Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Aya Dimitri Rum Kilisesi

+ 2 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Aya Dimitri Rum Kilisesi Hakkında

Aya Dimitri Rum Kilisesi, İstanbul’ un Şişli ilçesinin Kurtuluş semtinde yer alıyor. Hangi yıl inşa ettirildiği henüz bilinmiyor ancak 16. yüzyıl sonlarında yazılmış kaynaklarda, tam bu bölgede bir kilisenin var olduğundan söz ediliyor.

Aya Dimitri Rum Kilisesi’ nin dış duvarında mermer bir kitabe bulunuyor ve bu kitabede kilisenin 1726 yılında önemli bir tamirattan geçtiği yazıyor. Kilisenin bahçe duvarları 1720 yılında, başka önemli eklentilerin ise 1751-1754 ve 1798 yıllarında yaptırıldığı söyleniyor. Kilisenin hala daha kullanılan çan kulesinin tarihi ise 1857 yılına uzanıyor.

Söz konusu olan kilise çanı ise 1955 yılında yeniden inşa ettirilmiş. Bunların yanı sıra, Aya Dimitri Rum Kilisesi’ nin bahçesinde 1865 yılına kadar kullanılmış olan bir mezarlık bulunuyor. Tarihi açıdan oldukça değerli olan Aya Dimitri Rum Kilisesi’ nin sanatsal değeri de en az tarihsel değeri kadar fazla.

Öyle ki, göz dolduran bir mimari özelliklere sahip Aya Dimitri Rum Kilisesi. Özellikle cemaat için ayrılan naos kısmını dinsel ritüellerin gerçekleştirildiği Bema kısmından ayıran ahşap oymalı ve altın kaplamalı ikonostasis gerçekten de hayranlık uyandırıcı.

Bununla birlikte, yine ahşap oymalı ve altın kaplamalı piskopos koltuğu ile vaaz kürsüsü de oldukça dikkat çekici eserler arasında. Kurtuluş Rum Cemaati Vakfı’ nın merkez kilisesi olma özelliği taşıyan Aya Dimitri Rum Kilisesi, haftanın her günü ibadete açık tutuluyor.

Eğer yolunuz İstanbul’ a düşerse, bu tarihi ve sanatsal kiliseyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Aya Dimitri Rum Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?