Atatürk Müzesi

  • İstanbul / Şişli
0.0puan

Atatürk Müzesi

Şişli'nin Halaskargazi Caddesi'nde bulunan Atatürk'ün evi müzeye çevrilmiştir. I. Dünya Savaşı sonrasında İstanbul'a gelen Mustafa Kemal Atatürk, bu evi kiralayıp annesi ve kız kardeşiyle yaşamaya başlamıştır.

Atatürk Müzesi olarak faaliyete girmiştir bu ev ve Atatürk'ün doğumundan ölümüne kadar geçen hayatının fotoğraf kareleri, elbiseleri, eşyaları, devrimlerle ilgili yazılı belgeler sergilenmektedir. Atatürk Müzesi'nde sergilenen diğer belgeler ise; Atatürk'ün Samsun'a çıkışı, Amasya Tamimi, Erzurum Kongresi, Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşları, Serv Antlaşması, İnönü Savaşları belgeleri de bulunmaktadır.

Önemli bir gezi alanı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün mareşal üniforması, potinler, Skoç takım elbisesi, termosu, çamaşırları, not defteri, kalemleri ve Nutuk'un ilk baskısı da sergilenmektedir. Şişli'deki Atatürk Müzesi'ni gezip o dönemleri yaşamak unutamayacağınız anlar ekleyecek sizlere. Aynı zamanda Şişli'de önemli yerler arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı da bulunmaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler