Acıpayam Yazır Camii

+ 6 Fotoğraf
4.5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Acıpayam Yazır Camii Hakkında

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bulunan Yazır Camii’nin tarihi 1801 yılına dayanmaktadır. Hakkındaki birçok tarihi bilgiye kitabesinden ulaşılan caminin banisi Hacı Ömer Efendi adında bir zattır. Caminin en önemli özelliği 13. yüzyıllarda görülen ağaç direkli ibadet mekanlarından biri olmasıdır. Aynı zamanda süslemeleri açısından da önemini korumaktadır. Zengin bir süslemeye sahip olan yapıda panolar halinde resimler bulunur. Resimlerde genellikle bitki, ağaç, natürmort motiflerine yer verilmiştir. Acıpayam Yazır Camii’nin mimarisi ise dikdörtgen planlıdır. Eğer yolunuz yakın bir zamanda Denizli’den geçecekse Acıpayam Yazır Camii’ni muhakkak ziyaret etmelisiniz. Cami turistik gezilere açıktır.

Yorum / Değerlendirme

4.5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Acıpayam Yazır Camii
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
11.05.2019
Misafir
200 yıllık bir cami
Yazır Cami, Denizli ilinin ayakta kalan, farklı mimaride inşa edilen camilerinden biridir. Bilhassa iç duvarlarındaki resimler görmeye değerdir. 200 yıllık bir camidir. Avlusunda bir çınar vardır. Acıpayam ilçesinden sonra 20 km uzaklıktadır. Ulaşım kolaydır. Yolu güzeldir.
5/5 Mükemmel
21.11.2015
Zeliha Okutucu Tasoglan
Tarihi değeri tartışılmaz
Tarihi değeri tartışılmaz. Harika.
5/5 Mükemmel
11.09.2015
Misafir
Mutlaka uğrayın
Yeni restorasyondan sonra mükemmel bir eser ortaya çıkmıştır. Duvardaki süsler başka bir camide olmayan güzelliklere sahiptir. Mutlaka uğrayın.
3/5 Çok İyi
15.08.2015
Misafir
Çok güzel
K.K.T.C.'den Anavatana selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Camii çok güzel fakat daha fazla resim koyarsanız sevinirim. Her resim altına camii bilgileri güzel olur görüşündeyim, teşekkürler.

Konum

Haritada gör