Ankara'da Huzur Dolu Bir Mabet: Hacı Bayram Veli Camii, Türkiye

Ankara'da Huzur Dolu Bir Mabet: Hacı Bayram Veli Camii

1 Yorum

Rota Önerileri Burak Delibacak

Ankara'da Huzur Dolu Bir Mabet: Hacı Bayram Veli Camii
Hacı Bayram Veli Camii, Ramazan ayı boyunca Ankara'da en çok ziyaretçi ağırlayan dini mekânların başında geliyor. Üstelik manevi yönüne ek olarak mimari açından da başkentimizdeki en özgün eserler arasında sayılıyor. Peki, özellikle dini günlerde ve ünlü siyasetçilerin ziyaretleri sayesinde adını haberlerde duymaya alıştığımız bu eşsiz mabet hakkında neler biliyorsunuz?

Covid-19 kısıtlamaları kapsamında kutsal yerleri gezerken maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayı es geçmemeniz gerektiğinin altını çizmek gerek. Haydi şimdi lafı daha fazla uzatmadan Hacı Bayram Veli Camii'ni Ankara'da mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getiren detaylara geçelim.

Tesis Fiyatı

25 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

700 TL

En Uygun Fiyata Git

Mimari Bakımdan Çoğu Türdeşinden Farklı Özelliklere Sahip

hacı bayram camiAsıl adı Numan-bin Koyunluca Ahmed olan Hacı Bayram Veli'nin adını taşıyan cami, 1427-1428 yılları arasında inşa edilmiş. Mimar Mehmed Bey'in yönetiminde gerçekleşen yapım sürecinde, uzunlamasına dikdörtgen plan uygulanmış. Dini yapının genelinde kesme taş kullanılırken, iki şerefeli minarenin inşasında tuğla tercih edilmiş. Çatısı ise kiremit ile kaplanmış.

Cami, tasarım tercihleri sayesinde çoğu türdeşinden farklı görünüm kazanmış. Yapıya dışarıdan baktığınızda, mimari bakımdan 17. ve 18. yüzyılda Osmanlı'da benimsenmiş anlayıştan izler taşıdığını daha net biçimde anlayabilirsiniz. Ben, kiremit kaplı çatısı ve kesme taş duvarları nedeniyle yapıyı biraz da Selçuklu dönemi eserlerine benzetiyorum.

Caminin dış duvarları, eskiden ahşap işlemelerle süslüymüş. Lakin sonuncusu 2011 yılında olmak üzere farklı dönemlerde gerçekleştirilen yenileme çalışmalarında, bu işlemelerin birçoğu kaldırılmış. Yine de şanslıyız. Çünkü Hacı Bayram Veli Camii'ndeki restorasyonlar sonucunda dış kısımlar sadeleşirken, iç mekanlardaki süslemeler büyük oranda korunmuş.

Namaz saatleri dışında ziyarete açık olan iç kısmı dolaşırken, özellikle mihrap ve minber tarafındaki süslemelere yakından bakmanızı öneririm. Zira bu bölümdeki işlemeler, enfes güzelliğe sahipler. Mukarnas nişli mihrap, kalıplama tekniğinden yararlanılarak oluşturulmuş. Minberin yapımında ise taklit kündekari tekniği kullanılmış. Caminin harem bölümünde göreceğiniz çiniler, yeni tarihliler. Ancak müezzin mahfilinin altına odaklanırsanız, 18. yüzyıldan kalma orijinal Kütahya çinilerini yakından inceleme imkânına kavuşabilirsiniz.

Caminin bahçesindeki iki mekânı anlatmaya geçmeden önce size süslemeler ile ilgili bir önemli bilgi daha vereyim. Hacı Bayram Veli Camii'nin iç kısmını benzersiz kılan detaylardan sayılan boyama nakışlarda, Nakkaş Mustafa Paşa'nın imzası bulunuyor.

Dini Günlerde Bahçesindeki İki Türbe Adeta Ziyaretçi Akınına Uğruyor

hacı bayram veli bahçesiHacı Bayram Veli Camii, 400 yıllık geçmişi ile Ankara'nın en önemli dini yapıları arasında haklı bir yere sahip. Hatta kişisel fikrimi sorarsanız, başkentteki en güzel cami olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sanırım bu konuda benim ile aynı fikirde olan birçok kişi var. Zira dini günlerde cami deyim yerindeyse ziyaretçi akınına uğruyor.

Dini bakımdan özel günlerde ziyaretçi yoğunluğunun artmasında, yapının tarihi değeri ve mimari güzelliği kadar bahçesinde yer alan iki türbenin etkisi yadsınamaz boyutlarda. Bu türbelerden ilki ve en çok ziyaret edileni, sizin de kolayca tahmin edebileceğiniz üzere Hacı Bayram Veli'ye ait.

Caminin mihrap duvarının bitişiğinde yer alan Hacı Bayram Veli Türbesi, 1429 yılında inşa edilmiş. Kare planlı ve çatısı kurşun kubbe ile kapatılmış türbede, toplam dokuz sanduka bulunuyor. Bunlardan en büyüğü Hacı Bayram Veli için, diğer sekiz tanesi ise ondan sonra gelen şeyhler için çam ağacından yapılmış.

Caminin bahçesindeki diğer türbe, Osman Fazıl Paşa adına 18. yüzyılda yaptırılmış. Türbenin inşasında, klasik Osmanlı mimarisine bağlı kalınmış ve sekizgen tasarım tercih edilmiş. Osman Fazıl Paşa'nın sandukası kısa bir süreliğine burada korunmuş. Ancak sonradan aile mezarlığına taşınmış.

Hacı Bayram Veli Camii'ne Nasıl Gidilir?

ulus minibüs duraklarıAnkara gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel ve huzur dolu yapılardan biri olan Hacı Bayram Veli Camii, Ulus Meydanı'na gayet yakın konumda ziyaret edilmeyi bekliyor. Bu nedenle ulaşım esnasında meydan yönünde sefer yapan otobüslere ve minibüslere binmeyi tercih edebilirsiniz. Ufak bir hatırlatma; toplu taşıma ile ulaşım sağlarken yanınıza yedek maske aldığınızdan da emin olmakta fayda var.

Meydana ulaştıktan sonra Hürriyet Caddesi'ne doğru kısa bir yürüyüşün ardından caminin geniş bahçesine giriş yapıp kültürel değerlerini birer birer tanımaya başlayabilirsiniz. Zamanınız yeterince geniş ise Sıhhiye'den dini yapıya yürümeyi de düşünebilirsiniz.

Yanı Başındaki Tapınağı İncelemeyi Unutmayın

augustus tapınağıHacı Bayram Veli Camii'ni ziyaret ettikten sonra dilerseniz hemen yanı başında duran Augustus Tapınağı'nı ziyaret edebilirsiniz. Antik yapı, M.Ö. 25-20 yılları arasında son Galat hükümdarının oğlu Pilamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus'u onurlandırmak için inşa ettirilmiş.

Tapınak, günümüze kadarki süreçte çevresel etkenlerden dolayı epey hasar almış. Bu nedenle duvarlarının sadece bir bölümü ayakta kalabilmiş. Ancak ilk inşa edildiği dönemde etrafı surlarla çevrili, ziyaretçilerini kolayca etkisi altına alan kudrete sahipmiş. Bizans zamanında yapı, köklü değişime uğramış ve Ortodoks stiline uygun olarak kiliseye dönüştürülmüş.

Bu değişime rağmen duvarlarına işlenmiş Res Gestae Divi Augusti, yani imparatorun hayattayken yaptığı işleri anlatan yazıt varlığını korumayı başarmış. Tarihçilerin "Monumentum Ancyranum (Ankara Anıtı)" olarak adlandırdıkları eseri yakından görmek için tapınağın pronaos (ön oda) ve cella (kutsal alan) kısımlarına yönelebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Hacı Bayram Veli'nin çilehanesini de görmek lazım, koskoca dünyada, daracık bir yer...!!!

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)