29 Ekim'de Ziyaret Edebileceğiniz 19 Atatürk Evi Müzesi, Türkiye

29 Ekim'de Ziyaret Edebileceğiniz 19 Atatürk Evi Müzesi

Sen De Görüşlerini Paylaş 9 Yorum

Keşif Rehberi

29 Ekim'de Ziyaret Edebileceğiniz 19 Atatürk Evi Müzesi
Bu yıl 95. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı, bütün coşkusuyla adım adım yaklaşıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 28 Ekim 1923'de bir yemek sırasında "Efendiler yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz" şeklindeki o inanç dolu sözleri, ertesi gün Türk Ulusu'nun verdiği bağımsızlık mücadelesine yepyeni bir boyut kazandırdı. Ne zaman bu tarihi sözcükler kulağımıza çalınsa, hala tüylerimiz diken diken oluyor.

Elbette ki Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı tüm icraatlarıyla Cumhuriyet'in sinyallerini çok önceden veriyordu zaten. Bu anlam ve duygu yüklü günü, resmi tatili de fırsat bilerek Atamızdan yadigar kalan evlerinde geçirmeye ne dersiniz? İşte 29 Ekim'de ziyarete açık olan, Atatürk'ün başını koyduğu yastığı, dokunduğu eşyaları, kokusunun sindiği kıyafetleri ve soluduğu havayı hissedebileceğiniz, 19 Atatürk Evi Müzesi.

Şimdiden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Diyarbakır Atatürk Köşkü

diyarbakir ataturk kosku
Diyarbakır surlarının 2,5 km güneyinde yer alan Diyarbakır Atatürk Köşkü, Atatürk'ün ölümünden sonra Diyarbakır Belediyesi tarafından onarılmış ve ziyarete açılmış. 14 Mart 1916 tarihinde Diyarbakır'a gelen Atatürk, 27 Mart 1917 tarihinde bu köşkte kalmış. Diyarbakır evleri tipinde, siyah – beyaz kesme taşlardan yapılmış örneklerden biri olan Diyarbakır Atatürk Köşkü'nün üst katında Atatürk'ün çalışma ve yatak odası bulunuyor.

Kayseri Atatürk Evi

kayseri ataturk muzesi
Kayseri Merkez'de, Cumhuriyet Mahallesi'nde yer alan Kayseri Atatürk Evi, 19. yüzyıl sonunda Raşit Ağa tarafından ev olarak yaptırılmış. Heyet-i Temsiliye Reisi olarak 20 Aralık 1919'da Kayseri'ye gelen Atatürk, bu evde kalmış. Atatürk'ün Kayseri'yi ziyaret etmesi anısına restore edilen binanın üst katındaki odalardan birinde, Atatürk'ün Kayseri ziyaretleri ile ilgili belgeler ve fotoğraflar sergileniyor.

İzmit Atatürk Müzesi

izmit muzesi ve ataturk evi
Kocaeli İzmit'te bulunan İzmit Atatürk Müzesi, 1966 yılında törenle ziyarete açılmış. Milli Mücadele tarihimizde önemli bir olay olarak görülen Atatürk – Fransız yazar Claude Farrere görüşmesi, 18 Haziran 1922 tarihinde bu köşkte gerçekleşmiş. Müzenin üst katında Atatürk'ün yatak odası, alt katında ise arkeolojik eserler sergileniyor.

Erzurum Atatürk Evi

erzurum ataturk evi
Erzurum'da Çaykara Caddesi'nde bulunan Erzurum Atatürk Evi, 19. yüzyılın sonlarında Erzurumlu bir zengin tarafından konak olarak yaptırılmış. 9 Temmuz 1919 tarihinde, Erzurum Kongresi çalışmalarını sürdürmek amacıyla Erzurum'a gelen Atatürk, 52 gün burada kalmış. Bodrum kat, zemin kat, birinci kat ve çatı katından oluşan Atatürk Müzesi, 3 Ekim 1984 tarihinde ziyarete açıldı.

Bursa Atatürk Müzesi

bursa ataturk muzesi
Bursa, Çekirge Caddesi'nde yer alan Bursa Atatürk Müzesi, Bursa Belediyesi tarafından Miralay Mehmet Bey'den satın alınarak Atatürk'e hediye edilmiş. Atatürk, her Bursa'yı ziyarete gelişinde bu evde kalmış. Cumhuriyet'in 50. yılında müzeye dönüştürülen Atatürk Müzesi içerisinde bulunan tüm eşyalar, Atatürk'ün kullandığı orijinal eşyalar.

Mersin Atatürk Evi Müzesi

mersin ataturk evi muzesi
Mersin'in en önemli ve en işlek caddesi olan Atatürk Caddesi'nde yer alan Mersin Atatürk Evi Müzesi, 20 Ocak – 2 Şubat 1925 tarihlerinde Atatürk ve Eşi Latife Hanım'ı ağırlamış. Müzenin alt katında fotoğraflar, belgeler ve Anıtkabir'den getirtilen Atatürk'ün 22 eşyası sergileniyor.

Konya Atatürk Evi Müzesi

konya ataturk evi muzesi
Konya, Atatürk Caddesi'nde yer alan Konya Atatürk Evi Müzesi, 1922 yılında inşa edilmiş. Vali Konağı olarak kullanılan bu iki katlı tarihi bina, Konya'yı her ziyarete gelişinde Atatürk'ü ağırlamış. Müzenin içerisinde, Atatürk'ün Konya ziyaretlerini anlatan belgeler, fotoğraflar, Atatürk'ün Konya ziyaretleri sırasında aldığı notlar ve kişisel eşyaları sergileniyor.

Adana Atatürk Evi Müzesi

adana ataturk evi muzesi
Adana'nın Seyhan Caddesi üzerinde bulunan Adana Atatürk Evi Müzesi, geleneksel bir Adana evi olarak 19. yüzyılda inşa edilmiş. 15 Mart 1923'de Atatürk ve eşini ağırlayan bina, 1981 yılında müze olarak hizmete girmiş. Her yılın 15 Martında Atatürk'ün Adana'ya gelişi, resmi törenle bu binada kutlanıyor.

Trabzon Atatürk Köşkü

trabzon ataturk kosku
Trabzon'da Soğuksu'da bulunan Trabzon Atatürk Köşkü, Atatürk'ün Trabzon ziyaretlerinde kendisini ağırlamış. Müze içerisinde Atatürk'ün Trabzon'da yaptığı konuşmanın tam metni, Atatürk'ün hayatına ve Trabzon ziyaretlerine ilişkin fotoğraflar ve Atatürk'ün kullandığı eşyalar sergileniyor.

Rize Atatürk Müzesi

rize ataturk muzesi
Osman Mataracı'ya ait olan bu tarihi evde Atatürk yalnızca 1 gece kalmış. Atatürk'ün ölümünün 100. yılında, Osman Mataracı tarafından Rize Özel İdaresi'ne bağışlanmış olan bina, ardından da Rize Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış. 3 katlı olan müzenin en üst katı Atatürk Müzesi olarak kullanılıyor. Alt katında ise idare odaları ve kültür merkezi yer alıyor.

Samsun Gazi Müzesi

samsun gazi muzesi
Samsun Merkez, Mecidiye Caddesi üzerinde yer alan Samsun Gazi Müzesi, iki katlı bir yapı. Atatürk 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk gelişinde, Mıntıka Palas olarak bilinen bu binada 6 gün kalmış. Ulu Önder'in Samsun'a ikinci gelişinde ise Samsun halkı tarafından bu bina Atatürk'e hediye edilmiş ve Atatürk Samsun'a her gelişinde burada konaklamış. Yıllar sonra bina, 8 Kasım 1998 tarihinde Gazi Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Yalova Atatürk Köşkleri

yalova ataturk koskleri
Baltacı Çiftliği'ndeki köşk, Millet Çiftliği'ndeki Yürüyen Köşk ve Atatürk Evi Yalova Atatürk Köşkleri gurubu arasında yer alıyor. Atatürk Evi, Cumhuriyet Dönemi mimarlığımızın erken örneklerinden biri olup, 1929 yılında inşa edilmiş ve içerisindeki eşyalarla birlikte günümüze kadar gelmeyi başardı. Yürüyen Köşk ise ünlü çınar ağacı hikayesiyle ismini duyurmuş ve bugünlere geldi.

Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi

denizli ataturk ve etnografya muzesi
Atatürk'ün Denizli'ye geldiğinde kaldığı bu ev, sonradan müzeye dönüştürülmüş. Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi'nde gardırop, pirinç başlıklı karyola, divan ve barok stili bir çalışma masası sergileniyor. Odalardan biri ise Denizli yöresinin geleneğine uygun olarak döşenmiş.

Malatya Atatürk Evi

malatya ataturk evi
Atatürk'ün Malatya'ya ilk geldiği zaman bir gece kaldığı eski Türk Ocağı, daha sonra Halkevi Binası'nın giriş katındaki iki oda, 1981 yılında Malatya Atatürk Evi olarak düzenlenmiş. Girişte, sağdaki ilk odada Atatürk'ün Halkevi'ni ziyaret ettiği sırada kullandığı masa, koltuk ve işlemeli bir sehpa, girişin solundaki odada ise, Atatürk'ün kitapları sergileniyor.

İzmir Atatürk Müzesi

izmir ataturk muzesi
İzmir 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerinde yer alan İzmir Atatürk Müzesi, 1875 – 1880 yılları arasında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmış. Atatürk, 1930 – 1934 yılları arasında İzmir'e her gelişinde bu evde kalmış. Müze içerisinde Atatürk'ün kullanım odaları sergileniyor.

Alanya Atatürk Evi Müzesi

alanya ataturk evi muzesi
18 Şubat 1935 tarihinde Alanya'ya gelen Atatürk, ziyareti sırasında bir süre bu evde kalmış. 1987 yılında ise restore edilen bina, Alanya Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açılmış. Müze içerisinde Atatürk'ün kişisel eşyaları, fotoğraflar, Atatürk'ün Alanyalılara yazmış olduğu bir telgraf ve diğer tarihi belgeler sergileniyor. Alanya'yı daha geniş ölçekte keşfetmek için, Alanya otel sayfamızda yer alan size en uygun otelden birine rezervasyon yaparak tatilinizi uzatabilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü

florya ataturk deniz kosku
Marmara Denizi kıyısında, İstanbul Yeşilköy ve Küçükçekmece arasında yer alan Florya'nın, 19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu biliniyor. Ancak Atatürk'ün Florya'ya olan ilgisi, buranın yazlık bir bölge olmasını sağlamış. Atatürk tarafından son olarak 28 Mayıs 1938 tarihinde kullanılan Florya Atatürk Deniz Köşkü, 16 Eylül 1988'de Atatürk Müzesi haline getirilmiş. Müzenin içerisinde ‘Atatürk İstanbul'da' konulu sürekli bir fotoğraf sergisi oluşturuldu.

İstanbul Dolmabahçe Sarayı

dolmabahce sarayi
Ulu Önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938 günü hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'nda belki de en ilginç ve en etkileyici eserler sergileniyor. Atatürk'ün çalışma ve yatak odası, sayısız değerli eşyası, halı, levha, vazo, avize, tablo gibi sanat eserleri Dolmabahçe Sarayı'nda sergilenen eserlerden bazıları.

Ankara Anıtkabir Atatürk Müzesi

ankara anitkabir ataturk muzesi
Atatürk'ün ebedi istirahatine çekildiği Anıtkabir, 29 Ekim'de Atatürk'e dair ziyaret edebileceğiniz en can alıcı noktalardan biri. 21 Haziran 1960'da ziyarete açılan müzede, Atatürk'ün kullandığı eşyalar, kendisine hediye edilen armağanlar ve giysileri sergileniyor. Hafta sonu Ankara'ya giden biz Neredekal.com ekibi de, 29 Ekim gelmeden Atamızın huzurundaydık.
9 misafir tavsiyesi
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Trabzon Atatürk Köşkü'ne bayıldım. Benim Yürüyen Köşk'e ve Anıtkabir'e gitme şansım oldu. Anıtkabir mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Müzedeki, Atatürk'ün not defteri, kıyafetleri, okuduğu kitaplar beni çok etkilemişti. Bu kadar fazla Atatürk Evi olduğunu da bilmiyordum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Anıtkabir'i ziyaret etme fırsatım oldu geçen hafta. Bu kadar büyüleyici bir atmosfere tanık olmamıştım daha önce. Bir de askerlerin nöbet değişimine denk gelen şanslı insanlardanım. Her Türk gencinin tüylerinin diken diken olduğu tek yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Yarın 91. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı öncesi paylaşmış olduğunuz bu yazı için teşekkür ederim. Her şeye rağmen nice 91 yıl kutlayacağız. Harika bir yazı olmuş ellinize sağlık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Öncelikle belirtmek isterim ki çok kıymetli bir yazı. Değerlerimize sahip çıkmamız adına güzel bir farkındalık yaratabilecek bir yazı. Umuyorum özellikle genç nesil arasında güzel bir paylaşıma sebep olur. Ancak Samsun'un Havza ilçesinde bulunan ve müze halinde olan Havza Atatürk Evi'nin unutulmuş olması beni üzdü. Atatürk bu evi zamanında karargah olarak kullanmış ve hatta bu karargah milli mücadelenin ilk karargahı olarak geçer. 2002 yılında müze olarak kullanıma açılmıştır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Sayın Diley Kuru'ya teşekkür edelim, deniz güneş kum her şey değil, bunu hatırlamamız ve kendimize dönmemiz gerekiyor, bu tür uyarıcı, hatırlatıcı, anlatıcı yazılar oldukça insanların yönelimi de artacaktır, yurt dışına çıkanlar Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evi unutmasınlar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

İstanbul Şişli Atatürk Evi de dahil edilebilir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Çok güzel ve anlamlı bir zaman diliminde yayınlanmış olması ayrıca etkileyici olmuş. Tüm çalışanlara tesekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Değerlerimize kıymet veren, son derece gerekli ve keyifli bir yazı. Elinize, yüreğinize sağlık. Bence çok güzel bir kılavuz olmuş. Özellikle çocuklarına Atatürk'ü anlatmak isteyen ebeveynler için yol gösterici nitelikte...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Kıskançlık, kin ve kendilerini dev aynasında gören, sonradan görmelerin, yüce Atamızın bizler için geride bıraktığı bu anıları, bu güzellikleri hazmedemeyenler için vermiş olduğunuz en güzel tarih dersi. Emeği geçen herkese saygılarımı ve sevgilerimi arz ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler