Ulus bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ulus Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Ulus, Ankara'nın eski şehir merkezi olup bu üstünlüğünü; Kızılay'a kaptırmış, eski canlılığını bir nebze de olsa yitirmiştir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ulus Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 12 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Ulus Tarihi Mekanlar

Birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Ulus, Ankara'nın eski şehir merkezi olup bu üstünlüğünü; Kızılay'a kaptırmış, eski canlılığını bir nebze de olsa yitirmiştir.
Türkiye'nin nabzının attığı Başkent Ankara'nın köklü semtlerinden biri olan Ulus, protokol yolu olarak da bilinen Esenboğa – Çankaya güzergahında yer alır. Atatürk heykeli, valilik binası, tüm şehri kucaklayan görkemli Ankara Kalesi, Ankara hali ve eski meclis Ulus sınırları içinde yer alır ve semte hareketlilik kazandırır. Birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Ulus, Ankara'nın eski şehir merkezi olup bu üstünlüğünü; Kızılay'a kaptırmış, eski canlılığını bir nebze de olsa yitirmiştir.

Ulus Gençlik Parkı: Ankara'nın tarihi parklarından biri olan Ulus gençlik Parkı'ndaki çalışmalara 1936 yılında başlanmış olup, 1943 yılında hizmete açılmıştır. İçerisinde birbirinden güzel restoranlar, kafeler, eğlencenin nabzının attığı oyun alanları ve lunapark bulunmaktadır. Ulus Gençlik Parkı'nda zaman geçirirken ağaçların gölgesinde uzun bir yürüyüş yapıp, kafelerden birinde kahve molası verip, lunaparkta çocukluğunuza dönebilirsiniz.

Hitit Güneş Kursu Anıtı: Başkent Ankara'nın merkezi noktalarından birinde bulunan Hitit Güneş Kursu Anıtı, ziyaretçilerin dikkatini çeken ve bol bol fotoğraf çektirilen yerlerden biridir. Anıt, Ulus girişinin hemen başında bulunan Sıhhıye Meydanı'nda yer almaktadır. Anadolu'nun en eski uygarlıklarından olan Hattiler'e aittir. Anıtın üzerinde bulunan çıkıntılar üremeyi temsil ederken, anıttaki kuşlar özgürlüğü simgeliyor. Ankara'da bulunan anıt, 1974 yılında yapılmıştır. Orijinali ise günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi: Ulus'ta yer alan ve tarihe ışık tutan Kurtuluş Savaşı Müzesi, Başkent Ankara'da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Müze binası ilk olarak 1915'te I. TBMM binası olmak üzere inşa edilmiştir. Bina iki katlı yapılmıştır ve yapımı sırasında Andezit taşı kullanılmıştır. Geçmişe yolculuk yapmanızı sağlayan müzede; Atatürk İlke ve İnkılaplarının anlatıldığı odalar, dönemin kullanılan eşyaları, belli dönemlere ait belgeler ve meclis toplantı odası bulunmaktadır.

Augustus Tapınağı: Ankara Ulus geziniz sırasında tarihe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız; Hacı Bayram Camii'nin bitişiğinde yer alan Augustus Tağınağı'nı ziyaret edebilirsiniz. Geçmişin izlerini taşıyan tapınak bölgede dikkat çeken tarihi değerler arasında gelir. M.Ö. 25 yılından sonra, Firgya Tanrısı Men adına yapılmış olan tapınak zaman içerisinde yıkılmıştır. Bizans döneminde yeni eklemelerle genişletilmiş ve kiliseye çevrilmiş olan Augustus Tapınağı'nı ziyaret etmenizi öneririz.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Çok güzel bir yer
10

-

Bende 1-2 kere gittim. Gerçekten hala aklımda. Çok güzel bir yer. Ben çok sevdim. :) :) :)

3
Cumhuriyet'in kurulduğu yer
10

-

Milli mücadelemizin yönetildiği, Cumhuriyet'in kurulduğu ve ülkemiz için daha birçok ilkin yaşandığı yer. Tahta zemininde gezip o tarihi kokuyu içinize çekmeniz gereken bir yer.

3
ulus genclik parki
10

-

Gençlik Parkı'na bir kez gittim. Çok güzel bir yerdi.