Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Artvin’i Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin!

Artvin’i Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin!

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 15 Mart 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Artvin’i Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin!
Karadeniz Bölgesi’nin doğu ucunda bulunan Artvin, sahip olduğu doğal güzelliklerle Karadeniz’in bütün niteliklerini barındırmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da gezilip görülesi, mutlaka ziyaret edilesi bir şehir kimliği taşıyan Artvin’de özellikle Artvin Kalesi (veya bilinen diğer adıyla "Livane Kalesi") turistik değeri yüksek tarihi yapıların başında gelmektedir. Şehrin kuzeybatısında yer alan, Çoruh Nehri’nin hemen sağ tarafında ve nehirden 70 metre yüksekte konuşlanmış olan Artvin Kalesi’nin tarihi, 937 yılına uzanmaktadır. Tarih boyunca birkaç kez onarımdan geçen Artvin Kalesi, son olarak 2004 yılında restore edilmiştir. Kalenin içinde sarnıç ve kilise kalıntılarına rastlanmaktadır. Artvin'in Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzelliklerini merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okuyarak Artvin planlarınızı yapın deriz. Artvin’i, seyahat edeceğiniz güzergâhlar arasına dâhil etmeden önce son bir karar aşamasında kaldıysanız size bir kitap ve bir film tavsiye edebiliriz!

Bir Kitap: Artvin Masalları ve Halk Hikâyeleri

Artvin’i Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin!

Serkan Şengül’ün derlediği, Aydili Sanat Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluşan “Artvin Masalları ve Halk Hikâyeleri” unutulmaya yüz tutan bir geleneği tekrar uyandırmayı başarıyor. Halk hikâyelerinin, söylencelerin ve pek tabi ki masalların kıymetini yıllar geçtikçe daha iyi anlayabiliyoruz. Günümüze dek ulaşan hikâyeler, bölgelerin dönemlere göre değişen yaşantılarını bizlere apaçık biçimde serebiliyor. Arka planında ilerleyen altyapıları, hayal gücünün özgünlüğünden gücünü alan olay örgüleri ve insanı bölgeyi keşfetmeye iten o orijinal dokularıyla Artvin’in yıllardır söylenegelen halk hikâyeleri ile çoğunlukla fantastiğe kayan masallarını bir solukta okuyabilirsiniz!

Bir Film: Sonbahar

Artvin’i Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin!

15. Altın Koza Film Festivali’nde "En İyi Film", "Jüri Özel" ve "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödüllerini, 3. Uluslararası Altın Kaz Film Festivali’nde "Gümüş Kaz" ödülünü, 20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ise "En İyi Yönetmen", "En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Kurgu" ödüllerini alan Sonbahar filmi Hopa, Çamlıhemşin ve Kemalpaşa’da çekilmiştir. Yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Özcan Alper’in ilk uzun metraj filmi olan ‘Sonbahar’ başrollerinde yer alan Onur Saylak, Megi Kobaladze, Serkan Keskin ve Raife Yenigül haricinde bütün oyuncularının bölgedeki insanlar olduğu yerellikten gücünü alan bir film.

Genç bir üniversite öğrencisiyken hapse giren Yusuf’un özgürlüğüne kavuştuktan sonra çocukluk ve ilkgençlik yıllarının izlerini sürdüğü, ömrünün son iki ayını konu edinen film aynı zamanda 2015 yılında Ve Yayınevi tarafından kitaplaştırılmıştır. Artvin’in doğasının fonda her daim seyirciyi beklediği, bir insanın kendi içine yaptığı ve hayatının bütün özetini çıkarttığı yolculuğuna tanıklık ettiğimiz film güçlü bir görüntü yönetimine sahip. Artvin’de Yusuf’la birlikte gezerken, onun iç hesaplaşmalarına doğanın bütün gücüyle eşlik ettiği ‘Sonbahar’ bizi bitmek bilmez bir yolculuğun eşiğine taşıyor…

Artvin’de Nerede Kalınır?

Artvin’i Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin!

Eğer kamp yapmak veya karavanınızda konaklamak gibi bir düşünceniz yoksa, doğa içerisinde yer alan ve güzel tasarımlara sahip tesislerde de konaklayabilirsiniz. Hem konforunuz hem de huzurunuz için farklı imkanlar sunan Artvin Otelleri arasından kendinize en uygununu bulup, ulaşım zorluğu da çekmeden rahatlıkla konaklayabilirsiniz.
Motel
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme4.6/5 Mükemmel
(25 değerlendirme)
Kocabey-Abduloğlu Mevkii Mah, Şavşat, Artvin
Tesis Fiyatı
Oda-Kahvaltı
1.500 TL
Giriş
02.04.23
Çıkış
03.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0