Akköy Evleri Butik Otel ve Müze Ev

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Konaklama Önerileri Editor

Akköy Evleri Butik Otel ve Müze Ev

Sizi köyümüze ve kendi çabalarımızla sivil mimari geleneklerini yaşatarak ve folklor birikimine sahip çıkarak kurduğumuz evlerimize davet ediyoruz.

Sizi köyümüze ve kendi cabalarımızla sivil mimari geleneklerini yasatarak ve folklor birikimine sahip çıkarak yeniden kurdugumuz evlerimize davet etmek istiyoruz. Dört mevsim acık olan evlerimizde, bizim misafirimiz olursanız, çok mütesekkir oluruz.

Bizi daha yakından tanımak açısından, Akköy Evleri Butik Otel sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sitedeki ve evlerimizde sergilenen fotografları kısları Kanada'da yasayan ve çalısan hukuk profesoru Nergis Canefe çekiyor, kendisi aynı zamanda kurumsal kimlik, tanıtım, dıs dünyaya açılım ve uluslararası baglantılar, köyümüzü ve tarihini tanıtma ve her türlü sanatsal faaliyetin organizasyonu yapmakta, Mehmet Güleç ve oglu Mükremin Güleç ise isin Akköy ayagını yönetiyorlar, Mehmet'in renovasyonunu yaptıgı evlerimizi işletiyorlar.

Akköy Evleri'ni 2005'te kurduk, köy Ürgüp'ten 14 km mesafedeki emsalsiz ve tarihi binlerce yıl öncesine uzanan bir dağ köyü. Iki tür ev kurduk simdiye kadar, 9 odalı bir magara butik otel halini almıs olan, taraçalı bahçeli, kaya bar ve oyma lokantası olan, benim doğduğum ev olan bir mağara ev, ve Nergis Canefe'nin fikirleri ile yeniden kurulmus olan, Uvercinka isimli, bir küçük ve üç katlı müze ev. Nergis aynı zamanda fresko ve fotograf sanatçısı ve hem otel hem de Uvercinka'da duvar resmi agırlıklı projeler üstüne çalısmakta.

Ben naif mimar olarak çalısıyorum ve yaptıgım restorasyon islerime ek olarak, organik tarım ve yöresel etkinliklerle mesgulum, bag ve bahçelerimizde sene boyunca misafirlerimize sunacagımız ürünler yetistiriyorum, köylümüzle elele köy hayatını devam ettirme çabasındayız. Akköy Evleri renove edilmiş haliyle hem her türlü konfor şartı sunuyor, hem de otantik köy hayatının tüm güzellikleri ve sükunetini yaşamanıza olanak tanıyor.

Akşam güneşi yamaçlar üzerinde batarken, köyümüzün manzarası Kapadokya coğrafyasının tüm renklerini de içine alarak, sizi lezzetli ev yemekleri ile donanmış bir sofraya, yıldızlar altında uzun sohbetlere ve deliksiz bir uykuya davet ediyor. Büyük sehirli misafirlerimiz genelde buraya geldiklerinde hiç gitmek istemiyorlar ve hatta kapadokya turlarını iptal edip sırf köyde kalan da çok olur.

Bugün Akköy adını almış olan bu eski Kapadokya dağ köyümüz, fotografla ve kültür turizmi (özellikle mimari ve tarih) ile ilgilenen camia için de çok degisik olanaklar sunuyor. Taş ustalığı, eşsiz sivil mimarisi, içindeki nadide tarih kalıntıları ve etrafını çevreleyen muhteşem doğası ile göz kamaştıran bir Orta Anadolu incisi olan köyümüz, aynı zamanda kısa bir yolculukla çıkılan essiz bir vadi ve Erciyes manzaralı yaylaların, ve binlerce yıllık bir Hitit saklı kentinin de hemen eteklerinde.

Akköy'e geldiğinizde, bizimle birlikte doğanın bütün nimetlerinden faydalanabilir, şehrin yorgunluğunu, tozunu, dumanını ve stresini arkanızda bırakabilirsiniz. Bahçelerimizden meyve toplayabilir, tarlalarda ve üzüm bağlarında bizim hasatımıza eşlik edebilirsiniz. Uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Köyümüzün içinden geçen çay kenarında oturup, yamaçların sessizliğini ve doğayı dinleyebilirsiniz. Dağ yürüyüşçüleri için yukarda eski anıt mağaralar bulunmakta, kaya tırmanışçıları için ise biçilmiş kaftan, yine köyün üst tarafında yükselen tepelerdeki yarlar ve tepeler. Hem gönlünüzce dinlenebileceğiniz, hem de kültürel mirasın ve tarihi zenginliğin tadına varabileceğiniz bir tatil için, Akköy Evleri sizin seçilmiş, özel mekanınız olmaya namzettir.

Bu sene Akköy Evleri mutfagına da basladık, günü birlik, sade sohbet, dinlenme, ve bir uzun sabah kahvaltısı ve ögle yemegi için de haftanın her günü önceden arayarak bizim misafirimiz olabilirsiniz. Son olarak, köyümüzün sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi güzellikler, uzun vadede korunabildikleri sürece sizlerle paylaşabileceğimiz değerlerdir. Işte tam da bu yüzden, bizler ekoturizm kavramına, ve daha özelde bioturizm kavramına da sahip çıkıyoruz. Turizm çevre ilişkilerinin önem kazanması ve güzelliklerin sürdürülebilirliği tartışmaları ile gündeme gelen bioturizm, doğa severler, tarih severler ve çevre duyarlılığı olan misafirlerimizin bizlere gelip geçen bir ziyaretçi gibi degil de, tüm bir yaşam pratiği dahilinde katılmasını sağlıyor.

Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Mehmet Güleç, Nergis Canefe ve Mükremin Güleç (Akköy Evleri Ekibi)

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)