Güzelyurt bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Güzelyurt Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Baktığınız her yerde tarihi güzellikleri göreceğiniz ve muhteşem doğası ile sizi büyüleyecek Güzelyurt, tarihi kalıntılar arasında gezerken geçmişe tanıklık edeceğiniz bir yer.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Güzelyurt Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 11 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Güzelyurt Tarihi Mekanlar

Baktığınız her yerde tarihi güzellikleri göreceğiniz ve muhteşem doğası ile sizi büyüleyecek Güzelyurt, tarihi kalıntılar arasında gezerken geçmişe tanıklık edeceğiniz bir yer.
Karballa Dini Okulu: 1856'da köyün Rum ahalisi tarafından inşa edilen okula 1913'te ikinci bina eklenmiştir. Zaman içinde ilkokul, karakol ve sinema olarak kullanılan bina 1985 yılında restore edilmiş ve otel olarak hizmete açılmıştır.

Manastır Vadisi: Toplam uzunluğu 4,5 km olan vadi ilçenin aşağı kısmından başlar ve Sivrihisar Köyü'ne kadar devam eder. Vadi boyunca 50'ye yakın kilise ve manastır vardır.

Yeraltı şehirleri: Günümüzde halen tamamı keşfedilmemiş, gizemini koruyan ve muhteşem yapılar olan yeraltı şehirleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. 15-20 metrekarelik odalardan oluşan ve bir labirenti andıran yeraltı şehirlerinin temizlenip ziyarete açılan kısımları görülmeye değerdir.

Yüksek Kilise (Analepsis Manastırı): 19. yy'da inşa edilen kilise ilçenin en güzel tepelerinden birinde bulunmaktadır. İçinde Bizans döneminden kalma bir şapelin bulunduğu kilise yüksek bir tepeye kuruludur. Bölgedeki en önemli neolitik yerleşim yerlerinden biridir.

Kilise Camii (Küçük Ayasofya): Zaman içinde birtakım ilavelerin ve restorasyonların yapıldığı, 1924 yılından sonra camiye çevrilen kilise 385 yılında inşa edilmiş ilk Ortodoks kilisesidir.

Kale Manastırı Kilisesi: İsa'nın göğe çıkışı ve Meryem gibi tasvirlerin olduğu kilise bölgedeki en önemli ve büyük dini yapılardan biridir.

Cafalar Kilisesi: 10. yy'da inşa edilen ve Bizans döneminden kalan kilise değişikliğe uğramadan günümüze ulaşmamış az sayıdaki yapıdan bir tanesidir.

Kaya Camii: Mihrabı ve minberi kayadan oyma olan cami Osmanlı döneminde inşa edilmiştir.

Bu tarihi eserlerin dışında özellikle Manastır Vadisi'ndeki onlarca kilise ve manastır, ilçe ve yöresindeki oyma kaya yapılar gibi onlarca tarihi yapı bulunmaktadır.

5 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
5
Mutlaka gidin
10

-

Çok güzel bir yer mutlaka gezip görün sakinlik su sesleri kahvaltıda var öğle yemeği mutlaka gidin

5
Çok güzel
10

-

Çok güzel, Ihlara Vadisi'ne de yakın. Orayı da gördüm. Aksaraylı olduğumdan buraları geziyorum.

5
Bence süper bir yer
10

-

Bence süper bir yer. Ben gittim ama site düzeni olmamış.

5
Karagedik Kilisesi
10

-

Çok güzel Habibe Hanım. :)

5
Belisırma Köyü
10

-

Ihlara Vadisi'ndeki meşhur basamakları indikten sonra, 5 kilometrelik keyifli bir yürüyüşle Belisırma Köyü'ne ulaşabilirsiniz. Yürüyüşün sonunda balık restoranına uğramak ve dere üzerindeki mekanlarda dinlenmek sizlere iyi gelecektir. Ancak aracınızı da Ihlara Vadisi'nden Belisırma Köyü'ne getiren bir rehberiniz olmalı ya da bir arkadaşınızı ikna etmelisiniz. :)