Arykanda Antik Kenti Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

Arykanda Antik Kenti Hakkında Her Şey
4 bin yılı aşkın geçmişiyle dikkat çeken Arykanda Antik Kenti, Bey Dağları yamaçlarına gizlenmiş; keşfedenler için kelimenin tam anlamıyla bir açık hava müzesi görevi görmektedir. 1800'lü yıllarda ilk kez ortaya çıkarılan Arykanda Antik Kenti'ni ziyaret listenize henüz eklemediyseniz, bu yazıdan sonra ekleyebilirsiniz…

Arykanda Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arykanda Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAnadolu'daki yerli dillerden biri olan Luvice'de ‘yüksek kayalığın yanındaki yer' manasına gelen Arykanda sözcüğü, ismini verdiği antik şehir için bir izlenim uyandırıyor. Doğasının yanı sıra korunmuş yapıları ile Arykanda Antik Kenti, tarihi mekanlarda dolaşmayı seven seyyahlar için mutlaka görülmesi gereken Antalya'daki Antik şehirler arasında yer almaktadır.

Tesis Fiyatı

28 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

600 TL

En Uygun Fiyata Git

Likya'dan Roma'ya…

Arykanda Antik Kenti Hakkında Her ŞeyMilattan Önce 2. Yüzyıl'dan kalma sikkeler sayesinde Arykanda Antik Şehri'nin, Likya Birliği'ne dahil olmuş bir kent olarak para bastığı bilinmektedir. Milattan Sonra 43'te ise işler biraz değişir zira İmparator Klaudius, Likya Birliği'ne son vererek Pamphylia ile birlikte bütün Likya Bölgesi'ni eyalete dönüştürüp Roma'ya bağlar. Haliyle, Arykanda da Roma'ya bağlanır.

İsim Değiştiren Şehir

Arykanda Antik Kenti Hakkında Her ŞeyMilattan Sonra 240 yılında yaşanan büyük depremde ciddi hasarlar alan Arykanda, kısmen onarılabilecektir. Bizans'ın egemenlik sürdürdüğü yıllarda ‘'Akalanda'' ve ‘'Orykanda'' isimleriyle de anılan şehrin, Bizans kaynaklarında 11. Yüzyıla kadar izi sürülebilmektedir. Bu tarihten sonra şehre ne olduğu, şehir sakinlerinin nereye göç ettiği ise bilinmemektedir…

Tesis Fiyatı

28 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

538 TL

En Uygun Fiyata Git

Arykanda Antik Kenti Gezilecek Yerler

Arykanda Antik Kenti Hakkında Her ŞeyŞahinkaya ismiyle bilinen sarp bir kayanın dibinde başlayan Arykanda kenti; güneye doğru eğimlenen bir arazi üstüne kuruludur. Şehrin en üstünde, Şahinkaya'nın da güneybatı eteğinde, yer alan gözetleme kulesinin güneyinde yer alan üçgen planlı yapının bir akropol olduğu düşünülmektedir. Bu akropolün de Arykanda'nın ilk yerleşim noktası olduğu varsayımı günümüzde hakimdir.

Akropolün doğusunda Bouleuterion ve doğusunda üç dükkanın kuzeyine inşa edilmiş, Güneş Tanrısı Helios için yapılmış bir tapınak bulunmaktadır. Şehrin gözetleme kulesinden sonraki en yüksek noktası ise Milattan Sonra 1. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen stadiondur. Şehrin güneydoğusunda bir gymnasium, hamam ve şehrin su ihtiyacını gideren yüksek ölçüde mühendislik kabiliyeti ile inşa edilmiş kanallar bulunmaktadır. Arykanda şehrinin ‘doğu nekropolü' olarak isimlendirilen mezar alanında ise ayakta kalan anıt mezarların sayıca çokluğu dikkat çekmekte olup; pek çoğunun Milattan Sonra 2. Yüzyıldan kalma olduğu bilinmektedir.

Tesis Fiyatı

28 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

199 TL

En Uygun Fiyata Git

Arykanda Antik Kenti Nerede?

Arykanda Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAntalya Gezilecek Yerler içerisinde yer alan Arykanda Antik Kenti'ne ulaşmak için Finike – Elmalı yolundan ilerlemeniz gerekmektedir. Finike ilçesinde bulunan Arif Köyü'nde yer alan Arykanda Antik Kenti deniz seviyesinden 800 metre yüksekte, ormanlık bir alan içinde yer almaktadır.

Arykanda Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Arykanda Antik Kenti, haftanın her günü ziyarete açık olup yaz döneminde 08.30 – 19.30, kış döneminde ise 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Arykanda Antik Kenti giriş ücreti talep edilmemektedir. Antik kent ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Antalya'da Nerede Kalınır?

Arykanda Antik Kenti Hakkında Her ŞeySiz de Arykanda Antik Kenti ve bölgedeki diğer antik şehirleri ziyaret etmek için Antalya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Antalya Otelleri listemiz ile seyahatinize dönük konaklama tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)