Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Bigalı Köyü
Bigalı Köyü - Görsel 1
Bigalı Köyü - Görsel 2
Bigalı Köyü - Görsel 3
Bigalı Köyü - Görsel 4
9 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Bigalı Köyü Hakkında

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinin kuzeyinde, Taşlı Tepe'nin güney yamaçlarında bulunuyor Bigalı Köyü. 1915 yılında "Boğalı" ismiyle anılan Bigalı, son olarak "Çamyayla" ismini almış. Köy ve çevresini önemli kılan şey ise, Yarbay Mustafa Kemal'in komutasındaki 19. Piyade Tümeni kuruluşunda yer alan birliklerin, yaklaşık bir ay süreyle yerleştiği mevkilere ev sahipliği yapmış olması.

Söz konusu birliklerin hangi mevkilere yerleştiğine dair en detaylı tarif ise tümenin Kurmay Başkanı Binbaşı İzzettin (Çalışlar) tarafından veriliyor. Bigalı Köyü, yöresel yapı örneklerini teşkil eden tek ya da iki katlı evleriyle dikkat çekiyor günümüzde. Köy meydanı bu tür yapılarla çevrili.

Köyde yer alan ve Atatürk'ün yedi gece ikamet ettiği ev ise Bigalı Atatürk Evi ismiyle müze olarak ziyaretçilere açık. Bigalı Köyü, girişten itibaren köy meydanı, meydana bakan binalar, Bigalı Atatürk Evi ve bulunduğu sokaktaki diğer evler olmak üzere 2006 yılında restore edilmiş. Günümüzde köy halkı, geçimini genellikle zirai faaliyetlerden sağlıyor.

Yolunuz bir gün Eceabat'a düştüğünde, Bigalı Köyü'nü ve Bigalı Atatürk Evi'ni mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Bigalı Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?