Bayburt Kalesi

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Bayburt Kalesi Hakkında

Bayburt Kalesi, şehrin yüksek tepelerinden birinde yalçın kayalar üzerinde inşa edilmiştir. Kale şehrin simgelerinden biridir. Kim veya kimler tarafından yapılmış olduğu hakkında kesin bilgiler yok. Buna rağmen yapılar araştırmalar sonucunda, kaledeki ilk yapının Ermenilere ait olduğu düşünülmekte ve Bagrad Sülalesi zamanından çok önce kalenin yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Bayburt Kalesi, tarih boyunca birçok medeniyetin dikkatini çekmiştir. Roma, Bizans, Ermeni, Arap, Komnenos… Her medeniyetten küçük izlere taşır. Kale halk tarafından Çinimaçin Kalesi olarak da adlandırılıyor. Bayburt Kalesi’nin dönem dönem birçok onarımdan geçtiği, hemen fark ediliyor. Kalenin içerisindeki kilise kalıntısı ve Yağlı Mağara da göreceğiniz tarihi değerler arasında.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Bayburt Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
29.01.2016
Ekrem arıcı
Koruma altına alalım
Bir Bayburtlu olarak diyorum ki, bu güzelim kalemizi koruma altına alalım, güzelleştirelim ve gezmek ücrete tabi olsun. Belediyenin görevi.
5/5 Mükemmel
10.06.2015
tugba
Tarihi olabilir belki ama hiç bakılmamış, bomboş taş yığını gibi duruyor. O kadar tarihi yer arasından gezilmeye gelinmeyecek bir yer bence.