Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Aksu Köyü Müzesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Aksu Köyü Müzesi Hakkında

Bursa’ nın Kestel ilçesine bağlı olan Aksu Köyü, günümüzde tarihi açıdan oldukça önem taşıyan köylerimizden biri. Bizans İmparatorluğu döneminde Bitinya’ yı Ege’ ye bağlayan tarihi İpek Yolu güzergahındaki tali yol üzerinde bulunmasından dolayı stratejik bir önemi de olan Aksu Köyü, Osman Gazi döneminde fethedilmiş.

O dönemlerde önemli ulaşım yollarının kesişiminde yer alan Aksu Köyü, geçmişten gelen değerleri gözler önüne seren bir müzeye de ev sahipliği yapıyor; Aksu Köyü Müzesi. Aksu Köyü’ nde bulunan köy hamamı, zaman içerisinde önemini yitirerek kapanmış.

2011 yılında restore edilerek yeniden faaliyete açılan hamam, yeterli gelir elde edemediğinden dolayı köy halkı tarafından müzeye dönüştürülmeye karar verilmiş. Günümüzde Aksu Köyü Müzesi’ nde; köyün tarihi, kültürü, II. Abdülhamid’ in çeşmesi ve Atatürk’ ün köye yaptığı ziyaretler ile ilgili bilgiler renkli bir şekilde sergileniyor.

Olur da yolunuz bir gün Bursa’ ya düşerse eğer, Aksu Köyü Müzesi’ ni de görmeyi ihmal etmeyin. Müzeyi, pazartesi hariç haftanın her günü 09. 30-17. 30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Aksu Köyü Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?