağlantısı olması, onu her çağda ele geçirilmek istenen bir kent haline getirmiş.

Antalya'nın antik kentler bakımından oldukça zengin olduğu göz önüne alınınca, bu zenginliğe önemli katkılar yapan Aspendos hakkında dolaşan efsaneler, kentin yapım aşaması, tarihteki önemini anlattığımız tüm bilgiler bu yazımızda! Hazır Antalya'ya gelmişken Keşif Rehberi'mizde bulunan Antalya Gezi Rehber'ni de okumanızı tavsiye ederiz.

Belkıs Efsanesi

Aspendos Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAspendos şehri Kralının, Belkıs adında dünyalar güzeli bir kızı varmış. Romalıların bütün dünyayı tabir-i caizse kasıp kavurduğu yıllardan birindeyiz ve şehirler için özellikle mimarlar büyük prestije sahip. Öyle ya, gezip gördüğümüz ve hayrete düştüğümüz o devasa antik yapıların altında hep bir mimarın imzası var. İşte böyle bir ortamda, Aspendos şehrinin iki ünlü mimarı da Belkıs'a aşık. Kral ise kızını hangi damat adayıyla evlendireceğine bir türlü karar veremiyor. Çareyi, bir yarış tertiplemekte buluyor ve iki mimarı da yanına çağırıyor. Buyuruyor ki: "Hanginiz Aspendos için güzel ve faydalı bir eser yapabilirse, kızım onunla evlenecek!"
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Emir demiri keser, iki mimar da uzun ve yoğun bir çalışma dönemine giriyorlar ve en nihayetinde eserlerini krala takdim ediyorlar. Mimarlardan birisi kentin su ihtiyacını giderebilecek su kemerleri inşa ediyor. Diğer mimar ise oldukça heybetli bir yapı olan Aspendos Tiyatrosu'nu yapıyor. Kral, bu iki eseri de inceliyor incelemesine ama ikisini de çok beğeniyor. İşin içinden çıkamayınca, kendince bir çözüm buluyor ve mimarlara, eserlerin ikisini de çok beğendiğini ve sözünü tutarak kızını ortadan ikiye bölerek bir yarısını birine, diğer yarısını diğerine vereceğini söylüyor. Kralın bu sözü üzerine mimarlardan birisinin gönlü buna elvermiyor ve krala karşı gelme pahasına "Ben vazgeçtim, kızınızı rakibime verin" diyor… Kral ise, kızının bölünmesine razı olamayacak denli onu seven bu mimara kızını veriyor. Ancak rivayetler bununla sınırlı değil. Bir başka rivayete göre ise kral gerçekten de sözünü tutuyor ve kızını ortadan ikiye ayırıyor. Bu sebeple, Aspendos Tiyatrosu'nda yarım bir kız heykeli bulunmaktadır… Tüyler ürpertici değil mi?

Aspendos'un Tarihi

Aspendos Antik Kenti Hakkında Her ŞeyErken Bronz Çağ'ına tanıklık etmiş antik kentin tarihi milattan öncesine kadar dayanıyor. Köprüçay'ın düzlük bölgesinde MÖ. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş. Kentin en önemli eseri büyük tiyatro ise MS. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş.

MÖ. 1200'lü yıllarda bölgeye yoğun olarak Yunan göçleri gerçekleşmiş. Bu zamanlarda kullanılmaya başlanan kentin önemi daha kavranamamış, kent sağlıklı bir şekilde geliştirilmemiştir. MÖ. 5. yüzyılın ilk çeyreğine kadar Pers hakimiyeti altında kaldığında askeri geliştirmeler yapılmış ve bu vesileyle bazı ticaret yolları açılmıştır. Sonrasında şehrin yakınlarında yer alan nehrin etrafında gerçekleştirilen Eurymedon Savaşı sonucunda, MÖ. 467 yılında Aspendos, Yunanlılar tarafından tekrar ele geçirilmiş. Bu olaylardan önce Anadolu Fethi sırasında Büyük İskender'in de bölgede hüküm sürdüğü düşünülüyor.

Aspendos Antik Kenti Hakkında Her Şey

Tarih boyunca değer kaybetmeyen Aspendos'un ticari bakımdan öneminden bahsetmiştik. Kentin en büyük ekonomik kaynağı ise, yakınlarda bulunan Kapria Gölü'nden çıkarılan tuz olmuş. Tuz o zamanlarda önemli ve pahalı bir materyal imiş ve başta pamuk tarımı olmak üzere çoğu amaca hizmet ediyordu. Tuzdan sonra bağcılık, tahıl ürünleri, zeytin, şarap üretimi ve zeytinyağı gibi ticari girişimler sürdürüldü. Bunlarla beraber ticari yollar da geliştirilince kent, adeta çağın incisine dönüşmüştü. Ekonomiyi ayakta tutan bir diğer üretim ise lüks mobilyalardı. Limon ağaçlarından üretilen bu mobilyalar askerlerin ve soyluların evlerini süsler, zenginlik sembolü olarak kabul edilirdi.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

4940 TL

En Uygun Fiyata Git

Aspendos Bizans ve Selçuklu döneminde de aktif olarak kullanılmış. Çevredeki harabeler arasında Selçuklu mimarilerine de rastlanabilir.. Hükmü boyunca tarihi eserleri koruma politikasına sahip olan Selçuklu Hanedanı'nın, hiç şüphesiz ki Aspendos'un günümüze kadar ulaşmasında önemli bir payı var. Ek bir bilgi olarak antik kenti 1930 yılında Mustafa Kemal Atatürk bizzat gezmiş, restorasyon işlemlerinin başlatılması talimatını vermiş.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAspendos Kenti'nin tiyatro bölümünün bu kadar önemli olmasının sebebi, Anadolu Roma Tiyatroları arasında günümüze kadar ulaşan en eski ve en sağlam tiyatro olması. 14.000 kişilik kapasiteye sahip açık hava tiyatrosu, büyük liderlerin bile oyunları izlemek için uzun yolculuklar yapmasına sebep olmuş. Tiyatronun mimarı kentin yerlisi olan Theodorus'un oğlu Zeon olsa da yapım sürecinin sonlanması ünlü İmparator Marcus Aurelius zamanına kadar varmış. Tiyatro, tamamlandıktan sonra kentin tanrıları ve imparator ailesine sunulmuş. Günümüzde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Aspendos'u ziyaret etmekte. Ayrıca antik tiyatro günümüzde aktif olarak konserler, tiyatro oyunları ve çeşitli etkinlikler için hala kullanılmakta.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Aspendos'u günümüzde ziyaret ederseniz efsanede geçen antik tiyatro ve su kemerinin yanında stadion, agora, bazilika ve akropol gibi yapıları da görebilirsiniz. Elbette hepsi antik tiyatro kadar iyi bir şekilde günümüze ulaşamamış fakat harabelerin arasında bile tarihin ruhunu hissedebilirsiniz. Geçmişten günümüze şahitlik eden, antik zamanda Antalya sınırları içinde bulunan Olympos Antik Kentiyle birlikte en önemli değere sahip Aspendos'u ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz. Adeta bambaşka bir deneyim.

Aspendos'a Nasıl Gidilir?

Aspendos Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAntalya – Alanya yolunda, yolun 44. Kilometresinden kuzeye dönerek ulaşabileceğiniz Aspendos; Antalya Merkeze 50, Side'ye 35, Alanya'ya ise 94 kilometre uzaklıktadır.

Antalya'da Nerede Kalınır?

Aspendos Antik Kenti Hakkında Her ŞeyTam bir turizm cenneti olan Antalya'da konaklayabileceğiniz tesis sayısı da tahmin edebileceğiniz üzere oldukça fazla! Antalya otelleri sayfasından size uygun otelleri seçebilir, fiyat ve kategori karşılaştırması yaparak en iyi otelleri bulabilirsiniz. Her mevsim harika bir tatil rotası olan Antalya'da erken rezervasyon ve indirim fırsatlarını yakalamak için şimdiden otelinizi rezavasyon yaptırmayı unutmayın.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

4690 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)