Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Paylaş
Sinan Sofuoğlu  
Eklenme: 09 Kasım 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Acarlar Longozu Aktivite Rehberi
Sakarya’nın kuzey kesiminde yer alan Kaynarca ve Karasu ilçeleri arasında oluşmuş Acarlar Longozu, ülkemizin tek parça şeklindeki en büyük longoz ormanı. 350-1250 metre genişliği ve 7,5 kilometre uzunluğu sayesinde dünya genelinde de fazlasıyla ilgi çekmekte. Doğal oluşum olarak tipik bir set gölü olsa da zengin bir ekosisteme ev sahipliği yapması, Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen doğal alanlarının arasına girmesini sağlıyor.

Her yıl yabancı turistler de dahil olmak üzere ortalama 500.000 ziyaretçiyi eşsiz doğal güzellikleriyle tanıştırmaya devam ediyor. Tabanında oluşan su kütleleri, zamanla ormandan taşarak Sakarya Nehri’ne ve Okçu Deresi’ne karışıyor. Bu sebeple ormanda zengin bir su altı ekosistemi bulunuyor. Her adımda yeni doğal güzellikler keşfetmenize olanak sunan Acarlar Longozu, yapılabilecek farklı aktivitelerle ve eşsiz kamp deneyimleriyle süsleyebileceğiniz harika bir doğal turizm rotası.

Acarlar Longoz Ormanlarına Ulaşım

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Acarlar Longoz Ormanları Sakarya merkezine 88, Karasu ilçe merkezineyse 14 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Ulaşımda kişisel aracınızı kullanıyorsanız, İstanbul TEM otoyolundan Kandıra istikametini takip edebilirsiniz. Daha sonrasında longozların bulunduğu Kaynarca ilçesinin tabelalarını takip ederek Karamüzezzinler Köyü girişinde Acarlar Longozlarının tabelalarını görebilirsiniz. Tabela orman alanının başlangıcına kadar yönlendirmekte.

Eğer otobüs tercih edecekseniz Sakarya’da indikten sonra terminalde yer alan Karasu- Kaynarca minibüslerine binebilirsiniz. Minibüsler saat 09:20 den başlayarak 10:30, 11:30 şeklinde bir saat arayla hareket ediyorlar. Sonrasında Acarlar Longozu dolmuşlarını kullanarak orman alanına ulaşabilirsiniz.

Acarlar Longoz Ormanlarının Ekolojik Değeri

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Longoz oluşumları, aslında eski çağlarda günümüzde olduğu kadar nadir değillerdi. Sanayi devrimi zamanlarında, henüz çevre koruma kanunları Asya ve Avrupa ülkeleri tarafından kapsamlı olarak oluşturulmamışken, doğa yoğun bir kirliliğe maruz kaldı. Özellikle fabrika atıklarının denizlere dökülmesiyle longoz ormanları büyük ölçüde zarar gördüler. Bu da Avrupa’da bulunan çoğu longozun işlevini bitirmesiyle sonuçlandı ve ekosistem türü seyrekleşti. Bazı hayvan ve bitki türleri sadece longoz ekosistemlerinde yaşayabildikleri için longoz ormanlarının yok olması, bu bitki ve hayvanların da neslinin tükenmesi anlamına geliyor. Bu yüzden elimizde bulunan longoz ormanlarının korunması, tıpkı denizleri veya normal ormanları korumak kadar önemli. Türkiye’de bulunan diğer longoz ormanları gibi, Acarlar Longozları da 1998 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararıyla 1. derece koruma altına alınmış.

Karadeniz kıyısında Acarlar Longozlarını da kapsayan geniş bir alan, "Avifauna" yani kuş türleri bakımından çok zengin bir konumda. Kıyıda yaşayan kuş türleri, göç sezonlarında Ural dağlarına kadar göç ederler ve ürerler. Mevsimlere ve yıllara göre değişen kuş türleri ve sayıları, özellikle kış aylarında en yoğun seviyeye ulaşır. Acarlar Longozunun Anadolu üzerindeki iki önemli göç rotası üzerinde bulunması, göçmen kuşların konaklama yapabilmesi için eşsiz bir olanak sağlıyor. Bu durum, özellikle longoz ormanlarında yaşayan balıklarla beslenen kuş türleri için hayati bir önem teşkil etmekte. Nesli tükenmekte olan bazı nadir balıkçıl kuş türleri, koruma altında bulunuyor.

Aktiviteler

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Acarlar longozları, ziyaretçilerine farklı imkanlar sunuyor. Park içerisinde yürüyüş, kamp ve piknik gibi aktiviteler yanında kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılık gibi hobilerinize de farklı bir deneyim kazandıracak alanlar mevcut. Parka girişin ücretsiz olduğunu belirtelim. Sadece özel aracınızla giderseniz otopark ücreti ödemeniz gerekiyor. Park içerisinde yemek, tuvalet gibi ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz tesisler yer alıyor. Bunların yanında manzaraların eşlik ettiği çay bahçeleri ve kafeler de bulunuyor.

Fotoğrafçılık

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Acarlar Longozunda gördüğünüz bütün doğal güzellikleri ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz. Farklı bitki türleri ve ağaçlar, başka bir yerde görmenin imkansız olduğu manzaraları doğuruyor. Özellikle Türkiye’de sadece Acarlar Longozunda şahit olabileceğiniz, suyun içinde büyüyen bir bitki olan su menekşesine de rastlamanız mümkün. Bütün bu doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekmek ve sonradan incelemek, fotoğraf çekmeyi sevenler için ayrı bir tecrübe olabilir. Özellikle renk değişimi zamanları, yani Ekim-Kasım ayları, suların da birikmeye başlamasıyla nefes kesen doğal güzellikler oluşturuyor. Ağaçların rengi yeşilden kırmızı ve sarıya geçerken gün ışığıyla birlikte nehirlerin oluşturduğu manzara adeta anlatılmaz yaşanır.

Doğa Yürüyüşü

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Longoz ormanlarının keşfedilmemiş yerlerini görmek isterseniz birbirinden güzel yürüyüş rotaları sizleri bekliyor. Ormanın içerisinde baş döndürücü güzelliklere ve kuşların sesine kapılmışken zamanın nasıl geçtiğini bile unutabilirsiniz. Longoz ormanlarının mevsimsel döngüsüne göre farklılık gösteren su yoğunluğu, farklı zamanlarda farklı yürüyüş rotaları seçenekleri oluşturuyor. Rotanızın üzerinde yer alan çay bahçeleri ve kafelerde dinlenebilir, yemek yiyebilirsiniz. Çevrede yaşayan vahşi hayvanlar olsa da milli park içerisinde korumaya alınan alanda herhangi bir tehlike bulunmuyor.

Göl Gezisi

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Gezinizde belki de yapmadan dönme listenizin başında bulunması gereken en önemli aktivite Acarlar Gölü üzerinde tekne turu yapmak olabilir. Yaklaşık 20 dakika boyunca göl üzerinde manzaraları izleyebilir, çeşitli ördekleri ve su canlılarını görebilirsiniz. Aynı zamanda yunus balığı tipi botlarla da geziler düzenleniyor. Acarlar Gölü üzerinde açan, mitolojik efsanelere bile konu olmuş Nilüfer Çiçeği, bir diğer adıyla Lotus, tekne turları sırasında gözlemlenebiliyor. Düzenli olarak düzenlenen tekne turlarının cüzi fiyatlara sahip olduklarını da belirtelim.

Kuş Gözlemciliği

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Çıplak gözle veya tercihinize göre giriş seviyesi bir dürbünle yapabileceğiniz kuş gözlemciliği, kuş türlerine dair bilgiye sahip olmayanlara da eğlenceli vakitler yaşatabilir. Kuşların doğadaki yaşamını yakından incelemek, longoz ekosistemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanın kapılarını aralıyor. Aralarında ağaçkakanların da yer aldığı 230 farklı kuş türü, yılın belli aylarında göç rotaları üzerinde bulunan Acarlar Longozunda konaklıyor.

Kamp

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Kamp yaparak konaklamak isteyenler için park içerisinde özel alanlar yer alıyor. Bu alanlar içerisinde hem çadır kampı hem de karavan kampı yapabileceğiniz tesisler de bulunuyor. Ekipmanınız yoksa kiralayabilme şansınız maalesef bulunmamakta fakat tesis içerisinde tuvalet, su gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kaynaklar mevcut.

Piknik

Acarlar Longozu Aktivite Rehberi

Acarlar Longozunun en fazla talep gören aktivitelerinden biri de şüphesiz ki piknik. Tıpkı kamp alanları gibi özel yer ayrılan alanlarda piknik yapmak özellikle günübirlik ziyaretçilerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Nehir manzarasında, doğa kokusunun içinde ailenizle, arkadaşlarınızla veya tek başınıza vakit geçirmenin verdiği huzur Acarlar Longozunda farklı bir boyuta ulaşabilir. Piknik alanları içerisinde ahşap çardak türü masalar da yer alıyor.

Ülkemizde bulunan diğer longoz ormanları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Türkiye'deki Longoz Ormanları: Yeşilin Hüküm Sürdüğü Yerler yazımıza, Acarlar Longozu civarındaki konaklama önerileri için ise Acarlar Longozu Konaklama Önerileri'ne göz atmayı unutmayın!